ARARAT և «Ոսկե ծիրան». բազմամյա համագործակցության նոր եզրերը
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի երկու տասնամյակից ավելի պատմություն ունեցող համագործակցությունն այս տարի նշանավորվեց նոր ձևաչափերով։
Այսպես, կինոփառատոնի նախօրեին «Ոսկե ծիրան»-ի և Երևանի կոնյակի գործարանի ստեղծագործական թիմերը կազմակերպեցին հատուկ միջոցառում ինֆլուենսերների համար՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել լեգենդար հայկական կոնյակի և փառատոնի համատեղ արժեքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հաջորդիվ, հուլիսի 13-ին Կինոյի տանը տեղի ունեցավ 22-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ARARAT հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» փառատոնի համագործակցությունը ծնունդ է առել փառատոնի հիմնադրման առաջին իսկ օրից` իր հերթին վավերագրելով փառատոնի կարևորագույն դրվագները։
Այս տարի կինոփառատոնի շրջանակներում ARARAT-ը նշանավորեց նաև հայ կինոյի եզակի վարպետների՝ Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի 100-ամյակները՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նրանց ստեղծագործական բացառիկ ժառանգությանը։
«Ավելի քան քսան տարիների ընթացքում «Ոսկե ծիրանը» մեզ հաղորդակից էր դարձնում համաշխարհային կինոյին՝ Հայաստան բերելով նորն ու մտագրավը, նշանավորն ու այն, ինչ դեռ կդառնար դասական։
Ավելի քան քսան տարիների ընթացքում, հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից «Ոսկե ծիրանը» գլուխ է խոնարհում այն վարպետների առջև, ում ստեղծագործ ոգին ձևավորեց յուրաքանչյուր հայի ընկալումները, փորձեց դարձնել մեզ ավելի գթասիրտ և կարեկից, ավելի համարձակ ու մտածող, փոխանցեց մեզ բարոյական ուղեցույց ու հույզերի մի ամբողջ գունապնակ։
Այսպես, Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի «Եռանկյունին» ոչ միայն մի տարածք էր, որտեղ Մարդը գտավ իր ոգու ամենապատվելի դրսևորումներն, այլ նաև բոլորիս արժեքների դարբնոցն է»,- փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը նշեց Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

ARARAT и «Золотой абрикос»: новые грани многолетнего сотрудничества
Более чем 20-летнее сотрудничество армянского коньяка ARARAT и международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в этом году было отмечено новыми интересными форматами коллаборации.
Как сообщает Арменпресс, в канун «Золотого абрикоса» креативная команда Ереванского коньячного завода совместно с коллегами из фестиваля провела специальное мероприятие для инфлюенсеров с целью продвижения общих ценностей.
Далее, 13 июля в Доме кино при поддержке армянских коньяков ARARAT состоялась торжественная церемония открытия 22-го кинофестиваля «Золотой абрикос».
Коньяки ARARAT поддерживают «Золотой абрикос» с самого первого дня основания фестиваля, документируя его теплые моменты.
В этом году в рамках кинофестиваля ARARAT также отметил 100-летие мастеров армянского кино — Генриха Маляна и Агаси Айвазяна, отдав дань уважения их выдающемуся творческому наследию.
«На протяжении более чем двадцати лет «Золотой абрикос» знакомил нас с мировым кинематографом, привнося в Армению новое и значимое, знаменитое и то, чему суждено было стать классикой.
С первого дня основания «Золотой абрикос» отдает дань уважения мастерам, чья творческая мысль формировала восприятие каждого армянина, стремясь сделать нас более сострадательными и внимательными, более смелыми и вдумчивыми; передала нам нравственный ориентир и целую палитру эмоций.
Так, «Треугольник» Генриха Маляна и Агаси Айвазяна — это не просто пространство, где Человек нашёл самые прекрасные проявления своего духа, это кузница наших общих ценностей», — отметил на торжественной церемонии открытия кинофестиваля исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.