Վարչապետը մայիսի տնտեսական ցուցանիշները գնահատել է որպես ճկունության նշան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության հունիսի 27-ի նիստում անդրադարձավ 2025 թվականի մայիս ամսվա տնտեսական ցուցանիշներին՝ դրանք գնահատելով բավականին լավ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա նշեց, որ որոշ կառուցվածքային և հայեցակարգային փոփոխությունների շնորհիվ տնտեսությունը սկսել է դրսևորել ավելի բարձր ճկունություն՝ արագ արձագանքելով միջավայրում տեղի ունեցող փոփոխություններին։
«Կարևոր է արձանագրել, որ որոշակի բարեփոխումների, հայեցակարգային մոտեցումների, ձևակերպումների շնորհիվ, իհարկե նաև մեր գործարար համայնքի և տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող մեր հայրենակիցների գործունեության շնորհիվ մեր տնտեսությունը որոշ ճկունության դրսևորումներ է ցուցադրում՝ արագ արձագանքելու իրադարձություններին։ Սա, իմ կարծիքով, կարող է լինել ամենակարևոր արձանագրումներից մեկը, եթե հետազոտական մակարդակում հաստատվի, որ այս ընկալումը ճիշտ է»,– հայտարարեց վարչապետը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի մայիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 10.4 տոկոսով։ 2025-ի հունվար-մայիս ամիսների կտրվածքով աճը կազմել է 5.7 տոկոս՝ 2024-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ։
Չնայած արդյունաբերական արտադրանքի ընդհանուր ծավալում արձանագրվել է 14.1 տոկոս անկում՝ մայիս ամսվա արդյունքով գրանցվել է 2.9 տոկոսի աճ՝ ապրիլի համեմատ։ Շինարարության ոլորտում արձանագրվել է շարունակական աճ. մայիսին այն աճել է 24.8 տոկոսով նախորդ ամսվա համեմատ և կազմել է 48.8 մլրդ դրամ։ Նախորդ տարվա մայիսի համեմատ աճը կազմել է 22.2 տոկոս։
Առևտրի շրջանառությունն առաջին հինգ ամիսներին աճել է 4.2 տոկոսով՝ կազմելով շուրջ 2.4 տրլն դրամ։ Սակայն մայիս ամսին՝ ապրիլի համեմատ, նկատվել է 0.9 տոկոս անկում։ Ծառայությունների ոլորտը շարունակել է կայուն աճ գրանցել՝ մայիսին անցած տարվա մայիսի համեմատ աճելով 10.8 տոկոսով։

Премьер-министр Армении оценил экономические показатели мая как признак гибкости
Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства 27 июня коснулся экономических показателей мая 2025 года, оценив их как довольно хорошие.
Как сообщает «Арменпресс», он отметил, что благодаря некоторым структурным и концептуальным изменениям экономика начала демонстрировать более высокую гибкость, быстро реагируя на изменения внешней среды.
«Важно отметить, что благодаря определенным реформам, концептуальным подходам, формулировкам, и, конечно, также благодаря деятельности нашего бизнес-сообщества и наших соотечественников, занимающихся экономической деятельностью, наша экономика демонстрирует определенную гибкость в быстром реагировании на события. Это, на мой взгляд, может стать одним из важнейших рекордов, если на исследовательском уровне подтвердится, что это восприятие верно», — заявил премьер-министр.
Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом Республики Армения, в мае 2025 года индекс экономической активности вырос на 10,4 процента по сравнению с тем же месяцем предыдущего года. В январе-мае 2025 года рост составил 5,7 процента по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Несмотря на спад общего объема промышленного производства на 14,1 процента, в мае наблюдался рост на 2,9 процента по сравнению с апрелем. Продолжающийся рост зафиксирован в строительном секторе: в мае он вырос на 24,8 процента по сравнению с предыдущим месяцем и составил 48,8 млрд драмов. По сравнению с маем прошлого года рост составил 22,2 процента.
Торговый оборот за первые пять месяцев увеличился на 4,2 процента, составив около 2,4 трлн драмов. Однако в мае наблюдался спад на 0,9 процента по сравнению с апрелем. Сфера услуг продолжила фиксировать стабильный рост, увеличившись на 10,8 процента в мае по сравнению с маем прошлого года.