Մոդին և Թրամփը պայմանավորվել են հանդիպել մոտ ապագայում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին հրավիրել է Կանադայում անցկացված G7-ի գագաթնաժողովից վերադառնալիս կանգ առնել ԱՄՆ-ում, սակայն Մոդին չի կարողացել դա անել նախապես համաձայնեցված գրաֆիկի պատճառով. առաջնորդները պայմանավորվել են հանդիպել մոտ ապագայում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Հնդկաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար Վիքրամ Միսրին:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի խնդրանքով Մոդիի և Թրամփի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել:
«Նախագահ Թրամփը վարչապետ Մոդիին հարցրել է, թե արդյոք նա կանգ կառնի ԱՄՆ-ում Կանադայից վերադառնալիս: Ավելի վաղ համաձայնեցված պարտավորությունների պատճառով վարչապետ Մոդին հայտարարել է, որ չի կարող դա անել», - Միսրիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Երկու ղեկավարները որոշել են, որ կաշխատեն հանդիպել մոտ ապագայում», - հավելել է նա:
Մոդին իր հերթին Թրամփին հրավիրել է Հնդկաստան՝ մասնակցելու Անվտանգության շուրջ Քառակողմ երկխոսության (QUAD) գագաթնաժողովին:
«Հրավերն ընդունելով՝ նախագահ Թրամփն ասել է, որ ինքն ուրախ կլինի ժամանել Հնդկաստան», - նշել է Միսրին:
Հնդկաստանի վարչապետը Կանադայում մասնակցել է G7-ի երկրների գագաթնաժողովին: Նա հունիսի 18-ի առավոտյան պլանավորված այցով մեկնել է Խորվաթիա։

Нарендра Моди и Дональд Трамп договорились встретиться в ближайшее время
Президент США Дональд Трамп пригласил премьер-министра Индии Нарендру Моди остановиться в США по пути с саммита G7 в Канаде, однако Моди не смог приехать из-за ранее согласованного графика. Лидеры договорились встретиться в ближайшее время. Как передает “Арменпресс”, об этом журналистам сообщил первый заместитель министра иностранных дел Индии Викрам Мисри.
Он отметил, что по просьбе президента США состоялся телефонный разговор между Моди и Трампом.
“Президент Трамп спросил премьер-министра Моди, не остановится ли он в США по возвращении из Канады. Из-за ранее принятых обязательств премьер-министр Моди заявил, что не может этого сделать”, - ТАСС цитирует Мисри.
“Оба лидера решили, что они постараются встретиться в ближайшем будущем”, - добавил он.
Моди, в свою очередь, пригласил Трампа в Индию для участия в саммите Четырехстороннего диалога по безопасности (QUAD).
“Принимая приглашение, президент Трамп сказал, что он рад приехать в Индию”, - сказал Мисри.
Премьер-министр Индии принял участие в саммите G7 в Канаде. Утром 18-го июня он отправился в Хорватию с запланированным визитом.