Վարչապետը հաստատեց՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ ԱՄՆ-ից առաջարկներ ստացվել են
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատեց, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ առաջարկներ ստացվել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսի ընթացքում վարչապետը ընդգծել է՝ որևէ քննարկում չի կարող լինել առանց ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովման սկզբունքի։
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ից Սյունիքի ճանապարհի վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկ ստացե՞լ են, վարչապետը պատասխանեց․ «Միացյալ Նահանգներից, այո, առաջարկներ ստացել ենք»։
Միաժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը բարեկամ երկրներից տարբեր առաջարկներ ստացել և ստանում է, և այդ առաջարկների մասին հանրությունը ուղիղ կամ անուղղակի այսպես, թե այնպես իմանում է։
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ ցանկացած հարց քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության հիմքով»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը՝ հղում անելով երկու օտարերկրյա դիվանագետների, նշել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Երևանին ու Բաքվին առաջարկ է ներկայացրել Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ ամերիկյան առաջարկը նման է տարիներ առաջ Եվրամիության կողմից շրջանառված տարբերակին, որի հիմքում 2008-ի պատերազմից հետո Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև համաձայնեցված ծրագիրն էր։ Դրանով կողմերը նախատեսում էին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վիճելի շրջաններով անցնող երթուղիների կառավարումը հանձնել շվեյցարական մի անկախ ընկերության, որը պարտավորվելու էր հետո լոգիստիկ տվյալները փոխանցել շահագրգիռ բոլոր կողմերին։

Prime Minister confirms Armenia has received U.S. proposals on unblocking communications
Prime Minister Nikol Pashinyan has confirmed that the United States has made proposals regarding the unblocking of communications in the South Caucasus.
He emphasized that no discussions on this matter can take place without taking into account the principles of Armenia's territorial integrity and sovereignty.
When asked by a journalist whether a specific proposal had been received from the United States concerning the Syunik road, the Prime Minister responded: “Yes, we have received proposals from the United States.”
Pashinyan noted that Armenia has received and continues to receive various proposals from friendly countries and assured that the public being is informed about these proposals directly or indirectly, in one way or another.
“It is very important to emphasize that any issue is discussed based on the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the Republic of Armenia,” the Prime Minister concluded.
Earlier, Carnegie Endowment analyst Olesya Vardanyan, citing two foreign diplomats, reported that the administration of U.S. President Donald Trump had presented a proposal to Yerevan and Baku regarding a road linking Azerbaijan with Nakhichevan through Armenian territory.
According to these sources, the American proposal  is similar to a version previously put forward by the European Union, which  was based on a plan agreed upon between Russia and Georgia after the 2008 war. That plan involved transferring the management of routes passing through the disputed regions of Abkhazia and South Ossetia to an independent Swiss company, which would then be responsible for sharing logistical data with all relevant parties.