Թրամփը Սպիտակ տանը կհյուրընկալի Նեթանյահուին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է հուլիսի 7-ին Սպիտակ տանը հյուրընկալել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյաներից մեկին, որի անունը չի նշվում։
Հունիսի 30-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Քերոլայն Լևիթը հայտնել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գլխավոր խորհրդական Ռոն Դերմերը այս շաբաթ Վաշինգտոնում է՝ ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյաների հետ հանդիպելու նպատակով։
Լևիթը լրագրողներին հայտնել է, որ Թրամփի վարչակազմը մշտական ​​կապի մեջ է եղել Իսրայելի կառավարության հետ՝ նշելով, որ Թրամփը Գազայում պատերազմի ավարտը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող մնացած պատանդների վերադարձը համարում է գերակա խնդիր:
Վաշինգտոնում գտնվող իսրայելցի պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, նույնպես հաստատել է հուլիսի 7-ին կայանալիք հանդիպման մասին: Պաշտոնյան հավելել է, որ երկու առաջնորդները կքննարկեն Իրանը, Գազան, Սիրիան և այլ տարածաշրջանային մարտահրավերներ:
Իսրայելը հունիսի 30-ին սաստկացրել է իր հարձակումները Գազայի հյուսիսային հատվածի վրա։ Դրանից ընդամենը մեկ օր առաջ Թրամփը կոչ էր արել դադարեցնել 20 ամիս տևած պատերազմը՝ սոցիալական ցանցերում գրառում կատարելով. «Կնքեք համաձայնագիր Գազայում և վերադարձրեք պատանդներին»:
Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում իրականացված ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 56 500-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 133 419-ի։

Трамп примет Нетаньяху в Белом доме
Президент США Дональд Трамп планирует принять премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Белом доме 7 июля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на неназванного американского чиновника.
На брифинге с журналистами 30 июня пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила, что Рон Дермер, старший советник премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, находится в Вашингтоне на этой неделе для встречи с представителями администрации США.
Левитт сообщила журналистам, что администрация Трампа находится в постоянном контакте с израильским правительством, отметив, что Трамп считает приоритетом прекращение войны в Газе и возвращение оставшихся заложников, удерживаемых палестинским ХАМАС.
Официальный представитель Израиля в Вашингтоне, который отказался назвать свое имя, также подтвердил встречу 7 июля. Чиновник добавил, что два лидера обсудят Иран, Газу, Сирию и другие региональные проблемы.
Израиль усилил свои атаки на север сектора Газа 30 июня. Всего за день до этого Трамп призвал положить конец 20-месячной войне, написав в социальных сетях: «Подпишите соглашение в секторе Газа и верните заложников».
Министерство здравоохранения сектора Газа сообщило, что число погибших в результате агрессии Израиля в секторе Газа с 7 октября 2023 года достигло 56 500 человек, 133 419 получили ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло около 1200 человек и было захвачено около 250.