Զելենսկին Ռուսաստանի դեմ հատուկ տրիբունալ ստեղծելու մասին համաձայնագիր է ստորագրել Ստրասբուրգում
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ համաձայնագիր է ստորագրել Ուկրաինայի նկատմամբ ագրեսիայի հանցագործության համար Ռուսաստանի դեմ հատուկ տրիբունալ ստեղծելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Յուրաքանչյուր հանցագործ պետք է իմանա, որ արդարություն կա, և դա վերաբերում է նաև Ռուսաստանին: Արդարադատությունը ժամանակ է պահանջում, բայց ես վստահ եմ, որ այն պետք է իրականացվի։ Մենք պետք է հստակ ցույց տանք, որ ագրեսիան հանգեցնում է պատժի», - հայտարարել է Զելենսկին համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
Հատուկ դատարանը պետք է դատի այն բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական առաջնորդներին, որոնք պատասխանատու են Ուկրաինայում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների համար։ Սակայն դատարանը կկարողանա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հանդեպ դատավարություն սկսել միայն այն բանից հետո, երբ նրանք թողնեն իրենց պաշտոնները։
Մինչ այդ դատարանը կկարողանա միայն հետաքննություններ անցկացնել, ապացույցներ հավաքել և մեղադրական եզրակացություններ պատրաստել:
Դատարանը կազմված կլինի 15 դատավորից, որոնք կնշանակվեն տվյալ մարմնի ստեղծման համաձայնագրին միացող պետությունների ներկայացուցիչների կողմից։
ՄԱԿ-ն ագրեսիայի հանցագործություն է համարում որևէ պետության կողմից զինված ուժի կիրառումը մեկ այլ երկրի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ։

Зеленский подписал соглашение о созыве в Страсбурге специального трибунала для осуждения России
Президент Украины Владимир Зеленский подписал в Страсбурге соглашение с генеральным секретарем Совета Европы Аленом Берсе о создании специального трибунала для осуждения России за преступление агрессии против Украины. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Русская служба BBC.
“Каждый военный преступник должен знать, что есть правосудие, и это относится к России. Правосудие занимает время, но я уверен, что оно должно свершиться. … Мы должны четко показать, что агрессия ведет к наказанию”, - заявил Зеленский после подписания соглашения.
Специальный трибунал должен осудить высокопоставленных политических и военных деятелей, ответственных за военные действия России в Украине. Однако трибунал сможет начать судебные процессы против президента России Владимира Путина, премьер-министра Михаила Мишустина и министра иностранных дел Сергея Лаврова лишь после того, как они покинут свои посты.
До этого времени трибунал сможет только проводить расследования, собирать доказательства и готовить обвинительные заключения.
Трибунал будет состоять из 15 судей, назначаемых представителями государств, присоединившихся к соглашению о создании данного органа.
ООН считает применение вооруженной силы государством против суверенитета, территориальной целостности или политической независимости другого государства преступлением агрессии.