Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Թեհրանում
Ռուսաստանի, Իրանի և Չինաստանի ներկայացուցիչների եռակողմ հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 22-ին Թեհրանում: Քննարկման հիմնական թեմաները կլինեն Իսլամական Հանրապետության միջուկային ծրագիրը և «եվրաեռյակի» սպառնալիքները՝ ակտիվացնելու snapback մեխանիզմը, որը ենթադրում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների վերադարձ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային:
«Հուլիսի 22-ին Թեհրանում տեղի կունենա եռակողմ հանդիպում (…) Իրանի, Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև, որի գլխավոր թեմաներից մեկը կդառնա միջուկային խնդրի, մասնավորապես, պատժամիջոցների վերադարձի հարցի քննարկումը», - ասել է Բաղային մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա հավելել է նաև, որ հանդիպումը չի լինելու արտգործնախարարների մակարդակով։
Դիվանագետի խոսքով՝ Իրանի, Ռուսաստանի և Չինաստանի դիրքորոշումները շատ միջազգային հարցերում համընկնում են ու երեք երկրները պահպանում են լավ հարաբերությունները։

Представители России, Китая и Ирана встретятся в Тегеране
В Тегеране 22 июля состоится трёхсторонняя встреча представителей России, Ирана и Китая. Основными темами обсуждения станут ядерная программа Исламской Республики Иран и угрозы «евротройки» активировать механизм Snapback, предполагающий возвращение санкций Совета Безопасности ООН. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
«22 июля в Тегеране состоится трёхсторонняя встреча (…) между Ираном, Китаем и Россией, одной из главных тем которой станет обсуждение ядерной проблемы, в частности, вопроса возвращения санкций», — заявил Багаи на пресс-конференции.
Он также добавил, что встреча не будет проходить на уровне министров иностранных дел.
По словам дипломата, позиции Ирана, России и Китая совпадают по многим международным вопросам, и три страны поддерживают хорошие отношения.