ԵՄ-ն երկարաձգել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները
ԵՄ խորհուրդը ևս 6 ամսով՝ մինչև 2026 թվականի հունվարի 31-ը, երկարաձգել է Ռուսաստանի նկատմամբ սահմանափակող միջոցառումները՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայում իրավիճակն ապակայունացնող շարունակական գործողությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԵՄ խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Այս տնտեսական միջոցառումները, որոնք առաջին անգամ ներդրվել են 2014 թվականին, զգալիորեն ընդլայնվել են 2022 թվականի փետրվարին՝ ի պատասխան Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ իրականացված չհրահրված, անհիմն և անօրինական ռազմական ագրեսիայի», - նշված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև ընդգծվում է, որ այժմ պատժամիջոցները ներառում են ոլորտային միջոցառումների լայն սպեկտր, այդ թվում՝ առևտրի, ֆինանսների, էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների և կրկնակի նշանակության ապրանքների, արդյունաբերության, տրանսպորտի և շքեղության ապրանքների նկատմամբ սահմանափակումներ։
Դրանք նաև ներառում են Ռուսաստանից ԵՄ ծովային ճանապարհով նավթահումքի և որոշակի նավթամթերքների ներմուծման կամ տրանսֆերի արգելք, մի քանի ռուսական բանկերի SWIFT փոխանցումների դադարեցում և «Կրեմլի կողմից աջակցվող մի քանի ապատեղեկատվություն տարածող լրատվամիջոցների հեռարձակման գործունեության և լիցենզիաների կասեցում Եվրամիությունում»։ Բացի այդ, հատուկ միջոցառումները թույլ են տալիս ԵՄ-ին հակազդել պատժամիջոցների շրջանցմանը։
«Քանի դեռ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ձեռնարկված անօրինական գործողությունները շարունակում են խախտել միջազգային իրավունքի հիմնարար կանոնները, այդ թվում՝ ուժի կիրառման արգելքը, նպատակահարմար է ուժի մեջ թողնել ԵՄ-ի կողմից սահմանված բոլոր միջոցառումները և անհրաժեշտության դեպքում ձեռնարկել լրացուցիչ միջոցառումներ»,- ասվում է ԵՄ խորհրդի հայտարարության մեջ։
Վերջին անգամ պատժամիջոցները երկարաձգվել էին 2025 թ․ հունվարին։ Այդ ժամանակ Հունգարիան սպառնացել էր խոչընդոտել դրանց երկարաձգումը՝ Կիևի որոշմամբ Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի տարանցման կասեցման պատճառով։ Բուդապեշտը տարբեր մակարդակներում Եվրահանձնաժողովից պահանջել էր երաշխիքներ իր էներգետիկ անվտանգության համար։

ЕС продлил санкции против России
Ввиду продолжающихся дестабилизирующих действий Российской Федерации на Украине Совет ЕС продлил ограничительные меры против России еще на 6 месяцев, до 31 января 2026 года. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении Совета ЕС.
“Эти экономические меры, впервые введенные в 2014 году, были значительно расширены с февраля 2022 года в ответ на неспровоцированную, неоправданную и незаконную военную агрессию России против Украины”, говорится в заявлении.
В заявлении также подчеркивается, что санкции теперь охватывают широкий спектр секторальных мер, включая ограничения в торговле, финансах, энергетике, технологиях и товарах двойного назначения, промышленности, транспорте и предметах роскоши.
Они также включают запрет на импорт или передачу сырой нефти и некоторых нефтепродуктов из России в ЕС по морю, приостановку переводов SWIFT из нескольких российских банков и “приостановку вещательной деятельности и лицензий в Европейском союзе нескольких поддерживаемых Кремлем дезинформационных СМИ”. Кроме того, особые меры позволяют ЕС противодействовать обходу санкций.
“Пока незаконные действия, предпринимаемые Российской Федерацией, продолжают нарушать основополагающие нормы международного права, включая запрет на применение силы, целесообразно сохранять в силе все меры, введенные ЕС, и принимать дополнительные меры в случае необходимости”, - говорится в заявлении Совета ЕС.
В последний раз санкции продлевались в январе 2025 года. Тогда Венгрия пригрозила заблокировать их продление из-за решения Киева приостановить транзит российского газа через Украину. Будапешт потребовал от Европейской комиссии гарантий на разных уровнях своей энергетической безопасности.