Ադրբեջանը չարամտորեն ապակողմնորոշում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպությանը. Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդ
Ստամբուլում հունիսի 21-22-ը գումարված Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարական խորհրդի հերթական նիստի արդյունքում ընդունված հայտարարությունը, ինչպես նաև առանձին բանաձևերում՝ Հայաստանին և տարածաշրջանին վերաբերող հատվածներն ապակողմնորոշող են, անընդունելի և խիստ մտահոգիչ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը:
«Ամբողջությամբ նենգափոխված են ներկայացվում ինչպես տարածաշրջանում տեղի ունեցած պատմաքաղաքական դեպքերն ու իրադարձությունները, այնպես էլ հընթացս գործընթացները։ Այսպես կոչված՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի» կամ «ներկայիս Հայաստանի» նման ձևակերպումների կողքին տեղ են գտել պաշտոնական Բաքվի պետական քարոզչամեքենային բնորոշ այնպիսի կեղծ պահանջներ, որոնք վերաբերում են այսպես կոչված «բռնի և սիստեմատիկ տեղահանված» ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի իրացմանը, իսլամական մշակութային ժառանգության ոչնչացմանը և այլնին։ Հայաստանը քննադատվում է «Արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքը ներկայացնող կազմակերպությունների հետ երկխոսության չգնալու համար։ Ավելին, Հայաստանին է ներկայացվում հանուն խաղաղության պայմանագրի ստորագրման՝ ադրբեջանական անօրինական և մտացածին պահանջները բավարարելու պահանջ»,- մասնավորապես ասված է խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ:
Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը խստորեն դատապարտում է Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարական խորհդրի Ստամբուլի հայտարարությունն ու առանձին բանաձևերը, որոնք նպատակ են հետապնդում միակողմանի հանգամանքներով ներկայացնելու ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը և նենգափոխելու ղարաբաղյան հիմնախնդրի էությունը։
«Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ Ղարաբաղյան հակամարտության ծագումը պայմանա­վոր­ված էր ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը հակադրված ադրբեջանական ագրեսիայով։
Ցավոք սրտի, ամբողջ իսլամական աշխարհի անունից արտահայտվող այս կազմակերպությունը հերթական անգամ տրվում է ադրբեջանական մտացածին պահանջներին և ստեղծում վտանգավոր մի իրավիճակ, որը կարող է սպառնալ ինչպես Հարավային Կովկասի, այնպես էլ հարևան տարածաշրջաններում քրիստոնյա և իսլամ բնակչության խաղաղ համակեցությանը։ Ադրբեջանի կողմից խոշոր այս կազմակերպության օգտագործումը միջկրոնական հակասություններ բորբոքելու նպատակով պետք է մերժվի իսլամ երկրների կողմից։
Նաև խիստ տարօրինակ է, որ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարական խորհուրդը, դատապարտելով Մերձավոր Արևելքում  իսրայելական հանցագործ քաղաքականությունը, միաժամանակ չի անդրադարձել տարածաշրջանում Իսրայելի առանցքային ռազմավարական դաշնակից Ադրբեջանի գործողություններին, որոնք հակասում են հենց այդ կազմակերպության նպատակներին ու առանցքային անդամների քաղաքական դիրքորոշումներին։
Քաղաքական երեսպաշտության և միակողմանիության ցցուն դրսևորում է՝ կրկնելով ադրբեջանական շինծու պահանջները, միաժամանակ մոռանալ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքների օկուպացիայի, ցեղասպանական քաղաքականությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման փաստի, արցախահայության վերադարձի իրավունքի իրացման ու ռազմագերիների ազատ արձակման անհրաժեշտության, Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից խաղաղության խաթարմանը միտված այլ գործողությունների մասին։
Հայկական սփյուռքի մի ուրույն հատված՝ ապրելով Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներում, իր փորձով գիտի քրիստոնյա և իսլամ ժողովուրդների խաղաղ համակեցության հնարավորությունը։ Ուստի վճռականորեն մերժելի է միջկրոնական ատելություն հրահրելուն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականությունը և դրանց տուրք տալու միջազգային փորձերը։
Համաշխարհային իրադարձությունների այնպիսի ժամանակահատվածում, երբ միջազգային իրավունքը ոտնակոխ է լինում մեծ ու փոքր ուժերի կողմից, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, և «խաղաղության, գթասրտության, հանդուրժողականության, հավասարության, արդարության և մարդկային արժանապատվության բարձր իսլամական արժեքներին» հավատարմություն դավանող Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունից ակնկալում ենք այդ սկզբունքներին համահունչ դիրքորոշում.,- եզրափակվում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի հայտարարությունը:

Азербайджан злонамеренно вводит в заблуждение Организацию исламского сотрудничества - Центральный совет Ай Дата
Заявление, принятое по итогам очередной сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, созванной в Стамбуле 21-22 июня, а также разделы, касающиеся Армении и региона в отдельных резолюциях, вводят в заблуждение, неприемлемы и крайне тревожны. Как сообщает «Арменпресс», в этой связи Центральный совет Ай Дата Бюро АРФД выступил с заявлением.
«Как исторические и политические события и развития, имевшие место в регионе, так и происходящие процессы представлены в совершенно искаженном виде. Наряду с такими формулировками, как т. н. «Западный Азербайджан» или «нынешняя Армения», присутствуют такие типичные для официальной бакинской государственной пропагандистской машины ложные требования, которые относятся к реализации права на возвращение т. н. «насильно и систематически перемещенных» азербайджанцев, уничтожению исламского культурного наследия и т. д. «Армению критикуют за то, что она не ведет диалог с организациями, представляющими общину «Западный Азербайджан». Более того, от Армении требуют удовлетворить незаконные и сфабрикованные требования Азербайджана с целью подписания мирного договора», — говорится в заявлении Совета.
Центральный совет Ай Дата решительно осуждает Стамбульское заявление и отдельные резолюции Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, которые направлены на представление азербайджано-карабахского конфликта в однобоком свете и искажение сути проблемы Карабаха.
«Необходимо констатировать, что возникновение Карабахского конфликта обусловлено азербайджанской агрессией, противостоящей реализации права на самоопределение.
К сожалению, эта организация, выступающая от имени всего исламского мира, в очередной раз поддается надуманным азербайджанским требованиям и создает опасную ситуацию, которая может поставить под угрозу мирное сосуществование христианского и мусульманского населения как на Южном Кавказе, так и в соседних регионах. Использование этой крупной организации Азербайджаном для разжигания межконфессиональных конфликтов должно быть отвергнуто исламскими странами.
Также весьма странно, что Совет министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, осуждая преступную политику Израиля на Ближнем Востоке, в то же время не отреагировал на действия Азербайджана, ключевого стратегического союзника Израиля в регионе, которые противоречат целям этой самой организации и политическим позициям ее ключевых членов.
Это вопиющее проявление политического лицемерия и однобокости, повторение сфабрикованных азербайджанских требований, при этом замалчиваются оккупация Азербайджаном территорий Республики Армения, факт этнической чистки Нагорного Карабаха посредством геноцидной политики, право армян Арцаха на возвращение и необходимость освобождения военнопленных (армянских пленных и заложников, незаконно удерживаемых Азербайджаном – ред.), сохранение армянского исторического и культурного наследия Арцаха (речь о массовом уничтожении Азербайджаном армянских храмов и культурно-исторических памятников в Арцахе – ред.)  и другие действия Азербайджана, направленные на недопущение установления мира в регионе.
Уникальная часть армянской диаспоры, проживающая в разных странах Ближнего Востока, на собственном опыте знает о возможности мирного сосуществования христианских и мусульманских народов. Поэтому азербайджанская политика, направленная на разжигание межрелигиозной розни, и попытки международного сообщества воздать им должное, решительно неприемлемы.
В период глобальных событий, когда международное право попирается большими и малыми державами, мы ожидаем от Организации исламского сотрудничества, которая заявляет о своей приверженности принципам Устава ООН и международного права, а также «высоким исламским ценностям мира, сострадания, терпимости, равенства, справедливости и человеческого достоинства», позицию, соответствующую этим принципам", - говорится в заявлении Центрального совета Ай Дата Бюро АРФД.