Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ժամանած ուկրաինացիներին թույլ կտա մնալ երկրում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մտադիր է երկիր ժամանած Ուկրաինայի քաղաքացիներին թույլ տալ մնալ ԱՄՆ-ում մինչև մարտական գործողությունների ավարտը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա ասել է՝ ի պատասխան Deutsche Welle-ի թղթակցի համապատասխան հարցին:
«Այո: Կարծում եմ՝ մենք դա կանենք։ Մեզ մոտ շատ մարդիկ են եկել Ուկրաինայից: Եվ մենք աշխատում ենք նրանց հետ», - ասել է Թրամփը։
Deutsche Welle-ն հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ում է գտնվում ավելի քան 180 000 ուկրաինացի, որոնք այնտեղ են նախկին նախագահ Ջո Բայդենի՝ «Միավորվելով հանուն Ուկրաինայի» ծրագրի շրջանակներում, որն ուկրաինացիներին թույլ էր տալիս ապրել և աշխատել ԱՄՆ-ում երկու տարի՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։ Թրամփի վարչակազմը, սակայն, կասեցրել էր ծրագիրը՝ տասնյակ հազարավոր ուկրաինացիների թողնելով անորոշության մեջ։

Трамп заявил, что разрешит прибывшим в США украинцам остаться в стране
Президент США Дональд Трамп заявил, что намерен разрешить прибывшим в страну гражданам Украины оставаться в США до окончания боевых действий. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил в ответ на соответствующий вопрос корреспондента Deutsche Welle.
«Да. Думаю, так и будет. У нас много людей, приехавших из Украины. И мы работаем с ними», — сказал Трамп.
Deutsche Welle напоминает, что в США находится более 180 000 украинцев, прибывшие туда по программе бывшего президента Джо Байдена «United for Ukraine», которая позволяла украинцам жить и работать в США в течение двух лет с возможностью продления. Однако администрация Трампа приостановила действие программы, оставив десятки тысяч украинцев в подвешенном