ԱԺ-ում արդեն կա ՀԷՑ-ն ազգայնացնելու մասին օրենքի նախագիծ. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի խորհրդարանում արդեն օրենքի նախագիծ կա «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն ազգայնացնելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով գործարար, ՀԷՑ-ի սեփականատեր և կառավարող «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի վերջին հայտարարություններին, ինչի համար նրան մեղադրանք է առաջադրվել իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու հոդվածով, ինչպես նաև իր այն հայտարարությանը, որ ՀԷՑ-ը պետք է պետականացվի։
«Մեր մասնագետները քննարկում են, Ազգային ժողովում արդեն կա ՀԷՑ–ն ազգայնացնելու և կից օրենքներում փոփոխությունների նախագիծ»,-ասել է վարչապետը։
Նա շեշտել է, որ մոտ մեկ ամիս առաջ կառավարության վերաբերելի անդամներին հանձնարարական էր տվել, որ ՀԷՑ–ի կողմից ժողովրդին հասցված վնասը պետք է վերականգնվի, ու դրա համար տվել էր 1 ամիս ժամանակ։
«Իմ բազմաթիվ մարզային այցելությունների ընթացքում զարմանքով և զայրույթով արձանագրել եմ, որ, ըստ էության, ՀԷՑ–ն իր գործունեության արդյունքում Հայաստանում գրեթե էներգետիկ ճգնաժամ է ստեղծել։ Իմ վերլուծությունը հիմք է տալիս մտածել, որ այդ ամենը արվել է և արվում է Հայաստանում ներքին դժգոհություն գեներացնելու համար։ Ես տվել էի հանձնարարական, որ կամ պետք է հստակ ժողովրդին հասցված վնասը վերադարձնելու հստակ մեխանիզմներ դրվեն, կամ ՀԷՑ–ը պետք է ազգայնացվի, այսինքն՝ պետականացվի։ Իմ հանձնարականի օրը լրանում է հունիսի 21–ին։ Եվ ես այդ ակտիվացումը կապում եմ իմ այդ հանձնարարականի, իմ այդ որոշման հետ, որովհետև կառավարության անդամները սկսել էին աշխատել, ՀԷՑ–ին ուղերձ տվել էին, ասել էին՝ հստակ հաշվարկում եք, թե ժողովրդին, պետական ու մասնավոր կազմակերպություններին ինչ վնաս եք հասցրել և փոխհատուցում եք, որովհետև որ համայնք գնում եմ, որ մարզ գնում եմ, մարդիկ հստակ հարց են դնում, ասում են՝ հոսանքն անջատվել է, մի հատ լվացքի մեքենա ունեինք, վառվել է, սառնարան էինք առել՝ վառվել է, հեռուստացույց ունեինք՝ վառվել է։ Ո՞վ է դրա պատասխանը տալու։ Ես Լոռու մարզ այց եմ կատարել, ուր մտել եմ՝ հոսանք չի եղել, կամ եղել է՝ անջատվել է. դպրոց կլինի, մանկապարտեզ կլինի, մասնավոր հիմնարկ կլինի։ Սա անհանդուրժելի վիճակ է։ Ես ասում եմ՝ եկեղեցին ՀԷՑ–ի՝ շուտով նախկին սեփականատերերի համար ընդամենը ծխածածկույթ է»,-ասել է վարչապետը։

Bill on nationalizing electric utility already in parliament, says PM
A bill on nationalizing the Electric Networks of Armenia CJSC is already in parliament, PM Nikol Pashinyan has said.
He made the comments at a press briefing after his statements calling for public ownership of the electric utility run by Tashir Group, which is owned by Russia-based Armenian billionaire Samvel Karapetyan.
Karapetyan is currently facing criminal proceedings.
“Our experts are discussing it, there’s already bill on nationalizing the ENA and making amendments,” Pashinyan said.
Pashinyan revealed that a month ago the government had called on the ENA to compensate the damages to citizens made through power outages.
“I was surprised and angered to find out during my regional visits that Armenia has nearly faced an energy crisis because of the ENA’s work. My analysis gives the grounds to believe that this has been done to generate domestic discontent in Armenia. I gave an instruction, either to initiate a clear mechanism for compensating the people’s damages, or nationalize the ENA. The deadline of my instruction is June 21. And I think they’ve become active because of my decision, because the Cabinet members had begun working, had told the ENA to clearly calculate the damages inflicted upon the people, the state and private companies, because wherever you go, people are saying that the power outages have damaged their washing machine, fridge, TV set or other appliances and asking who’s going to answer for that. When I visited Lori province, wherever I went there was no power, power outages were everywhere, be it a kindergarten, a school or a private office. This situation cannot be tolerated. The church is just a smokescreen for the soon-to-be former owners of the ENA,” Pashinyan said.