Թուրքիան և Մեծ Բրիտանիան փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել Eurofighter Typhoon կործանիչների շուրջ համագործակցության վերաբերյալ
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը և Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին ստորագրել են փոխըմբռնման ամբողջական հուշագիր Թուրքիային որպես Eurofighter Typhoon կործանիչների օպերատոր ընդունելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Anadolu գործակալությունը։
Ըստ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարության՝ հուշագիրը ստորագրվել է Ստամբուլում կայացած 17-րդ միջազգային պաշտպանական արդյունաբերության ցուցահանդեսի ժամանակ:
«Պաշտպանության նախարարներն այսօր համատեղ ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր: Այս փաստաթուղթը համակարգում է երկրների միջև հարաբերությունները՝ նրանց մեկ քայլով մոտեցնելով Typhoon-ի վերաբերյալ լիարժեք համաձայնագրի: Երկու նախարարներն էլ ողջունում են ստորագրումը որպես դրական քայլ Թուրքիայի՝ Typhoon ակումբին միանալու ուղղությամբ և կիսում են փոխադարձ ձգտումը՝ հնարավորինս շուտ ավարտելու անհրաժեշտ պայմանավորվածությունները», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ:
Կողմերը նաև ընդգծել են երկու երկրի մինչև բազմամյա պաշտպանական համագործակցությունն, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի միջոցով, ինչպես նաև պաշտպանական արդյունաբերության և անվտանգության հարցերում հարաբերությունների զարգացումը։
«Երկու երկրները շարունակում են գերազանց առաջընթաց գրանցել Eurofighter Typhoon-ի արտահանման գործում։ Թուրքիային որպես Typhoon-ի օպերատոր ընդունելը.... նշանակալի քայլ կլինի Թուրքիայի առաջադեմ մարտական ​​օդային կարողությունների բարելավման ուղղությամբ», - հայտնել են Թուրքիայի պաշտպանական գերատեսչությունում։
Eurofighter Typhoon չորրորդ սերնդի բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները ներկայում շահագործվում են Գերմանիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Ավստրիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Օմանի, Կատարի օդային ուժերի կողմից։

Турция и Великобритания подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в рамках программы Eurofighter Typhoon
Министр обороны Турции Яшар Гюлер и министр обороны Великобритании Джон Хили подписали всеобъемлющий меморандум о взаимопонимании по вопросу принятия Турции в качестве оператора истребителей Eurofighter Typhoon. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Anadolu.
По сообщению Министерства национальной обороны Турции, меморандум был подписан в ходе 17-й Международной выставки оборонной промышленности в Стамбуле.
«Сегодня министры обороны совместно подписали меморандум о взаимопонимании. Этот документ оптимизирует отношения между странами, приближая их на шаг к достижению полноценного соглашения по программе Typhoon. Оба министра приветствуют подписание меморандума как позитивный шаг на пути к вступлению Турции в клуб Typhoon и разделяют обоюдное стремление к скорейшему заключению необходимых договоренностей», — говорится в сообщении министерства.
Стороны также отметили давнее оборонное сотрудничество между двумя странами, в том числе в рамках НАТО, а также развитие отношений в сфере оборонной промышленности и безопасности. «Обе страны продолжают добиваться значительного прогресса в экспорте истребителей Eurofighter Typhoon. Принятие Турции в качестве оператора истребителей Typhoon... станет важным шагом на пути к совершенствованию передовых возможностей Турции в области боевой авиации», — заявило МО Турции.
Многоцелевые истребители четвёртого поколения Eurofighter Typhoon в настоящее время состоят на вооружении ВВС Германии, Италии, Испании, Великобритании, Австрии, Саудовской Аравии, Кувейта, Омана и Катара.