Հայաստան-Ճապոնիա․ գործընկերության 33 տարիներ՝ ընդհանուր արժեքների հենքով
Երկկողմ կապերը զարգանում են քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական ոլորտներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Օրբելի կենտրոնի փորձագետը հարցազրույց է անցկացրել Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, Ն․Գ․ Աոկի Յուտակայի հետ։
Հարցազրույցում անդրադարձել է արվել երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակին, Ճապոնիայի հարավկովկասյան քաղաքականությանը, Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին այդ երկրում քաղաքական և հանրային ընկալումներին և հետագա համագործակցության հնարավորություններին։
-Ձերդ գերազանցություն, ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Ճապոնիայի հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ հաշվի առնելով վերջին բարձրաստիճան փոխայցելությունները, մասնավորապես՝ Հայաստանի ԱԽ քարտուղարի, ԱԺ փոխնախագահի, նախկին նախագահների այցերը Ճապոնիա, և նաև 2018 թվականին Ճապոնիայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան։ Ինչպիսի՞ ազդեցություն են ունեցել այս շփումները երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման վրա։
-Ճապոնիայի և Հայաստանի հարաբերություններն այս պահին զարգացման փուլում են։ Ճապոնիան գնահատում է այն ջանքերը, որ Հայաստանը գործադրում է ժողովրդավարության և թափանցիկության ամրապնդման ուղղությամբ։ Մենք հասկանում և աջակցում ենք Հայաստանի որդեգրած ուղղությունն ու անկեղծորեն ցանկանում ենք աջակցել թե՛ Հայաստանի կառավարությանը, և թե՛ նրա ժողովրդին։
Ամենակարևորը՝ մեր երկու երկրները կիսում են այնպիսի հիմնարար արժեքներ, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։ Այսօր, երբ որոշ ավտորիտար երկրներ անտեսում են միջազգային նորմերն ու օրենքները, այս ընդհանուր հանձնառությունը հատկապես կարևոր է։ Այս համատեքստում էական է համերաշխությունը նման մտածողությամբ երկրների միջև, ինչպիսիք են Ճապոնիան և Հայաստանը։
Ճապոնիան հանձնառու է երկկողմ համագործակցության խորացմանը, իսկ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նշանակալի դեր են խաղում կապերի ամրապնդման գործում։ Օրինակ՝ հենց անցած շաբաթ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն այցելել էր Ճապոնիա, որտեղ նա մասնակցել էր «Էքսպո 2025, Օսակա» ցուցահանդեսին և հանդիպումներ ունեցել ճապոնացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Դուք հիշատակեցիք նաև ՀՀ ԱԽ քարտուղարի այցը Ճապոնիա, կարծեք՝ նախորդ տարի սեպտեմբերին էր։ Ինչևէ, նա հանդիպեց կարևոր անձանց, այդ թվում՝ իր գործընկերոջը՝ Ճապոնիայի ազգային անվտանգության քարտուղարության գլխավոր քարտուղարին։ Դա շատ հաջողված այց էր, որը նշանավորվեց մի շարք կարևոր հանդիպումներով: Այսօրինակ երկխոսությունը խիստ կարևոր է փոխըմբռնման համար։
Միաժամանակ մենք ակնկալում ենք, որ այս տարվա «Էքսպո 2025, Օսակա» ցուցահանդեսի շրջանակում, որը տեղի է ունենում ապրիլից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում, Հայաստանից բարձրագույն մակարդակով պաշտոնական այց կլինի Ճապոնիա։
-Որքա՞ն կարևոր են Հայաստանի հետ հարաբերությունները Ճապոնիայի հարավկովկասյան քաղաքականության համատեքստում։ Ինչպիսի՞ մարտահրավերներ ու հնարավորություններ է տեսնում Ճապոնիան տարածաշրջանում, և ի՞նչ ռազմավարական շահեր ունի այստեղ։
-Նախ թույլ տվեք համառոտ բացատրել, թե ինչպես է Ճապոնիան ընդհանուր առմամբ ընկալում Հարավային Կովկասի երեք երկրները։ Կարծում եմ՝ դա կարող է օգնել ավելի պարզ դարձնելու իմ մեկնաբանությունը։
Աշխարհաքաղաքական առումով Հայաստանը շրջապատված է երեք մեծ ուժերով՝ Ռուսաստան, Իրան և Թուրքիա։ Ճապոնիան հասկանում է, որ այդ երկրներն ունեն շատ բարդ պատմական անցյալ։ Այս համատեքստում մենք իրատեսական և հասկանալի ենք համարում Հայաստանի՝ որպես անկախ պետություն կայանալու որոշումը՝ կայացված 1991 թվականին՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, և անվտանգության հարցում Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելու  ջանքերը։
2018 թվականին հայ ժողովուրդն իրականացրեց այն, ինչ հայտնի է որպես թավշյա հեղափոխություն։ Այդուհետ նոր կառավարությունն աշխատում է ավելի ժողովրդավարական և թափանցիկ պետություն դառնալու ուղղությամբ։ 2020 և 2023 թվականների Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններից հետո Հայաստանը նաև փորձում է դիվերսիֆիկացնել իր անվտանգային կապերն ու փնտրում է նոր գործընկերներ։ Սա է իրավիճակի մեր հիմնական ըմբռնումը։
Մենք նաև գիտակցում ենք, որ Հայաստանն այժմ գտնվում է պատմական շրջադարձային փուլում՝ միաժամանակ բախվելով բազմաթիվ լուրջ մարտահրավերների։
Այս համատեքստում, Ճապոնիան, ինչպես շատ արևմտյան երկրներ, ընդլայնում է իր աջակցությունը Հայաստանին, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականներին: Օրինակ՝ 2023 թվականին, իր մարդասիրական օգնության առաջին փուլի շրջանակներում, Ճապոնիան 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար հատկացրեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ փախստականների առաջնահերթ կարիքները բավարարելու համար, ինչպիսիք են կացարանը և սնունդը։
Այժմ, որպես երկրորդ փուլ, Ճապոնիան ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ համատեղ աշխատում է մոտավորապես 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նախագծի վրա, որի նպատակն է զարգացնել սոցիալական ենթակառուցվածքներն ինչպես փախստականների, այնպես էլ ընդունող համայնքների համար:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի և Ճապոնիայի տնտեսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։ Կարո՞ղ եք առանձնացնել տնտեսական համագործակցության առանցքային ոլորտներից մի քանիսը։
-Նախ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև առկա աշխարհագրական էական հեռավորությունը որոշակի սահմանափակումներ է ստեղծում երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների համար։ Ճապոնիան Ասիական և խաղաղօվկանոսյան տնտեսական համագործակցության (APEC) անդամ է և նրա հիմնական առևտրային գործընկերներն են Չինաստանը, ԱՄՆ-ն, Ավստրալիան, Հարավային Կորեան և Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ASEAN) երկրները, որոնք կազմում են ընդհանուրի 65%-ը, մինչդեռ ԵՄ երկրները միասին՝ ընդամենը 10%-ը։
Այդուհանդերձ, ցանկանում եմ ընդգծել, որ Ճապոնիան աջակցում է ՀՀ վարչապետի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։ Ճապոնիայի տեսանկյունից, Հայաստանի գլխավոր աշխարհաքաղաքական առավելություններից է նրա ռազմավարական դիրքը՝ Ասիայի և Եվրոպայի խաչմերուկում։
Սա հատկապես արդիական է այժմ, երբ Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո Ճապոնիան կիրառեց տնտեսական պատժամիջոցներ։ Դրա հետևանքով մենք այլևս չենք կարողանում որոշակի տրանսպորտային երթուղիների համար օգտագործել Ռուսաստանի տարածքը։
Նույն կերպ, Սուեզի ջրանցքի և Կարմիր ծովի մերձակայքում անվտանգային ռիսկերն էլ ազդել են ավանդական ծովային փոխադրումների վրա։ Այս ամենը գնալով կարևոր է դարձնում Միջին միջանցքը կամ Արևելք - Արևմուտք միջանցքը։
Օրինակ՝ միայն մի քանի ամիս առաջ Չինաստանով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով ու Վրաստանով անցնող տարանցիկ ուղիով Toyota ընկերության պահեստամասեր ուղարկվեցին Ճապոնիայից Թուրքիայում գտնվող Toyota-ի նոր գործարան։
Եթե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը բացվի, կարծում եմ, որ Հայաստանը ներուժ կունենա ամրապնդելու իր տնտեսական կապերը ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ԵՄ-ի և անգամ Ճապոնիայի հետ։
-Հաշվի առնելով Հայաստանի ՏՏ և նորարարության էկոհամակարգի արագ զարգացումը՝ տեսնո՞ւմ եք ավելի խորը համագործակցության ներուժ հայկական և ճապոնական տեխնոլոգիական ոլորտների միջև։
-Դուք հարցրել էիք ներկայիս համագործակցության կարևոր ոլորտների մասին։ Այո՛, ՏՏ-ն իսկապես կարող է լինել այդ ոլորտներից մեկը։ Այս բնագավառում, տարածությունն էական խոչընդոտ չէ, այդպես չէ՞։
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալությունը (JICA) վերջերս սկսել է Հայաստանի և Ճապոնիայի ՏՏ ընկերությունների միջև կապեր հաստատելու մի նախագիծ։ Առաջին փուլում կազմակերպվել է առցանց սեմինար՝ ճապոնական ՏՏ ընկերությունները ներկայացնելու նպատակով։ Իմ տեղեկություններով՝ JICA-ն նաև փորձագետներ է ուղարկել Հայաստան, որոնք ներկայացրել են Ճապոնիայի ՏՏ ոլորտը և սեմինարներ անցկացրել հայկական ընկերությունների համար։ Ծրագրի վերջնանպատակը հայկական և ճապոնական ՏՏ ընկերությունների միջև իրական բիզնես համագործակցություն ստեղծելն է։
-Պարոն դեսպան, Հայաստանը և Ճապոնիան ունեն մշակութային, կրթական, պատմական կապեր, որոնք, թեև ընդարձակ չեն, սակայն խորքային են ու արժեքավոր։ Հայ-ճապոնական փոխառնչությունների պատմությունն ուսումնասիրելիս կարելի է հանդիպել այնպիսի նշանավոր հայ գործիչների անուններ, ինչպիսիք են Արամ Խաչատրյանը, Գոհար Գասպարյանը, Սիլվա Կապուտիկյանը։ Այս կապերը նպաստել են մեր ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման խորացմանը․․․
-Այո՛, այո՛՝ «Դիմակահանդեսը»։ Ես իսկապես շատ եմ սիրում Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդեսը»։
Գիտե՞ք, 2009 թվականին հայտնի ճապոնացի գեղասահորդ Ասադա Մաոն գլխավոր մրցանակի արժանացավ գեղասահքի Գրան պրիի եզրափակչում՝ ելույթ ունենալով Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» ստեղծագործության ներքո։
-Ձեր կարծիքով, ի՞նչ քայլեր է անհրաժեշտ ձեռնարկել Հայաստանի և Ճապոնիայի ժողովուրդներին ավելի մերձեցնելու համար։ Մշակութային և կրթական կապերն ակնհայտորեն զարգանում են՝ այնպիսի հրաշալի նախաձեռնություններով, ինչպիսիք են Գունմայում ԹՈՒՄՈ կենտրոնը և Հայաստանում ճապոներենի և ճապոնական մշակույթի ծրագրերը։ Կա՞ն ջանքերն ընդլայնելու ծրագրեր։
-Դեսպանատունն ամեն տարի խթանում է ճապոնական մշակույթը Հայաստանում՝ կինոփառատոների, շրջիկ ցուցահանդեսների և մշակութային ծրագրերի միջոցով։ Այս տարի սեպտեբերին նախատեսում ենք մանգայի և Հոկուսայի ցուցահանդես անցկացնել, հոկտեմբեր-նոյեմբերին՝ ճապոնական ֆիլմերի փառատոն կլինի, իսկ նոյեմբերին՝ օրիգամիի ցուցահանդես։ Մենք կազմակերպել ենք նաև ճապոնական և հայկական ավանդական երաժշտական գործիքների կատարումով համերգ։ Դեսպանատունը զարգացնում է նաև փոխշփումը սոցիալական մեդիայով։ Մենք գրեթե ամեն օր Ֆեյսբուքում հրապարակումներ ենք կատարում՝ կապված ճապոնական մշակույթի հետ և ունենք հետևոդներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում։
Կրթության հետ կապված՝ հայերի համար կան տարբեր հնարավորություններ Ճապոնիայում ուսանելու համար։ Դեսպանատունն ամեն տարի անցկացնում է կառավարության կրթաթոշակի մրցույթ՝ դեսպանատան կողմից առաջադրվող թեկնածուների համար։
Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն Հայաստանի կառավարությանը տրամադրում է դիվանագետների և քաղծառայողների համար ճապոներենի վերապատրաստման հնարավորություն։
Ներկայումս ճապոներենի ծրագրեր են առաջարկվում Հայ-ռուսական համալսարանում և Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում, իսկ ճապոնական մշակույթը կարելի է ուսումնասիրել Երևանի պետական համալսարանում։ Մեր երկրների միջև գործում է նաև բազմամյա համագործակցություն մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում։
Եվ այո՛, ես ամեն ջանք կգործադրեմ՝ այս և այլ բազմաթիվ նախաձեռնություններ էլ ավելի ընդլայնելու համար։
-Երբ հայացք ենք նետում առաջիկա տասնամյակին, ի՞նչ հիմնական ուղղություններ կամ ռազմավարական նպատակներ եք տեսնում Հայաստան–Ճապոնիա հարաբերությունների համար։
Ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ Հայաստանը և Ճապոնիան ունեն ընդհանուր արժեքներ։ Միանման մտածող երկրների համերաշխությունը մեր օրերում ավելի ու ավելի մեծ կարևորություն է ստանում։ Այս համատեքստում Ճապոնիան հանձնառու է Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Ճապոնիայի կառավարությունն այժմ ընդլայնում է իր աջակցությունը Հայաստանին։ Անցած շաբաթ ես մասնակցեցի երկու համայնքային միջոցառման։ Մեկը նշանավորեց Մարմաշեն գյուղում նոր ՏՏ դպրոցի հիմնադրումը, իսկ մյուսը՝ գյուղատնտեսական ուսումնական կենտրոնի բացումը։
Բացի այդ, երեկ ես մասնակցեցի Կոտայքի մարզում հրշեջ փրկարարական նոր հենակետի բացման արարողությանը, որին ներկա էին ներքին գործերի փոխնախարարը և Կոտայքի մարզպետը։
Դրանից մեկ օր առաջ Արարատի մարզում մասնակցեցի երեք բուժհաստատությունների բացման արարողությունների, որ կյանքի էր կոչվել ՄԱԿ-ի ԶԱԾ-ի (UNDP) հետ համատեղ նախագծի շրջանակում։
-Ձերդ գերազանցություն, Ձեր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում սկսել եք 2023 թվականին։ Ի՞նչ տպավորություններ ունեք մեր երկրի և ժողովրդի մասին։
-Այո՛։ Իմ հայ և ճապոնացի ընկերներն ու գործընկերները՝ հատկապես նրանք, ովքեր քաջատեղյակ են մեր երկրներից, հաճախ ասում են, որ մեր երկու ազգերը բազմաթիվ ընդհանրություններ ունեն։ Սա առանցքային կետ է։ Օրինակ՝ մեր երկու երկրներն էլ ունեն շատ յուրահատուկ մշակույթ, ավանդույթներ և լեզու՝ բավականին տարբեր հարևան երկրներից։ Նաև կարծում եմ, որ հայերն ու ճապոնացիները առատաձեռն, բարեսիրտ և քաղաքավարի են։ Մեր քաղաքներն ու փողոցները մաքուր են և շատ ապահով։ Համաձայն չե՞ք ինձ հետ։
Հաճախ ասում են, որ ճապոնացիները սիրում են Ֆուձի լեռն այնպես, ինչպես հայերը՝ Արարատը։
Թե՛ Ճապոնիան, և թե՛ Հայաստանը բնական ռեսուրսներով հարուստ չեն, բայց չափազանց հարուստ են մարդկային տաղանդով։ Այս նմանությունները և դրանից բխող համակրանքը ամուր հիմք են ստեղծում բարեկամական հարաբերությունների համար։
Ես իսկապես վայելում եմ իմ աշխատանքը որպես Ճապոնիայի դեսպան Հայաստանում։ Եվ ինչպես արդեն նշեցի, ամեն ինչ կանեմ, որ ավելի շատ ճապոնացիներ իմանան Հայաստանի մասին, և միևնույն ժամանակ՝ հայերն էլ ավելի լավ ճանաչեն Ճապոնիան։ Սա չափազանց կարևոր է մեր բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու համար։
-Ի՞նչ ուղերձ կցանկանաք հղել հայ ժողովրդին։
-Ես իսկապես կցանկանամ, որ հայ ժողովուրդն ավելի լավ ճանաչի Ճապոնիան, ինչպես նաև ավելի լավ հասկանա Ճապոնիայի կառավարության քաղաքականությունը։

Armenia–Japan: 33 Years of Partnership Based on Common Values
This year, Armenia and Japan mark the 33rd anniversary of the establishment of diplomatic relations. Bilateral ties are developing across political, economic, cultural, and educational spheres.
Orbeli Center analyst Elya Harutyunyan conducted an interview with Japanese Ambassador to Armenia, Yutaka Aoki, to discuss the current state of bilateral relations, Japan’s policy towards the South Caucasus, perceptions of Armenia and the Armenian people at both the political and public levels in Japan, as well as prospects for future cooperation.
Below is the full interview as published by Orbeli Center.
– Your Excellency, how do you assess the current state of Armenia–Japan relations, considering recent high-level exchanges, including the visits to Japan by the Secretary of Armenia’s Security Council, the Vice President of the National Assembly, and former Armenian Presidents, as well as the 2018 visit of Japan’s Foreign Minister to Armenia? What impact have these engagements had on strengthening bilateral relations?
– Japan–Armenia relations are currently at a developing stage. Japan appreciates Armenia’s efforts to strengthen democracy and transparency. We understand and support Armenia’s direction and sincerely wish to assist both the Government of Armenia and its people.
Most importantly, our two countries share fundamental values such as democracy, the rule of law, and the protection of human rights. This shared commitment is particularly significant at a time when certain authoritarian states are disregarding international norms and laws. In this context, solidarity among like-minded nations—such as Japan and Armenia—is essential.
Japan is firmly committed to deepening our bilateral partnership, and high-level mutual visits play a key role in strengthening ties. For instance, just last week, the Vice Speaker of the Armenian National Assembly paid a visit to Japan, where he attended the Osaka Expo and held meetings with senior Japanese officials. You mentioned the Secretary of the National Security Council’s visit to Japan—I think that was in September last year. Anyway, he met several key persons, including his counterpart Secretary General, Japan’s National Security Secretariat. It was a very successful visit, marked by a series of important meetings. This kind of dialogue is essential for mutual understanding.
We anticipate a highest-level official visit from Armenia to Japan during this year's Osaka Expo, which will be held from April to October.
– How important are relations with Armenia in Japan’s South Caucasus policy? What opportunities and challenges does Japan see in the region, and what strategic interests shape its engagement there?
– First, let me briefly explain how Japan generally perceives three South Caucasus countries. I believe this background can help clarify my comments.
Geopolitically, Armenia is surrounded by three major powers: Russia, Iran, and Turkey. Japan understands that these countries have a very complex historical background. In this context, we regard Armenia’s decision to become an independent republic after the collapse of the Soviet Union in 1991—as well as its efforts to decrease reliance on Russia for security—as realistic and understandable.
In 2018, the Armenian people initiated what is known as the Velvet Revolution. Since then, the new government has been working toward becoming a more democratic and transparent state. Following the Nagorno-Karabakh conflicts in 2020 and 2023, Armenia has also been trying to diversify its security and seek new partnerships. That is our basic understanding of the situation.
We also recognize that Armenia is currently at a historic turning point, while also facing numerous serious challenges.
In this context, Japan, like many Western countries, is extending its support to Armenia—especially the refugees displaced from Nagorno-Karabakh. For example, in 2023, as a first phase of humanitarian assistance, Japan provided 1 million US dollars each to UNHCR and ICRC to meet the basic needs of refugees, such as shelter and food.
Now, as a second phase, Japan is working with UNDP on a joint project worth approximately 3 million US dollars. This initiative aims to strengthen basic social infrastructure for both refugees and host communities.
– How would you evaluate the current state of economic relations between Armenia and Japan? Could you highlight some of the key areas of economic cooperation?
– I must first point out that the significant physical distance between Armenia and Japan poses certain limitations to economic relations between our two countries. Geographically, Japan is a member of the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) and its main trading partners are China, the United States, Australia, South Korea and ASEAN countries, which account 65% of the total, while EU countries account only 10% combined.
That being said, I would like to emphasize that Japan supports the Armenian Prime Minister’s initiative, the Crossroads of Peace. From Japan’s perspective, one of Armenia’s key geopolitical advantages is its strategic location at the crossroads between Asia and Europe.
This is particularly relevant now, after the Russian invasion of Ukraine, which led Japan to impose several economic sanctions. As a result, we are no longer able to use Russian territory for certain transport routes. Similarly, security risks near the Suez Canal and the Red Sea have further affected traditional shipping routes.
This context makes the Central Corridor, or East–West Corridor, increasingly important. For example, just a few months ago, Toyota parts were transported from Japan using transit routes across China, the Caspian Sea, Azerbaijan, and Georgia, ultimately reaching the new Toyota factory in Turkey.
If the border between Armenia and Turkey is opened, I believe Armenia will have the potential to strengthen its economic ties not only with Turkey, but also with the EU and even Japan․
– Given the rapid growth of Armenia’s IT and innovation ecosystem, do you see potential for deeper collaboration between the Armenian and Japanese tech industries?
– You asked about key areas of current cooperation—yes, IT could definitely be one of them. In this field, distance is not a big issue, right?
Actually, the Japan International Cooperation Agency (JICA) has just started a project to connect IT companies in Armenia and Japan.
In the first stage, they organized an online seminar to introduce Japanese IT companies. I understand that JICA also sent some experts to Armenia to explain the IT industry in Japan and to give seminars to Armenian IT companies.
In the final stage, the goal of the project is to achieve real business matching between IT companies from Armenia and Japan.
– Mr. Ambassador, Armenia and Japan share cultural, educational, and historical ties which, though not extensive, are profound and valuable. When exploring the history of Armenian–Japanese interactions, one comes across the names of prominent Armenian figures such as Aram Khachaturian, Gohar Gasparyan, and Silva Kaputikyan. These connections have contributed to the deepening of mutual understanding between our peoples.
– Yes, yes—The Masquerade! I really like Aram Khachaturian’s Masquerade.
You know, in 2009, the famous Japanese skater Asada Mao won first prize at the Grand Prix final, performing to Khachaturian’s Masquerade.
– What do you think—what more can be done to bring the people of Armenia and Japan even closer together? Cultural and educational ties are clearly growing, with wonderful initiatives like the TUMO Center in Gunma and Japanese language and cultural programs in Armenia. Are there any plans to further expand or build on these efforts?
– Every year, the Embassy promotes Japanese culture in Armenia through film festivals, traveling exhibitions, and cultural programs. This year, we plan to hold a Manga & Hokusai Exhibition in September, a Japanese Film Festival from October to November, and an Origami Exhibition in November. In the past, we organized a music concert featuring traditional Japanese and Armenian instruments. Our Embassy is also working to develop exchanges through social media. We post news related to Japanese culture on Facebook almost every day and have gained followers both at home and abroad.
Regarding education: there are various opportunities for Armenians to study in Japan. The Embassy conducts the Embassy-Recommended Government Scholarship Examination every year.
The Japanese MFA provides the Armenian government with opportunities to train its diplomats and civil servants in Japanese language.
At present, Japanese language programs are offered at the Slavonic University and Bryusov State University, while Japanese culture can be studied at Yerevan State University. There has also been a long-standing exchange between our two countries in the area of cultural heritage protection.
And yes, I’ll make every effort to further expand these and many other initiatives.
– As we look to the next decade, what do you envision as the main directions or strategic goals for Armenia–Japan relations?
– As I mentioned earlier, I would like to reiterate that Armenia and Japan share common values. Solidarity among like-minded countries is becoming increasingly important today. In this context, Japan is truly committed to strengthening our bilateral relationship with Armenia.
The Japanese government is currently enhancing its support for Armenia. Just last week, I attended two grassroots-level ceremonies. One marked the establishment of a new IT school in Marmashen village, and the other was the opening of an agricultural training center.
Additionally, yesterday I took part in the opening ceremony of a new firefighter base in the Kotayk region, with the presence of the Deputy Minister of Internal Affairs, and the governor of Kotayk.
The day before that, I attended the opening ceremonies of three medical facilities in the Ararat region, implemented within the framework of a joint project with the UNDP.
– Your Excellency, you assumed your diplomatic mission in Armenia in 2023. What are your impressions of our country and people?
– Yes. My friends and colleagues—both Armenian and Japanese—especially those who know each other’s countries well, often say that our two nations share many similarities.
That’s a key point. For example, both our countries have very unique cultures, traditions, and languages—quite different from those of neighboring countries.
Also, I think Armenian and Japanese people are very generous, friendly, and polite. Our cities and streets are clean and very safe. Don’t you agree with me?
People often say that Japanese people love Mount Fuji, just like Armenian people love Mount Ararat.
Another important similarity is that both Japan and Armenia are not rich in natural resources, but we are rich in talented human resources. These kinds of similarities—and the sympathy that grows from them—create a strong base for our friendly relationship.
So, I am really enjoying my work as Japan’s Ambassador to Armenia. And as I said, I will do my best to help more Japanese people learn about Armenia—and at the same time, help Armenian people learn more about Japan.
– What message would you like to convey to the Armenian people?
– I truly wish for the Armenian people to become more familiar with Japan and to better understand the policies of the Japanese government.