Անդրեյ Սիբիհան պահպանել է արտգործնախարարի պաշտոնը Ուկրաինայի նոր կառավարությունում
Անդրեյ Սիբիհան նոր վարչապետ Յուլյա Սվիրիդենկոյի կառավարությունում կշարունակի աշխատել որպես Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար։ Գերագույն ռադան համապատասխան որոշում է կայացրել հուլիսի 17-ին՝ նախարարների կաբինետում տեղի ունեցած փոփոխությունների ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը։
Խորհրդարանն Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարի պաշտոնում Անդրեյ Սիբիհայի թեկնածությանն աջակցել է 271 ձայնով։
Ըստ ընթացակարգի՝ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների պաշտոնի թեկնածուներին ներկայացնում է Ուկրաինայի նախագահը, իսկ նախարարների մեծ մասին առաջադրում է վարչապետը։

Андрей Сибига сохранил должность главы МИД в обновленном Кабмине Украины
Андрей Сибига продолжит работу на должности министра иностранных дел Украины. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РБК-Украина, Верховная рада приняла соответствующее решение 17 июля на фоне перестановок в Кабмине.
Парламент поддержал кандидатуру Андрея Сибиги на должности руководителя Министерства иностранных дел Украины. Таким образом, глава ведомства продолжит свою работу в обновленном Кабмине премьера Юлии Свириденко.
Заметим, что согласно процедуре, представление на назначение министра иностранных дел, как и министра обороны, внес в Раду президент Владимир Зеленский. В то время как кандидатуры большинства министров предлагает премьер.