ARARAT և «Ոսկե ծիրան». բազմամյա համագործակցության նոր եզրերը
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի երկու տասնամյակից ավելի պատմություն ունեցող համագործակցությունն այս տարի նշանավորվեց նոր ձևաչափերով։
Այսպես, կինոփառատոնի նախօրեին «Ոսկե ծիրան»-ի և Երևանի կոնյակի գործարանի ստեղծագործական թիմերը կազմակերպեցին հատուկ միջոցառում ինֆլուենսերների համար՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել լեգենդար հայկական կոնյակի և փառատոնի համատեղ արժեքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հաջորդիվ, հուլիսի 13-ին Կինոյի տանը տեղի ունեցավ 22-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ARARAT հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» փառատոնի համագործակցությունը ծնունդ է առել փառատոնի հիմնադրման առաջին իսկ օրից` իր հերթին վավերագրելով փառատոնի կարևորագույն դրվագները։
Այս տարի կինոփառատոնի շրջանակներում ARARAT-ը նշանավորեց նաև հայ կինոյի եզակի վարպետների՝ Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի 100-ամյակները՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նրանց ստեղծագործական բացառիկ ժառանգությանը։
«Ավելի քան քսան տարիների ընթացքում «Ոսկե ծիրանը» մեզ հաղորդակից էր դարձնում համաշխարհային կինոյին՝ Հայաստան բերելով նորն ու մտագրավը, նշանավորն ու այն, ինչ դեռ կդառնար դասական։
Ավելի քան քսան տարիների ընթացքում, հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից «Ոսկե ծիրանը» գլուխ է խոնարհում այն վարպետների առջև, ում ստեղծագործ ոգին ձևավորեց յուրաքանչյուր հայի ընկալումները, փորձեց դարձնել մեզ ավելի գթասիրտ և կարեկից, ավելի համարձակ ու մտածող, փոխանցեց մեզ բարոյական ուղեցույց ու հույզերի մի ամբողջ գունապնակ։
Այսպես, Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի «Եռանկյունին» ոչ միայն մի տարածք էր, որտեղ Մարդը գտավ իր ոգու ամենապատվելի դրսևորումներն, այլ նաև բոլորիս արժեքների դարբնոցն է»,- փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը նշեց Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

ARARAT and Golden Apricot expand long-term cooperation with new formats
The over two-decade partnership between ARARAT Armenian Brandy and the Golden Apricot International Film Festival has reached to a new level of cooperation this year.
On the eve of the Golden Apricot film festival, the creative teams of Golden Apricot and the Yerevan Brandy Company organized a special event for influencers, aiming to showcase the shared values of the legendary Armenian brandy and the renowned film festival.
The opening ceremony of the 22nd Golden Apricot Film Festival took place on July 13 at the Cinema House, supported by ARARAT Armenian brandy. This year, as part of the festival, ARARAT also commemorated the 100th anniversaries of two iconic figures of Armenian cinema Henrik Malyan and Aghasi Ayvazyan.
For more than twenty years, from the very first day of its inception, Golden Apricot has honored the masters whose creative spirit shaped the conscience of every Armenian.
“Henrik Malyan and Aghasi Ayvazyan’s Triangle was not only a space where Man revealed the noblest expressions of the human spirit, but also the forge of all our values,” said Sergey Khachatryan, Executive Director of the Yerevan Brandy Company, during the festival’s grand opening ceremony.