Իրանի ԱԳ նախարարը Ստամբուլում մասնակցում է ԻՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին ժամանել է Թուրքիա՝ մասնակցելու Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտգործնախարարների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանին, որն անցկացվում է հունիսի 21-22-ին Ստամբուլում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Mehr»-ը, Արաղչին Ստամբուլ է ժամանել շաբաթ առավոտյան և հանդես է գալու մի շարք ելույթներով, որոնցում, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվելու Իրանի տարածքի նկատմամբ Իսրայելի կողմից իրականացված վերջին հարվածներին։
Արաղչին հայտարարել է, որ Իսրայելի չհրահրված ագրեսիան Իրանի տարածքում Թեհրանին այլընտրանք չթողեց, քան պաշտպանել իր ժողովրդին և երկրի անվտանգությունը՝ պատասխան հարված հասցնելով։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի գործողությունները, որոնք սկսվել էին մոտ մեկ շաբաթ առաջ, ստացել են խիստ արձագանք Իրանի զինված ուժերի կողմից, իսկ այդ պատասխաններից հետո Իսրայելի պաշտոնյաներն անցել են սպառնալիքների՝ կոչ անելով իրանցիներին տարհանել քաղաքները։
Արաղչին ընդգծել է, որ Իրանը կարևորում է ԻՀԿ հարթակը՝ իսլամական երկրների համախմբման և ագրեսիան մերժելու համար:

Министр иностранных дел Ирана принимает участие в заседании Совета министров иностранных дел ОИС в Стамбуле
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи прибыл в Турцию для участия в 51-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС), которая проходит в Стамбуле 21-22 июня.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Mehr, Арагчи прибыл в Стамбул в субботу утром. Предстоит ряд выступлений, в которых, в частности, будут затронуты недавние удары Израиля по территории Ирана.
Арагчи заявил, что неспровоцированная агрессия Израиля на иранской территории не оставила Тегерану иного выбора, кроме как защитить свой народ и безопасность страны, нанеся ответный удар.
По его словам, действия Израиля, начавшиеся около недели назад, получили резкий ответ со стороны иранских вооруженных сил, и после этих ответов израильские официальные лица перешли к угрозам, призывая иранцев покинуть города.
Арагчи подчеркнул, что Иран придает большое значение платформе ОИС для объединения исламских стран и отказа от агрессии.