Ռուսաստանը ներկայացրել է ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթներին պատասխանը
Մոսկվան զգալիորեն ընդլայնել է այն անձանց ցանկը, որոնց արգելված է Ռուսաստան մուտքը, հաղորդվում է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 17-րդ և 18-րդ փաթեթների պատասխան միջոցների վերաբերյալ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Նախարարությունում նշել են, որ «ի պատասխան այդ ոչ բարեկամական գործողությունների` ռուսական կողմն էականորեն ընդլայնել է եվրոպական ինստիտուտների, ԵՄ անդամ պետությունների և Բրյուսելի հակառուսական քաղաքականության մեջ ներգրավված մի շարք եվրոպական պետությունների ներկայացուցիչների ցանկը», որոնց  ըստ ՌԴ օրենքի արգելված է մուտքը Ռուսաստանի տարածք։
«Հակառուսական թշնամական գործողություններն ի վիճակի չեն որևիցե ազդեցություն գործելու մեր երկրի քաղաքականության վրա: Ռուսաստանը կշարունակի հետևել իր ազգային շահերի պաշտպանության և նոր արդարացի աշխարհակարգի պաշտպանության ուղուն։ Եվրամիության կողմից պատժամիջոցների մասին հետագա որոշումները նույնպես ժամանակին և համարժեք արձագանք կստանան», - ընդգծել են ՌԴ դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում։
Ըստ հայտարարության՝ Մոսկվան պատժամիջոցների ցանկում ավելացրել է նաև ուժային գերատեսչությունների, պետական ​​և առևտրային կազմակերպությունների աշխատակիցներին, ԵՄ անդամ պետությունների և մի շարք այլ արևմտյան պետությունների քաղաքացիներին, որոնք «պատասխանատու են Կիևին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար, մասնակցում են Ուկրաինային կրկնակի նշանակության արտադրանքի մատակարարման կազմակերպմանը, իրականացնում են Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականությունը խաթարելուն ուղղված գործողություններ և կազմակերպում են ռուսական նավերի և բեռների երթևեկության  շրջափակում Բալթիկ ծովում»: Ցանկում ներառված են նաև եվրոպական այլ կառույցների, ԵՄ պետական մարմինների և եվրոպական այլ երկրների ներկայացուցիչներ:

Россия представила ответ на новые пакеты санкций ЕС
Москва существенно расширила список лиц, которым запрещён въезд в Россию, говорится в заявлении МИД России о мерах противодействия 17-му и 18-му пакетам санкций ЕС против Российской Федерации, сообщает «Арменпресс».
В ведомстве отметили, что «в ответ на эти недружественные действия российская сторона существенно расширила список представителей европейских институтов, государств-членов ЕС и ряда европейских государств, участвующих в антироссийской политике Брюсселя», которым, согласно российскому законодательству, запрещён въезд на территорию России.
«Антироссийские враждебные акции не способны оказать никакого влияния на политику нашей страны. Россия продолжит следовать курсу на отстаивание своих национальных интересов и защиту нового справедливого миропорядка. Последующие санкционные решения Евросоюза также получат своевременный и адекватный ответ», — подчеркнули в российском дипломатическом ведомстве.
Согласно заявлению, Москва также включила в санкционный список сотрудников правоохранительных органов, государственных и коммерческих организаций, граждан государств — членов ЕС и ряда других западных стран, которые «ответственны за оказание военной помощи Киеву, участие в организации поставок продукции двойного назначения в Украину, осуществление действий, направленных на подрыв территориальной целостности России, организацию блокады российских судов и грузоперевозок в Балтийском море». В список также включены представители иных европейских институтов, государственных органов ЕС и других европейских стран.