Վարչապետը հաստատեց՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ ԱՄՆ-ից առաջարկներ ստացվել են
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատեց, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ առաջարկներ ստացվել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասուլիսի ընթացքում վարչապետը ընդգծել է՝ որևէ քննարկում չի կարող լինել առանց ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովման սկզբունքի։
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ից Սյունիքի ճանապարհի վերաբերյալ կոնկրետ առաջարկ ստացե՞լ են, վարչապետը պատասխանեց․ «Միացյալ Նահանգներից, այո, առաջարկներ ստացել ենք»։
Միաժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը բարեկամ երկրներից տարբեր առաջարկներ ստացել և ստանում է, և այդ առաջարկների մասին հանրությունը ուղիղ կամ անուղղակի այսպես, թե այնպես իմանում է։
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ ցանկացած հարց քննարկվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության հիմքով»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը՝ հղում անելով երկու օտարերկրյա դիվանագետների, նշել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Երևանին ու Բաքվին առաջարկ է ներկայացրել Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ ամերիկյան առաջարկը նման է տարիներ առաջ Եվրամիության կողմից շրջանառված տարբերակին, որի հիմքում 2008-ի պատերազմից հետո Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև համաձայնեցված ծրագիրն էր։ Դրանով կողմերը նախատեսում էին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վիճելի շրջաններով անցնող երթուղիների կառավարումը հանձնել շվեյցարական մի անկախ ընկերության, որը պարտավորվելու էր հետո լոգիստիկ տվյալները փոխանցել շահագրգիռ բոլոր կողմերին։

Премьер-министр Армении подтвердил поступление от США предложений по разблокированию коммуникаций
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил, что от США поступили предложения по разблокированию коммуникаций на Южном Кавказе.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе пресс-конференции премьер-министр подчеркнул, что никакие обсуждения невозможны без соблюдения принципа обеспечения территориальной целостности и суверенитета Республики Армения.
На вопрос журналиста, получали ли они конкретное предложение от США по Сюникской дороге, премьер-министр ответил: «Да, мы получали предложения от США».
При этом премьер-министр Никол Пашинян отметил, что Армения получала и продолжает получать различные предложения от дружественных стран, и общественность так или иначе узнаёт об этих предложениях напрямую или косвенно.
«Очень важно констатировать, что любой вопрос обсуждается на основе территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции Республики Армения», — заключил Пашинян.
Ранее аналитик Фонда Карнеги Олеся Варданян, ссылаясь на двух иностранных дипломатов, отметила, что администрация президента США Дональда Трампа представила Еревану и Баку предложение о строительстве дороги, соединяющей Азербайджан с Нахиджеваном через территорию Армении. По данным этих источников, американское предложение похоже на вариант, распространенный Европейским союзом несколько лет назад и основанный на плане, согласованном между Россией и Грузией после войны 2008 года. Согласно ему, стороны планировали передать управление трассами, проходящими через спорные регионы Абхазии и Южной Осетии, независимой швейцарской компании, которая затем взяла бы на себя обязательство передавать логистические данные всем заинтересованным сторонам.