Հայաստանը ողջունում է Ֆրանսիայի նախագահի՝ Պաղեստինի Պետության ճանաչման մասին հայտարարությունները․ ԱԳ փոխնախարարի ելույթը ՄԱԿ-ում
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակցել և ելույթով է հանդես եկել Ֆրանսիայի և Սաուդյան Արաբիայի համանախագահությամբ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորման և երկու պետություն սկզբունքի իրագործման հարցով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը, Կոստանյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է․
«Մեծարգո՛ համանախագահներ,
Ձե՛րդ գերազանցություններ, հարգարժա՛ն պատվիրակներ,
Նախ և առաջ, կցանկանամ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի Հանրապետությանը և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությանը՝ երկու պետություն սկզբունքի իրագործմանն ուղղված այս համաժողովի նախաձեռնության համար այն ժամանակահատվածում, երբ առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է ճանապարհ հարթել՝ Միջին Արևելքում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար:
Հայաստանը համոզված է, որ միայն երկու անկախ հարևան պետությունների գոյությունն է, որ կարող է երաշխավորել երկարատև կայունություն, անվտանգություն, խաղաղություն և բարօրություն ինչպես Պաղեստինի, այնպես էլ Իսրայելի ժողովուրդների համար, որտեղ բոլորը վայելում են խաղաղ համակեցության բարիքները։ Առաջնորդվելով այս գաղափարով և լինելով երկու պետություն սկզբունքի հետևողական աջակից՝ Հայաստանը 2024 թվականի հունիսին ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը, իսկ այնուհետև՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել նրա հետ։
Այս համատեքստում Հայաստանը ողջունում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Պաղեստինի Պետության ճանաչման և Միացյալ Թագավորության՝ այն ճանաչելու մտադրության վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները: Առանձնահատուկ հպարտ ենք, որ Ֆրանսիայի և Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու Հայաստանում՝ «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում՝ ճանապարհ հարթելով այս պատմական իրադարձության համար:
Հիմնվելով մեր սեփական փորձի վրա՝ Հայաստանը քաջատեղյակ է, թե ինչ է պատերազմական սարսափը։ Չնայած սահմանափակ ռեսուրսներին՝ մենք մշտապես ջանքեր ենք գործադրել Պաղեստինի ժողովրդի կարիքներին աջակցելու հարցում։ Հայաստանի վարչապետի և Եգիպտոսի նախագահի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա մենք մարդասիրական օգնություն ենք ուղարկել Գազա և մենք սատարում ենք ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալության (ՄԱՕԱԳ) գործունեությանը: Օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից՝ թույլ տվեք նաև հայտարարել, որ համաձայնության ենք եկել Պաղեստինի հետ, ըստ որի՝ Պաղեստինի վտանգված մշակութային ժառանգությունը ժամանակավորապես կհանգրվանի հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանում:
Հայաստանը նաև ընդգծում է երկու պետություններում քրիստոնեական համայնքների ապահովության, անվտանգության և ամբողջական իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը: Լինելով աշխարհի հնագույն քրիստոնեական ազգերից մեկը՝ մենք հատուկ կարևորություն են տալիս Սուրբ հողում քրիստոնեական ժառանգության պահպանությանը: Հայաստանը լիահույս է, որ Երուսաղեմի սրբավայրերի կառավարման պատմական ստատուս քվոն կպահպանվի և լիովին կհարգվի՝ որպես միջկրոնական համերաշխության և խաղաղ համակեցության անկյունաքար։
Պարո՛ն համանախագահ,
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի հարձակումից ի վեր, որն ուղեկցվեց աննկարագրելի բռնությամբ, կոտորածներով և պատանդառություններով և որոնք մենք խստագույնս դատապարտում ենք, ականատես ենք լինում տարածաշրջանի վատագույն էսկալացիային՝ միլիոնավոր անմեղ քաղաքացիական անձանց՝ կանանց, երեխաների և տարեցների համար ողբերգական հետևանքներով։ Այս բոլոր աղետների լուծումը հստակ է։ Պետք է դադարեցվեն ռազմական գործողությունները, պետք է հրադադար հաստատվի և ամրապնդվի՝ հետագա արյունահեղությունը կանխելու համար, պետք է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակվեն բոլոր պահվող անձինք և գերիները՝ միաժամանակ ապահովելով հումանիտար օգնության անխոչընդոտ հոսքը։ Ամենակարևորը՝ «երկու պետություն» լուծման սկզբունքի հիման վրա բանակցությունները պետք է դիտարկվեն որպես Միջին Արևելքում երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու միակ և կենսունակ ուղին։
Թույլ տվեք խոսքս ավարտել՝ կրկին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային և Սաուդյան Արաբիային՝ այս կարևոր համաժողովը համանախագահելու համար և, որպես տարածաշրջանային զարգացումներում կարևոր ներգրավվածություն ունեցող երկիր, վերահաստատելով մեր ամուր աջակցությունը Մերձավոր Արևելքում տևական խաղաղության և բարօրության հաստատմանը»:

Армения приветствует заявления Франции и Великобритании о намерении признать Государство Палестина: речь замглавы МИД Армении
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян 29 июля принял участие и выступил с речью на организованной в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке под сопредседательством Франции и Саудовской Аравии Международной конференции высокого уровня по мирному урегулированию палестинского вопроса и реализации принципа сосуществования двух государств.
Как сообщает Арменпресс, в своем выступлении заместитель министра иностранных дел Армении отметил:
«Уважаемые сопредседатели,
Ваши Превосходительства, уважаемые делегаты,
Хочу прежде всего поблагодарить Францию и Саудовскую Аравию за организацию этой конференции по реализации решения о двух государствах в тот момент, когда это особенно необходимо для установления прочного мира на Ближнем Востоке.
Армения убеждена, что только два независимых соседних государства могут гарантировать долгосрочную стабильность, безопасность, мир и процветание как для палестинцев, так и для израильтян, где все будут пользоваться благами мирного сосуществования. Имея это в виду, будучи неизменной сторонницей решения о двух государствах, в июне 2024 года Армения признала Государство Палестина, а затем под эгидой 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН установила дипломатические отношения.
В этой связи Армения приветствует заявление президента Франции Эмманюэля Макрона и недавнее заявление Великобритании о намерении признать независимость Государства Палестина. Мы также особенно гордимся тем, что министры иностранных дел Франции и Палестины имели возможность встретиться в Армении в рамках дипломатического форума «Ереванский диалог», что проложило путь к этому историческому событию.
Армения на собственном опыте прекрасно знает, что такое ужас войны. Несмотря на ограниченные ресурсы, мы стараемся поддерживать нужды палестинского народа. В соответствии с соглашением между президентом Египта и премьер-министром Армении мы направили гуманитарную помощь в Газу, а также поддерживаем деятельность БАПОР. Пользуясь случаем, позвольте мне также объявить о достижении нами соглашения с Палестиной о том, что Матенадаран – Армянский институт древних рукописей – временно станет убежищем для палестинского культурного наследия, находящегося под угрозой исчезновения.
Армения также подчеркивает важность обеспечения безопасности, сохранности и полноценных прав христианских общин в обоих государствах. Будучи одной из древнейших христианских стран мира, мы придаем особое значение сохранению христианского наследия на Святой Земле. Армения надеется, что исторические соглашения о статус-кво, регулирующие христианские святыни в Иерусалиме и за его пределами, будут полностью соблюдены как краеугольный камень межрелигиозной гармонии и мирного сосуществования.
Г-н сопредседатель
С момента ужасающего нападения 7 октября 2023 года, сопровождавшегося невыразимыми сценами насилия, резни и захвата заложников, которое мы самым решительным образом осуждаем, мы наблюдаем худшую эскалацию ситуации в регионе, ужасную трагедию, которая постигла миллионы невинных мирных жителей, женщин, детей и стариков. Все бедствия, свидетелями которых мы являемся, имеют четкое решение. Военные действия должны быть прекращены, режим прекращения огня должен быть введен и усилен для предотвращения дальнейшего кровопролития, все пленные и заложники должны быть немедленно и безоговорочно освобождены, при этом должен быть обеспечен поток гуманитарной помощи. Самое главное, переговоры должны рассматриваться как единственный и жизнеспособный путь обеспечения прочного и достойного мира на Ближнем Востоке, основанного на принципе двух государств.
Позвольте мне в заключение еще раз поблагодарить Францию и Саудовскую Аравию за организацию этой важной конференции и за выражение нашей решительной поддержки, как страны, являющейся частью региона, прочному миру и процветанию на Ближнем Востоке.