Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Նեթանյահուն տարածաշրջանն ու աշխարհը ներքաշում է աղետի մեջ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անդրադարձել է Իսրայելի կողմից Իրանին հասցված հարվածներին՝ կոշտ քննադատության ենթարկելով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին:
Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի վարչակազմը իր անխոհեմ, ագրեսիվ և անօրինական գործողություններով փորձում է տարածաշրջանը և ամբողջ աշխարհը ներքաշել աղետի մեջ:
«Իսրայելի հարձակումները մեր հարևան Իրանի վրա ակնհայտ սադրանք են, որն անտեսում է միջազգային իրավունքը», - ասել է նա։
Թուրքիայի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը կանգնեցնել իսրայելական ավազակությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում կայունությունը խաթարելուն։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan condemned Israel’s attack against Iran on Friday, calling it a “blatant provocation” that disregards international law and threatens regional and global stability, Anadolu news agency reported.
Erdogan said the Netanyahu government’s “reckless, lawless and aggressive actions” risk plunging the Middle East and the world into disaster.
He added "we do not want to see more bloodshed, destruction, or conflict" in the region.
“The international community must put an end to Israel’s banditry, which threatens global and regional stability,” Erdogan said on X.
Iran has vowed "severe punishment," and called for an emergency meeting of the UN Security Council to hold Israel accountable for its actions.