Չինաստանի դեսպանը կանչվել է Գերմանիայի ԱԳՆ
Գերմանիայում Չինաստանի դեսպանը հուլիսի 8-ին կանչվել է արտաքին գործերի նախարարությունը, որտեղ գերմանական կողմն իր բողոքն է հայտնել Կարմիր ծովում գործողություն իրականացնող գերմանական ինքնաթիռի վրա լազերային հարձակման կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է X սոցիալական հարթակում Գերմանիայի ԱԳՆ արած գրառման մեջ։
«Գերմանացի անձնակազմին թիրախավորելը և գործողությունները խաթարելը բացարձակապես անընդունելի է»,- ասվում է ԱԳՆ գրառման մեջ։
The Chinese military employed a laser targeting a German aircraft in the EU operation #ASPIDES. Endangering German personnel & disrupting the operation is entirely unacceptable. The Chinese ambassador was summoned to the Federal Foreign Office today.
— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) July 8, 2025
Associated Press-ի փոխանցմամբ, Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ծովային հսկողություն իրականացնող օդանավը Եվրամիության Aspides առաքելության մաս է կազմել։ Առաքելության նպատակը Եմենում հութի զինյալներից քաղաքացիական նավերի ավելի լավ պաշտպանությունն է։ Գերմանիայի ՊՆ պնդմամբ՝ օդանավը չինական ռազմանավի կողմից լազերային հարձակման է ենթարկվել ավելի վաղ այս ամիս՝ «առանց որևէ պատճառի կամ նախազգուշացման»։
Որպես նախազգուշական քայլ՝ օդանավի առաքելությունը չեղարկվել է։ Ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Ջիբութիի ռազմաբազայում։ Անձնակազմից տուժածներ չկան։ Ավելի ուշ ինքնաթիռը ԵՄ առաքելության հետ վերսկսել է գործողությունները Կարմիր ծովում։

Посол Китая вызван в МИД Германии
Посол Китая в Германии был вызван в МИД 8 июля, где немецкая сторона выразила протест в связи с лазерной атакой на немецкий самолет, действовавший в Красном море. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении МИД Германии на социальной платформе X.
«Нацеливание на немецкий персонал и срыв операций абсолютно неприемлемы», — говорится в сообщении МИД.
По данным Associated Press, Министерство обороны Германии заявило, что самолет морского наблюдения был частью миссии Евросоюза Aspides. Цель миссии — улучшить защиту гражданских судов от боевиков-хуситов в Йемене. Министерство обороны Германии заявило, что самолет подвергся лазерной атаке со стороны китайского военного корабля в начале этого месяца «без какой-либо причины или предупреждения».
В качестве меры предосторожности миссия самолета была отменена. Самолет приземлился на военной базе в Джибути. Экипаж не пострадал. Позднее самолет возобновил работу в составе миссии ЕС в Красном море.