Ռուսաստանը ներկայացրել է ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթներին պատասխանը
Մոսկվան զգալիորեն ընդլայնել է այն անձանց ցանկը, որոնց արգելված է Ռուսաստան մուտքը, հաղորդվում է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 17-րդ և 18-րդ փաթեթների պատասխան միջոցների վերաբերյալ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Նախարարությունում նշել են, որ «ի պատասխան այդ ոչ բարեկամական գործողությունների` ռուսական կողմն էականորեն ընդլայնել է եվրոպական ինստիտուտների, ԵՄ անդամ պետությունների և Բրյուսելի հակառուսական քաղաքականության մեջ ներգրավված մի շարք եվրոպական պետությունների ներկայացուցիչների ցանկը», որոնց  ըստ ՌԴ օրենքի արգելված է մուտքը Ռուսաստանի տարածք։
«Հակառուսական թշնամական գործողություններն ի վիճակի չեն որևիցե ազդեցություն գործելու մեր երկրի քաղաքականության վրա: Ռուսաստանը կշարունակի հետևել իր ազգային շահերի պաշտպանության և նոր արդարացի աշխարհակարգի պաշտպանության ուղուն։ Եվրամիության կողմից պատժամիջոցների մասին հետագա որոշումները նույնպես ժամանակին և համարժեք արձագանք կստանան», - ընդգծել են ՌԴ դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում։
Ըստ հայտարարության՝ Մոսկվան պատժամիջոցների ցանկում ավելացրել է նաև ուժային գերատեսչությունների, պետական ​​և առևտրային կազմակերպությունների աշխատակիցներին, ԵՄ անդամ պետությունների և մի շարք այլ արևմտյան պետությունների քաղաքացիներին, որոնք «պատասխանատու են Կիևին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար, մասնակցում են Ուկրաինային կրկնակի նշանակության արտադրանքի մատակարարման կազմակերպմանը, իրականացնում են Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականությունը խաթարելուն ուղղված գործողություններ և կազմակերպում են ռուսական նավերի և բեռների երթևեկության  շրջափակում Բալթիկ ծովում»: Ցանկում ներառված են նաև եվրոպական այլ կառույցների, ԵՄ պետական մարմինների և եվրոպական այլ երկրների ներկայացուցիչներ:

Russia expands entry ban list in response to EU’s actions
Russia has substantially expanded its entry ban list, the Foreign Ministry said in a statement on Moscow’s response to the European Union’s 17th and 18th package of sanctions, Tass reported.
The Russian Foreign Ministry specified that "those include citizens of EU member states and some other Western countries, who work for security and government agencies and commercial organizations and are responsible for providing military aid to Kiev, participate in the delivery of dual-use products to Ukraine, engage in efforts aimed at undermining the territorial integrity of our country and block the movement of Russian vessels and cargoes in the Baltic Sea."
It also targets representatives involved in establishing a tribunal created last month by Ukraine and the Council of Europe, as well as officials advocating the confiscation of Russian assets or the use of their proceeds to support Kyiv.
“Anti-Russian hostile actions are not capable of exerting any influence on the policy of our country. Russia will continue to follow the course of defending its national interests and protecting the new fair world order,” the ministry said, warning that future EU sanctions would also receive a “timely and adequate” response.