Tesla-ն Իլոն Մասկին գրեթե 30 միլիարդ դոլարի պարգևավճար է տվել՝ բաժնետոմսերի տեսքով
Tesla-ն գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկին տրամադրել է շուրջ 29 միլիարդ դոլար արժողությամբ 96 միլիոն նոր բաժնետոմսեր: Այս քայլի նպատակն է միլիարդատեր ձեռնարկատիրոջը պահել ընկերության ղեկին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Tesla-ն գտնվում է շրջադարձային փուլում և Մասկին ընկերության ղեկավարի դերում պահելը կարևոր է արհեստական բանականության մեծ առաջընթացի պայմաններում մասնագետների և մենեջերների համար մրցակցության սրման պատճառով։
Մասկն այժմ կառավարում է Tesla-ի բաժնետոմսերի 13%-ը՝ հանդիսանալով ընկերության ամենամեծ բաժնետերը: Նոր բաժնետոմսերի նպատակն է մեծացնել Մասկի քվեարկելու հնարավորությունները, ինչն, ըստ բաժնետերերի, կարևոր է, որ նա կենտրոնանա Tesla-ի առաքելության վրա:

Tesla предоставила Илону Маску бонус в виде акций на сумму почти $30 миллиардов
Tesla предоставила генеральному директору Илону Маску 96 миллионов новых акций на сумму около $29 миллиардов. Этот шаг направлен на то, чтобы миллиардер-предприниматель остался у руля компании, сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
Tesla находится на переломном этапе, и сохранение Маска у руля важно в условиях стремительного развития искусственного интеллекта и растущей конкуренции за специалистов и менеджеров.
В настоящее время Маск контролирует 13% акций Tesla, являясь крупнейшим акционером компании. Новые акции направлены на расширение права голоса Маска, что, по мнению акционеров, важно для него, чтобы сосредоточиться на миссии Tesla.