Թրամփը կրճատում է Ուկրաինայի հետ խաղաղության հասնելու՝ ՌԴ-ին տված 50-օրյա ժամկետը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հիասթափված է Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինից, և որ կրճատում է նրան տրված 50-օրյա ժամկետը՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը լուծելու համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից, այս մասին նա ասել է Շոտլանդիայում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ հանդիպմանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես շատ հիասթափված եմ նախագահ Պուտինից, այդ պատճառով մենք ստիպված կլինենք վերանայել դա, և ես պատրաստվում եմ կրճատել նրան տրված 50 օր ժամկետը՝ այն դարձնելով ավելի կարճ, քանի որ կարծում եմ, որ գիտեմ պատասխանը, թե ինչ է տեղի ունենալու», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ Թրամփը վերջնագիր էր ներկայացրել Ռուսաստանին, որ եթե ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը չլուծվի մինչև սեպտեմբերի 3-ը, ապա նա երկրորդային մաքսատուրքեր կսահմանի Մոսկվայի նկատմամբ, ինչը նշանակում է, որ դա կազդի Ռուսաստանի առևտրային գործընկերների վրա:

Trump announces plans to reduce 50-day deadline for deal on Ukraine
US President Donald Trump plans to reduce his 50-day deadline for an agreement on resolving the Ukraine conflict.
"I'm going to reduce that 50 days to a lesser number, because I think I already know the answer, what's going to happen," he said, while responding to reporters’ questions at a meeting with British Prime Minister Keir Starmer in Scotland, Tass reported.
According to Trump, a deal could have been reached four to five times.
"I've spoken to President Putin a lot; I got along with him very well," the US president pointed out. "We thought we had that settled numerous times. And I say, that's not the way to do it. So we'll see what happens with that," he added.
On July 14, Trump said that the US would impose tariffs of approximately 100% on Russia and its trading partners unless an agreement on resolving the Ukraine conflict was achieved within 50 days.