Հայ աշակերտները Փարիզում անցկացված ֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադայում նվաճել են բրոնզե մեդալներ
Փարիզում անցկացված ֆիզիկայի 55-րդ միջազգային օլիմպիադայում Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Նարեկ Գալստյանն ու Վահե Մելքոնյանը բրոնզե մեդալներ են նվաճել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի թիմի ևս երկու ներկայացուցիչ՝ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Հայրապետյանն ու  ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Հարությունյանն արժանացել են գովասանագրերի:
Օլիմպիադան անցկացվել է  հուլիսի 17-25-ը փորձնական և տեսական փուլերով։ Հայաստանի թիմում ընդգրկված է եղել նաև Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Սմբատ Պողոսյանը:
Թիմը ղեկավարել են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի ուսուցիչներ Բիլոր Կուրղինյանն ու Մեխակ Հայրապետյանը, իսկ որպես դիտորդ մասնակցել է նաև ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի և Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի ֆիզիկայի խմբակավար Հովսեփ Կարապետյանը։
Ֆիզիկայի  54-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Իրանի Իսֆահան քաղաքում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 3 բրոնզե մեդալի և 2 գովասանագրի։

Армянские школьники завоевали бронзовые медали на Международной олимпиаде по физике в Париже
На 55-й Международной олимпиаде по физике в Париже, ученики 12-го класса физико-математической школы имени А. Шагиняна Нарек Галстян и Ваге Мелконян завоевали бронзовые медали.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, ещё два представителя армянской команды – ученик 12-го класса физико-математической школы имени А. Шагиняна Давид Айрапетян и ученик 11-го класса Национального университета прикладных наук Армении Эмиль Арутюнян – были награждены почётными грамотами.
Олимпиада проходила с 17 по 25 июля два тура - экспериментальный и теоретический. В состав сборной Армении также вошел Смбат Погосян, ученик 12-го класса физико-математической школы имени А. Шагиняна.
Команду возглавили учителя физико-математической школы имени А. Шагиняна Билор Кургинян и Мехак Айрапетян, а в качестве наблюдателя участвовал руководитель группы физики физико-математической школы имени А. Шагиняна Овсеп Карапетян.
На 54-й Международной олимпиаде по физике, которая прошла в Исфахане (Иран), сборная Армении была награждена 3 бронзовыми медалями и 2 почетными грамотами.