Պակիստանը փակել է Իրանի հետ մի քանի կարևոր սահմանային անցակետ
Պակիստանն անորոշ ժամանակով Բելուջիստանի նահանգում պաշտոնապես փակել է Իրանի հետ մի քանի կարևոր սահմանային անցակետեր՝ Իրանի և Իսրայելի միջև շարունակվող հակամարտության հետևանքով առաջացած տարածաշրջանային անվտանգության վերաբերյալ մտահոգությունների սրման ֆոնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Pakistan TV-ն։
Քայլը, որը հայտարարվել է նահանգի տարբեր փոխկոմիսարների կողմից, նպատակ ունի պաշտպանել հասարակական անվտանգությունը։
Փակումը վերաբերում է Գվադար և Փանջգուր շրջանների կարևորագույն անցակետերին, այդ թվում՝ Գաբդ-Կալատոյին և այլ երթուղիներին: Մինչև հետագա ծանուցում դադարեցվել է ինչպես հետիոտների, այնպես էլ վառելիքի տեղափոխումը։
Պաշտոնյաներն ընդգծել են, որ այս նախազգուշական միջոցառումները ձեռնարկվել են Իրանում և տարածաշրջանում հնարավոր անկայունության դեմ պայքարի շրջանակներում։
Պակիստանը շարունակում է ջանքեր գործադրել արտասահմանում իր քաղաքացիների անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելու համար: Փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Իսհակ Դարը հաստատել է, որ նախորդող օրերին Իրանից տարհանվել է 450 պակիստանցի ուխտավոր, բացի այդ, նախատեսվում են ուխտավորների և ուսանողների հետագա տարհանումներ Իրանից և Իրաքից։
Չնայած հետիոտների և վառելիքի տեղաշարժի մեծ մասը դադարեցվել է, սակայն որոշ հաղորդագրություններ ցույց են տալիս, որ Չագայի շրջանում գտնվող Թաֆտանի սահմանային անցակետը շարունակում է գործել առևտրի և Պակիստանի վերադարձող քաղաքացիների համար, չնայած նոր մուտքերը դեպի Իրան սահմանափակված են։
Տեղական իշխանությունները կոչ են արել Բելուջիստանի բնակիչներին խուսափել ոչ հրատապ ճանապարհորդություններից և զգոն մնալ աշխարհաքաղաքական այս սրված անորոշության շրջանում: Ակնկալվում է, որ անցակետերի փակումն իր ազդեցությունը կունենա օրավարձով աշխատող անձանց և մանր առևտրականների վրա, որոնք կախված են սահմանային տեղաշարժից։
Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարությունը երկրի քաղաքացիներին օգնելու նպատակով Իսլամաբադում գործարկել է շուրջօրյա գործող ճգնաժամային կառավարման ստորաբաժանում՝ խորհուրդ տալով ուխտավորներին վերանայել Իրան և Իրաք ուղևորվելու ծրագրերը:

Пакистан закрыл несколько важных пограничных переходов с Ираном
Пакистан официально закрыл несколько важных пограничных переходов с Ираном в провинции Белуджистан на неопределенный срок на фоне возросшей обеспокоенности региональной безопасностью из-за продолжающегося конфликта между Ираном и Израилем. Как передает  «Арменпресс», об этом сообщает Pakistan TV.
Этот шаг, объявленный различными заместителями комиссара провинции, направлен на защиту общественной безопасности.
Закрытие затрагивает ключевые переходы в районах Гвадар и Панджгур, включая Габд-Калато и другие маршруты. Движение пешеходов и перевозки горючего приостановлены до дальнейшего уведомления.
Официальные лица подчеркнули, что эти меры предосторожности были приняты в рамках борьбы с возможной нестабильностью в Иране и регионе.
Пакистан продолжает прилагать усилия для обеспечения безопасности и благополучия своих граждан за рубежом. Заместитель премьер-министра и министр иностранных дел Исхак Дар подтвердил, что за последние несколько дней из Ирана были эвакуированы 450 пакистанских паломников, и запланированы дальнейшие эвакуации паломников и студентов из Ирана и Ирака.
Хотя большая часть пешеходного движения и перевозки топлива была приостановлена, некоторые сообщения указывают на то, что пограничный переход Тафтан в районе Чагай остается открытым для торговли и возвращения граждан Пакистана, хотя новые въезды в Иран ограничены.
Местные власти призвали жителей Белуджистана избегать необязательных поездок и сохранять бдительность в этот период повышенной геополитической неопределенности. Ожидается, что закрытие переходов повлияет на поденных рабочих и мелких торговцев, которые зависят от трансграничного перемещения.
Министерство иностранных дел Пакистана открыло круглосуточное подразделение по управлению кризисами в Исламабаде для оказания помощи своим гражданам, посоветовав паломникам пересмотреть свои планы поездок в Иран и Ирак.