Ռուբիոն դատապարտել է Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու Ֆրանսիայի մտադրությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դատապարտել է Փարիզի կողմից Պաղեստինը ճանաչելու մտադրությունը, որի մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուբիոն X-ում գրառման մեջ Մակրոնի որոշումն անվանել է «անխոհեմ»։
«Միացյալ Նահանգները կտրականապես մերժում է Էմանուել Մակրոնի՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում պաղեստինյան պետությունը ճանաչելու ծրագիրը։ Այս անխոհեմ որոշումը միայն ծառայում է ՀԱՄԱՍ-ի քարոզչությանը և խոչընդոտում է խաղաղության հաստատմանը։ Սա ապտակ է հոկտեմբերի 7-ի իրադարձությունների զոհերին», - գրել է պետքարտուղարը։
Մակրոնը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում պաշտոնապես կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը՝ համաձայն Մերձավոր Արևելքում արդար և երկարատև խաղաղության իր պատմական հանձնառության։ Պաղեստինյան ինքնավարությունը ողջունել է այս քայլը։

Рубио осудил намерение Франции признать Государство Палестина
Госсекретарь США Марко Рубио осудил намерение Парижа признать Палестину, озвученное президентом Франции Эммануэлем Макроном. Как сообщает “Арменпресс”, в соцсети X Рубио назвал решение Макрона “безрассудным”.
“Соединенные Штаты решительно отвергают план Эммануэля Макрона по признанию палестинского государства на Генеральной ассамблее ООН. Это безрассудное решение только служит пропаганде ХАМАС и препятствует установлению мира. Это пощечина жертвам событий 7 октября”, - написал госсекретарь.
Макрон объявил, что Франция официально признает Государство Палестина на  Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре, в соответствии со своей исторической приверженностью справедливому и прочному миру на Ближнем Востоке. Палестинская администрация приветствовала этот шаг.