Կատարում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցությունների փուլն ավարտվել է առանց էական առաջընթացի
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև Գազայում հրադադարի և պատանդների վերաբերյալ հնարավոր համաձայնագրի շուրջ Կատարում անցկացվող անուղղակի բանակցությունների հինգերորդ փուլն ավարտվել է առանց էական առաջընթացի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը։
Պաղեստինցի պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, պնդել է, որ հարցերը «փակուղու մեջ են»՝ մեղադրելով Իսրայելի բանակցային թիմին «լսելով սահմանափակվելու, այլ ոչ թե բանակցելու», ինչպես նաև Իսրայելում գտնվող պաշտոնյաների հետ «յուրաքանչյուր հարցի» շուրջ խորհրդակցելու մեջ։
Պաշտոնյան խոսքով՝ Իսրայելի թիմը չունի իրական որոշումներ կայացնելու լիազորություններ։ Ըստ  նրա՝ սա «վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից ցանկացած հնարավոր համաձայնագրի խոչընդոտելու և ձգձգման քաղաքականության շարունակությունն է»։
Միաժամանակ, բրիտանական Sky News հեռուստաալիքը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում է, որ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև միակ չլուծված խնդիրը մնում է Իսրայելի պաշտպանության ուժերի (IDF) կարգավիճակը և ներկայությունը Գազայի հատվածում։
Sky News Arabia-ի տեղեկացմամբ՝ Կատարի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաջեդ ալ-Անսարին հուլիսի 8-ին հայտարարել է, որ Դոհայում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև Գազայում հրադադարի վերաբերյալ ընթացող բանակցությունները «ժամանակ են պահանջում»։
«Չեմ կարծում, որ այս պահին կարող եմ ժամկետ սահմանել, բայց կարող եմ ասել, որ դա ժամանակ կպահանջի», - Դոհայում կայացած մամուլի ասուլիսում նշել է ալ-Անսարին՝ համաձայնության հասնելու հնարավորության մասին հարցին ի պատասխան։
Կատարը Միացյալ Նահանգների և Եգիպտոսի հետ միասին միջնորդում է Գազայում հրադադարի հաստատմանն ուղղված բանակցությունները 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելի վրա հարձակումից հետո բռնկված պատերազմի առաջին օրերից ի վեր։
Պաղեստինյան աղբյուրների համաձայն՝ առաջարկվող համաձայնագիրը ներառում է 60-օրյա հրադադար, որի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը կազատի տասը ողջ մնացած պատանդի և կհանձնի մի քանիսի աճյունները՝ Իսրայելում բանտարկված պաղեստինցիների ազատ արձակման դիմաց։
ՀԱՄԱՍ-ը նաև պահանջում է որոշակի պայմաններ Իսրայելի ուժերի դուրսբերման համար, ինչպես նաև երաշխիքներ, որ բանակցությունների ընթացքում մարտերը չեն վերսկսվի, և ՄԱԿ-ը կգլխավորի օգնության բաշխման համակարգը։

Пятый раунд переговоров между Израилем и движением ХАМАС, прошедший в Катаре, не привел к существенному прогрессу
Пятый раунд непрямых переговоров между Израилем и ХАМАС по прекращению огня в секторе Газа и возможном соглашении о заложниках, прошедший в Катаре, завершился без существенного прогресса. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила The Times of Israel.
Неназванный палестинский чиновник заявил, что “ситуация зашла в тупик”, обвинив израильскую переговорную группу в том, что она ограничилась слушанием, а не вела переговоры и консультировалась с официальными лицами Израиля по каждому вопросу.
Этот чиновник заявил, что у израильской делегации не было реальных полномочий для принятия решений. По его словам, это “продолжение политики премьер-министра Биньямина Нетаньяху, направленной на блокирование и затягивание любого возможного соглашения”.
Британский телеканал Sky News со ссылкой на источники сообщил, что единственным нерешенным вопросом между Израилем и ХАМАС остается статус и присутствие сил обороны Израиля (ЦАХАЛ) в секторе Газа.
Как сообщает Sky News Arabia, официальный представитель МИД Катара Маджид аль-Ансари заявил 8 июля, что продолжающиеся в Дохе переговоры между Израилем и ХАМАС о прекращении огня в секторе Газа потребуют время.”
“Не думаю, что сейчас я могу установить крайний срок, но могу сказать, что это займёт время”, - заявил аль-Ансари на пресс-конференции в Дохе, отвечая на вопрос о возможности достижения соглашения.
Катар, наряду с США и Египтом, выступает посредником в переговорах по прекращенюя огня в секторе Газа с первых же дней войны, начавшейся после нападения ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года.
По данным палестинских источников, предлагаемое соглашение предусматривает 60-дневное прекращение огня, в течение которого ХАМАС должен освободить десять заложников и передать останки некоторых из них в обмен на освобождение палестинцев, находящихся в израильских тюрьмах.
ХАМАС также требует определенных условий для вывода израильских войск, а также гарантий того, что боевые действия не возобновятся во время переговоров, и что Организация Объединенных Наций возьмет на себя управление системой распределения помощи.