Կանադան շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին Իրանում գտնվող կանադացիներին օգնելու համար
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Անիտա Անանդը Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում շնորհակալություն է հայտնել Երևանին՝ Իսրայել-Իրան հակամարտության ընթացքում հայ-իրանական սահմանի «Ագարակ» անցակետում կանադական հյուպատոսական խմբերին հասանելիություն ապահովելու համար, ինչի արդյունքում հնարավոր է եղել օգնել Իրանում գտնվող կանադացիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Անիտա Անանդը նշել է X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ։
«Խոսեցի իմ հայ գործընկերոջ՝ Արարատ Միրզոյանի հետ՝ շնորհակալություն հայտնելու Հայաստանին՝ «Ագարակ» սահմանային անցակետում կանադական հյուպատոսական խմբերի արդյունավետ մուտքն ապահովելու համար։ Դրա շնորհիվ մենք վերջերս կարողացանք օգնել տարածաշրջանում գտնվող կանադացիներին»,-իր գրառման մեջ նշել է Կանադայի ԱԳ նախարարը։
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկել և երկուստեք վերահաստատել են տարածաշրջանում ժողովրդավարական սկզբունքների և մարդու իրավունքների նկատմամբ հանձնառությունը։
This morning, I spoke with my Armenian counterpart @AraratMirzoyan to thank Armenia for enabling effective access for Canadian consular teams deployed to the Agarak border crossing. In turn, we were able to assist Canadians in the region recently. We also discussed and reaffirmed… pic.twitter.com/m5tf6XWX4Q
— Anita Anand (@AnitaAnandMP) July 1, 2025
Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարների միջև կայացած հեռախոսազրույցի մասին ավելի վաղ հայտնել էր ՀՀ ԱԳ նախարարությունը՝ նշելով, որ զրուցակիցները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման, տարածաշրջանային, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին վերաբերող հարցեր։

Канада поблагодарила Армению за помощь канадцам в Иране
Министр иностранных дел Канады Анита Ананд в телефонном разговоре с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном поблагодарила Ереван за предоставление во время израильско-иранского конфликта канадским консульским группам доступа на контрольно-пропускной пункт Агарак на армяно-иранской границе, что позволило оказать помощь канадцам в Иране.
Как сообщает Арменпресс, Анита Ананд отметила это в посте в своем микроблоге X.
«Я поговорила со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном, чтобы поблагодарить Армению за предоставление эффективного доступа канадским консульским группам на пограничном контрольно-пропускном пункте Агарак. Благодаря этому мы недавно смогли помочь канадцам в регионе», — отметила министр иностранных дел Канады.
Она также добавила, что обсудила это с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, и оба подтвердили свою приверженность к демократическим принципам и правам человека в регионе.
Ранее МИД РА сообщал о телефонном разговоре глав МИД Армении и Канады, отмечая, что собеседники обсудили вопросы, касающиеся развития двустороннего сотрудничества в различных сферах, представляющих взаимный интерес, региональные проблемы, а также последние развития в армяно-азербайджанских отношениях.