Աշխատաժողովում քննարկվել է հարկային վարչարարության բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը
Պետական եկամուտների կոմիտեի ռազմավարական նախագծերին նվիրված աշխատաժողովի երկրորդ օրվա քննարկումները շարունակվել են հարկային վարչարարության բարեփոխումների ռազմավարության նախագծի շուրջ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊԵԿ-ից, քննարկման առանցքում եղել են հարկային վարչարարության բարելավման ռազմավարական ուղղությունները, ՀՀ կառավարության կողմից նախանշված առաջնահերթություններին համահունչ մոտեցումները, հարկ վճարողներին մատուցվող ծառայությունների առավելագույն թվայնացումը, ինչպես նաև ստվերային տնտեսության նվազեցման և տնտեսվարողների համար հավասար պայմանների ստեղծմանն ուղղված լուծումները։
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը միջոցառման սկզբում ընդգծել է, որ հարկային վարչարարության բարեփոխումների ռազմավարության քննարկումները կարևոր են արդյունավետ գործիքակազմերի մշակման համար՝ ինչպես հարկային, այնպես էլ մաքսային ոլորտներում: Կոմիտեի ղեկավարը ներկաներին հորդորել է լինել ակտիվ քննարկումներում՝ նկատելով, որ միայն տարբեր կարծիքների բախման արդյունքում կարելի է գտնել հարկային ռազմավարության զարգացման ճիշտ ուղին։
«Այսօր մենք միասին ձևավորում ենք մի ռազմավարություն, որը պետք է դառնա առաջիկա տարիների հարկային վարչարարության ամուր հիմքը։ Սա գաղափարների փոխանակման լավագույն հարթակն է՝ միասին կառուցելու թափանցիկ, արդար և շահառուների համար հասանելի հարկային միջավայր»,- նշել է ՊԵԿ նախագահը։
Ըստ աղբյուրի՝ ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության ռազմավարական ծրագրերի վարչության պետ Արսեն Սառիկյանը ներկայացրել է ռազմավարության առաքելությունն ու տեսլականը, վերջինիս իրագործմանն ուղղված առաջիկա տարիների միջոցառումները, ինչպես նաև նախատեսվող գործողությունները։
«Օրինականության և հավասարության, թափանցիկության և վստահության, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալիզմի վրա հիմնված հարկային վարչարարության բարեփոխումների ռազմավարությունը պետք է լինի պարզ և մատչելի հարկ վճարողների համար, որպեսզի վերջիններիս համար հստակ լինի՝ ինչ քաղաքականություն է իրականացնում ՊԵԿ-ը, և ինչի համար են վճարվում հարկերը»,- ընդգծել է Արսեն Սառիկյանը։
Նշվում է, որ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ կազմակերպված հարկային վարչարարության բարեփոխումների և մաքսային մարմնի առաջիկա հինգ տարիների զարգացման ռազմավարության նախագծերի քննարկմանը նվիրված երկօրյա աշխատաժողովի օրակարգում են համակարգային բարեփոխումների ուղղությունները, հարկային և մաքսային ռազմավարական ծրագրերի մշակման ընթացքը, իրականացված վերլուծությունների արդյունքները, ինչպես նաև կատարողականի հիմնական ցուցիչներն ու գնահատման մեխանիզմները։

На рабочем заседании обсуждался проект стратегии реформы налогового администрирования
Во второй день семинара, посвященного стратегическим проектам Комитета государственных доходов, продолжилось обсуждение проекта стратегии реформы налогового администрирования.
Как сообщили Арменпресс в Комитете государственных доходов РА, в центре обсуждения были стратегические направления совершенствования налогового администрирования, подходы, соответствующие приоритетам, обозначенным правительством РА, максимальная цифровизация услуг, предоставляемых налогоплательщикам, а также решения, направленные на сокращение теневой экономики и создание равных условий для субъектов предпринимательства.
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян в начале мероприятия подчеркнул важность обсуждения стратегии реформы налогового администрирования для разработки эффективного инструментария как в налоговой, так и в таможенной сфере. Глава комитета призвал присутствующих к активному участию в обсуждениях, отметив, что только в результате столкновения различных мнений можно найти правильный путь развития налоговой стратегии.
«Сегодня мы вместе формируем стратегию, которая должна стать прочной основой налогового администрирования на ближайшие годы. Это лучшая площадка для обмена идеями с целью совместного создания прозрачной, справедливой и доступной налоговой среды для бенефициаров», — отметил председатель КГД.
По данным источника, начальник отдела стратегических программ развития и администрирования КГД Арсен Сарикян представил миссию и видение стратегии, меры, направленные на ее реализацию в ближайшие годы, а также намеченные действия.
«Стратегия реформы налогового администрирования, основанная на законности и равенстве, прозрачности и доверии, а также профессионализме, должна быть простой и доступной для налогоплательщиков, чтобы им было понятно, какую политику реализует КГД и ради чего платятся налоги», — подчеркнул Арсен Сарикян.
Отмечается, что повестка двухдневного семинара, посвященного обсуждению реформ налогового администрирования и проектов стратегий развития таможенной службы на ближайшие пять лет, организованного при поддержке Всемирного банка, включает направления системных реформ, процесс разработки налоговых и таможенных стратегических программ, результаты проведенного анализа, а также ключевые показатели эффективности и механизмы оценки.