Սթարմերը և Մակրոնը քննարկում են միջուկային զսպումը, ՌԴ-ի վրա ճնշումն ու աջակցությունն Ուկրաինային
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ Լոնդոնում մեկնարկել է ֆրանկոբրիտանական գագաթնաժողովը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Գագաթնաժողովի մեկնարկին Մակրոնը հայտարարել է, որ քննարկման թեմաներից կլինեն իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, ինչպես նաև Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի կնքումը: Նա շեշտել է, որ բրեքսիթը ոչ մի կերպ չի ազդել երկու երկրների պատմական հարաբերությունների վրա:
Սթարմերն իր հերթին նշել է, որ Լա Մանշի նեղուցում տիրող իրավիճակը «չի կարող այսպես շարունակվել», և որ կողմերը նոր մարտավարություն կմշակեն անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի համար:
Երկու ղեկավարներն էլ նշել են, որ կվերահաստատեն աջակցությունն Ուկրաինային և կմեծացնեն ճնշումը Ռուսաստանի վրա:
Բանակցությունների օրակարգում են նաև պաշտպանական համագործակցության ընդլայնումը, հրթիռների համատեղ մշակումը և համագործակցությունը միջուկային ոլորտում: Գագաթնաժողովից առաջ կողմերը հայտարարել են, որ կպատվիրեն լրացուցիչ Storm Shadow հեռահար հրթիռներ և կմշակեն դրանց փոխարինող նոր համակարգեր:
Բրիտանիան և Ֆրանսիան նախատեսում են ավելի սերտ համագործակցել միջուկային զսպման ոլորտում, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում համատեղ արձագանքեն Եվրոպային սպառնացող ցանկացած վտանգի:
Մակրոնը եռօրյա պետական այցով Մեծ Բրիտանիայում է հուլիսի 8-ից: Սա 2020 թվականին բրեքսիթից հետո ԵՄ անդամ երկրի ղեկավարի առաջին պետական այցն է Միացյալ Թագավորություն:

Стармер и Макрон обсудили вопросы ядерного сдерживания, давления на Россию и поддержки Украины
В Лондоне стартовал франко-британский саммит с участием премьер-министра Великобритании Кира Стармера и президента Франции Эмманюэля Макрона. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает BBC.
В начале саммита Макрон объявил, что среди тем обсуждения будут ситуация на Ближнем Востоке, а также заключение ядерного соглашения с Ираном. Он подчеркнул, что Brexit никак не повлиял на исторически сложившиеся отношения между двумя странами.
Стармер, в свою очередь, отметил, что ситуация в Ла-Манше «не может продолжаться так» и что стороны разработают новую стратегию борьбы с нелегальной миграцией.
Оба лидера заявили, что подтвердят поддержку Украины и усилят давление на Россию.
В повестку переговоров также входят расширение оборонного сотрудничества, совместная разработка ракет и сотрудничество в ядерной сфере. Перед саммитом стороны объявили о заказе дополнительных ракет большой дальности Storm Shadow и разработке новых систем на замену.
Великобритания и Франция планируют более тесно сотрудничать в области ядерного сдерживания, чтобы при необходимости иметь возможность совместно реагировать на любую угрозу Европе.
Макрон находится в Великобритании с трёхдневным государственным визитом с 8 июля. Это первый государственный визит главы государства-члена ЕС в Великобританию после Brexit в 2020 году.