Հայ պատանիները հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի թիմային հաշվարկում շրջանցել են Վրաստանին և Ադրբեջանին՝ զբաղեցնելով առաջին տեղը
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի անդամները 2 ոսկե, 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ են նվաճել Հյուսիսային Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպյեում անցկացված Մ17 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, թիմային հաշվարկում Հայաստանն առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել՝ շրջանցելով Վրաստանի և Ադրբեջանի թիմերին:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից Եվրոպայի Մ17 տարեկանների առաջնության հաղթող են ճանաչվել Մարատ Աճեմյանն ու Հայկ Մանուկյանը: 51 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Աճեմյանը մրցել է Ռուսաստանի ներկայացուցիչի հետ և 10:0 հաշվով վստահ հաղթանակ տարել, իսկ 60 կգ քաշային Հայկ Մանուկյանը եզրափակչում ժամանակից շուտ 11:3 հաշվով առավելության է հասել ադրբեջանցի ըմբիշի նկատմամբ:
Եվրոպայի պատանեկան առաջնության փոխչեմպիոնի կոչմանն արժանացել են 48 կգ քաշային Մարտին Մանջիկյանը և 65 կգ քաշային Ջանես Նազարյանը: Մանջիկյանը եզրափակչում 2։2 հաշվով զիջել է Բուլղարիայի ներկայացուցչին, իսկ Նազարյանը պարտվել է Վրաստանի ներկայացուցչին։
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, 45 կգ քաշային Արարատ Ավետիսյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր: Վճռորոշ գոտեմարտում Ավետիսյանը մրցել է Բուլղարիայի ներկայացուցչի հետ և 4:2 հաշվով կամային հաղթանակ է տարել գոտեմարտի վերջին վայրկյաններին:
Հաջորդիվ մրցագորգը կտրամադրվի ազատ ոճային ըմբիշներին:
Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում մրցավայր են մեկնել Արեն Փիրուզյանը (45 կգ), Արտակ Աղաբեկյանը (48 կգ), Վահան Ազարյանը (51 կգ), Արմեն Պապիկյանը (55 կգ), Ռազմիկ Ոսկանյանը (60 կգ), Դավիթ Դավթյանը (65 կգ), Ավետիք Թութխալյանը (71 կգ), Ավետ Ենգոյանը (80 կգ), Նարեկ Մարտիրոսյանը (92 կգ), Լաերտ Մովսեսյանը (110 կգ):

Юношеская сборная Армении по греко-римской борьбе заняла первое место на чемпионате Европы, обойдя Грузию и Азербайджан
Члены юношеской сборной Армении по греко-римской борьбе завоевали 2 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медаль на чемпионате Европы среди юношей до 17 лет в столице Северной Македонии Скопье.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, Армения заняла первое место в командном зачете, обогнав сборные Грузии и Азербайджана.
Победителями чемпионата Европы среди юношей до 17 лет от Армении признаны Марат Ачемян и Айк Манукян. В финале весовой категории 51 кг Ачемян боролся с представителем России и уверенно выиграл со счетом 10:0, а Айк Манукян в весовой категории 60 кг в финале досрочно выиграл у азербайджанского борца со счетом 11:3.
Мартин Манджикян (48 кг) и Джанес Назарян (65 кг) были удостоены звания вице-чемпионов. Манджикян в финале уступил представителю Болгарии, а Назарян - представителю Грузии.
Другой представитель Армении Арарат Аветисян в весовой категории 45 кг стал бронзовым призером. В решающей схватке Аветисян соперничал с представителем Болгарии и одержал решительную победу со счетом 4:2 на последних секундах поединка.
Далее на ковер выйдут борцы вольного стиля.
Молодежная сборная Армении выставила Арена Пирузяна (45 кг), Артака Агабекяна (48 кг), Ваана Азаряна (51 кг), Армена Папикяна (55 кг), Размика Восканяна (60 кг), Давида Давтяна (65 кг), Аветика Тутхаляна (71 кг), Авета Енгояна (80 кг), Нарека Мартиросяна (92 кг), Лаэрта Мовсесяна (110 кг).