Ստամբուլում հեշտ բանակցություններ չեն սպասվում. Պեսկով
Ռուս-ուկրաինական ուղիղ բանակցությունների երրորդ փուլը, հեշտ չի լինի, կլինի «շատ բարդ զրույց»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Առայժմ այդ (խմբ.՝ արդյունքների) մասին հազիվ թե հնարավոր է խոսել, անհրաժեշտ է տեսնել, թե ինչպես կընթանան (բանակցությունները): Բնականաբար, ոչ ոք «հեշտ ճանապարհ» չի սպասում: Բնականաբար, դա շատ բարդ զրույց կլինի: (Հուշագրերի) նախագծերը տրամագծորեն հակադիր են», - Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Պեսկովը նշել է, որ Ռուսաստանի պատվիրակությունը մեկնել է Ստամբուլ, երեկոյան պլանավորված է Ուկրաինայի հետ ուղիղ բանակցությունների երրորդ փուլը: Բանակցություններում Ռուսաստանի պատվիրակության կազմը չի փոխվել, այն գլխավորում է նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին:
Ուկրաինայի պատվիրակությունը կգլխավորի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը։ Բանակցությունները կսկսվեն տեղական ժամանակով ժամը 19։00-ին (Երևանի ժամանակով 20։00-ին)։ Ըստ «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ի աղբյուրների՝ քննարկման հիմնական թեման կլինի երկու երկրի ղեկավարների հանդիպումը։ Բացի այդ, պատվիրակությունները կքննարկեն գերիների փոխանակումը, Ռուսաստան տարված ուկրաինացի երեխաների վերադարձը, հրադադարը։
NTV-ն նշում է, որ բանակցությունների բացմանը ելույթ կունենա Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։ Ըստ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրների՝ թուրքական կողմից բանակցություններին ներկա կգտնվեն արտգործնախարարը, հետախուզության ղեկավարը, ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը։

В Стамбуле не ожидается легких переговоров: Песков
Третий раунд прямых российско-украинских переговоров будет непростым, это будет “очень сложный разговор”. Как сообщает “Арменпресс”, это журналистам заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Пока об этом говорить вряд ли возможно (о результатах: ред.), нужно будет посмотреть, как идут (переговоры). Естественно, что никто такой “легкой дороги” не ожидает. Естественно, это будет очень сложный разговор. Проекты (меморандумов) диаметрально противоположны”, - ТАСС цитирует представителя Кремля.
Песков сообщил, что российская делегация вылетела в Стамбул, а третий раунд прямых переговоров с Украиной запланирован на вечер. Состав российской делегации на переговорах не изменился, её возглавляет помощник президента Владимир Мединский.
Украинскую делегацию возглавит секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров. Переговоры начнутся в 19:00 по местному времени (20:00 по ереванскому). По данным источников РБК-Украина, основной темой обсуждения станет встреча лидеров двух стран. Кроме того, делегации обсудят обмен пленными, возвращение украинских детей, вывезенных в Россию, и прекращение огня.
NTV отмечает, что переговоры откроет глава МИД Турции Хакан Фидан. По данным источников ТАСС, с турецкой стороны в переговорах примут участие глава МИД, начальник разведки и начальник Генерального штаба Вооружённых сил.