Արփի Սինանյանը երկրորդ մրցանակի է արժանացել Վարշավայում կայացած օպերային երգիչների միջազգային մրցույթում
Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ակադեմիական վոկալ բաժնի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Արփի Սինանյանն այս տարվա հունիսի 2-7-ին Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում մասնակցել է Ստանիսլավ Մոնյուշկոյի անվան միջազգային 12-րդ մրցույթին և նվաճել երկրորդ պատվավոր տեղը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արփի Սինանյանը, հեղինակավոր մրցույթին մասնակցել է ավելի քան 80 օպերային երգիչ՝ աշխարհի տարբեր երկրներից։
Մրցույթի 3 փուլերը հաջողությամբ հաղթահարել են Հայաստանը ներկայացնող Արփի Սինանյանը և Ալեքս Դավեյանը։ Հայաստանի ներկայացուցիչները եզրափակիչ փուլում 4  մրցանակակիրների մեջ գրավել են երկրորդ և երրորդ տեղերը։
Մրցույթի արդյունքները վերլուծել և Արփի Սինանյանին որպես «հայտնություն, բացառիկ դրամատիկ սոպրանո, ադամանդ» են որակել ճանաչված երաժշտական քննադատները, ովքեր նշել են 22-ամյա երգչուհու բարդագույն երգացանկը, հասուն կատարումը, բեմական վարպետությունը։
Արփի Սինանյանը Երևանի  Կոնսերվատորիայի լավագույն ուսանողներից է և անվանական կրթաթոշակառու։ Սովորել է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Օլգա Գաբայանի դասարանում։ Միաժամանակ ընդգրկված է «Երիտասարդ օպերային երգիչներ» ծրագրում և խորացնում է գիտելիքները իր գործի գիտակ, նվիրյալ արվեստագետ Լևոն Ջավադյանի ղեկավարությամբ։

Арпи Синанян завоевала вторую премию на Международном конкурсе оперных певцов в Варшаве
Арпи Синанян, студентка 4-го курса академического вокального отделения Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, заняла второе место на XII Международном конкурсе имени Станислава Монюшко в Варшаве (Польша) 2-7 июня этого года.
Как сообщила Арпи Синанян агентству «Арменпресс», в престижном конкурсе приняли участие более 80 оперных певцов из разных стран мира.
Представлявшие Армению Арпи Синанян и Алекс Давеян успешно прошли 3 этапа конкурса. В финальном этапе представители Армении заняли второе и третье места среди 4 призеров.
По результатам конкурса известные музыкальные критики, отметив сложный репертуар, зрелое исполнение и сценическое мастерство 22-летней певицы, назвали Арпи Синанян «открытием, исключительным драматическим сопрано, бриллиантом».
Арпи Синанян — одна из лучших студенток Ереванской консерватории и именная стипендиатка. Она училась в классе народной артистки Армянской ССР, профессора Ольги Габаян. В то же время она включена в программу «Молодые оперные певцы» и углубляет свои знания под руководством Левона Джавадяна, знающего и преданного своему делу артиста.