Թրամփը կրճատում է Ուկրաինայի հետ խաղաղության հասնելու՝ ՌԴ-ին տված 50-օրյա ժամկետը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հիասթափված է Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինից, և որ կրճատում է նրան տրված 50-օրյա ժամկետը՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը լուծելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից, այս մասին նա ասել է Շոտլանդիայում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ հանդիպմանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես շատ հիասթափված եմ նախագահ Պուտինից, այդ պատճառով մենք ստիպված կլինենք վերանայել դա, և ես պատրաստվում եմ կրճատել նրան տրված 50 օր ժամկետը՝ այն դարձնելով ավելի կարճ, քանի որ կարծում եմ, որ գիտեմ պատասխանը, թե ինչ է տեղի ունենալու», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ Թրամփը վերջնագիր էր ներկայացրել Ռուսաստանին, որ եթե ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը չլուծվի մինչև սեպտեմբերի 3-ը, ապա նա երկրորդային մաքսատուրքեր կսահմանի Մոսկվայի նկատմամբ, ինչը նշանակում է, որ դա կազդի Ռուսաստանի առևտրային գործընկերների վրա:

Трамп сократил 50-дневный срок, данный России для достижения мира с Украиной
Президент США Дональд Трамп заявил, что разочарован российским лидером Владимиром Путиным и сокращает 50-дневный срок, предоставленный ему для урегулирования российско-украинского конфликта.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC, он заявил об этом журналистам на встрече в Шотландии с премьер-министром Великобритании Киром Стармером.
«Я очень разочарован президентом Путиным, поэтому нам придётся пересмотреть это, и я собираюсь сократить предоставленный ему 50-дневный срок, сделав его короче, потому что, думаю, я знаю ответ на то, что произойдёт», — заявил президент США.
Ранее Трамп предъявил России ультиматум: если российско-украинский конфликт не будет урегулирован к 3 сентября, он введёт дополнительные пошлины против Москвы, что повлияет на торговых партнёров России.