Իսրայելը երկրներին թույլ կտա պարաշյուտով օգնություն նետել Գազայի հատված. ԶԼՄ-ներ
Իսրայելը թույլ կտա օտարերկրյա պետություններին պարաշյուտով օգնություն ուղարկել Գազա՝ սկսած հուլիսի 25-ից, հայտարարել է Իսրայելի բանակային ռադիոն՝ մեջբերելով զինվորական պաշտոնյայի խոսքերը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Reuters գործակալությունից։
Իսրայելի բանակի խոսնակն առայժմ չի պատասխանել Reuters-ի հարցմանը՝ մեկնաբանելու այս հաղորդագրությունը։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ պաղեստինյան անկլավում 120-ից ավելի մարդ է մահացել սովից և թերսնուցումից մարտից ի վեր, երբ Իսրայելն արգելափակեց հումանիտար օգնության մատակարարումները Գազայի հատված։
Իսրայելը, որը 2023 թ. հոկտեմբերից ի վեր Գազայում պատերազմ է մղում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման դեմ, մայիսին վերացրել էր շրջափակումը, սակայն ունի սահմանափակումներ, որոնք, ըստ Իսրայելի, անհրաժեշտ են, որպեսզի օգնությունը չհայտնվի զինյալների ձեռքում։
Հուլիսի առաջին երկու շաբաթների ընթացքում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, Գազայում բուժօգնություն է տրամադրել սուր թերսնուցման դեմ պայքարող 5000 երեխայի։

Israel will allow foreign countries to parachute aid into Gaza starting on Friday, Israeli army radio quoted a military official as saying, Reuters reported.
The Gaza health ministry says more than 100 people have died from starvation in the Palestinian enclave since Israel cut off supplies to the territory in March.
Israel, which has been at war with the Palestinian militant group Hamas in Gaza since October 2023, lifted that blockade in May but has restrictions in place that it says are needed to prevent aid from being diverted to militant groups.
In the first two weeks of July, the U.N. children's agency UNICEF treated 5,000 children facing acute malnutrition in Gaza.