Հայաստանը հատուկ նշանակություն է տալիս Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ հարաբերություններին. Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 3-ին ընդունել է Հյուսիսային Եվրոպայի և Բալթյան երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների քաղաքական տնօրեններին ու ներկայացուցիչներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, հանդիպումը կայացել է վերջիններիս տարածաշրջանային այցի շրջանակներում:
Հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանը նշել է.
«Այս այցը տեղի է ունենում մի ժամանակահատվածում, երբ մենք էապես խորացնում ենք հարաբերությունները Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ: Այս համատեքստում հիշում եմ այս ձևաչափով առաջին հանդիպումը՝ իմ հանդիպումը ձեր երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ 2024թ. ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում, ինչպես նաև խորհրդարանների նախագահների այցը Երևան արդեն այս տարի: Սա շատ լավ և խոստումնալից սկիզբ է: Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ հարաբերություններին, ինչի համար կա շատ պարզ պատճառ. մենք կիսում ենք նույն արժեքները, ինչպես նաև մարտահրավերների վերաբերյալ ընկալումներն ու մեր առջև առկա հեռանկարները»:
Հաջորդիվ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և այդ ճանապարհին միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության զարգացման տեսլականը: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել ինչպես ՀՀ անմիջական հարևանությամբ հարաբերությունների կարգավորման և զարգացման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, այնպես էլ ԵՄ հետ համապարփակ գործընկերության խորացմանն ուղղված կոնկրետ նախաձեռնություններին:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձ է կատարել խաղաղության օրակարգին և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման համատեքստում շեշտել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին հանդիպող մարտահրավերների շուրջ՝ ընդգծելով դրանց հաղթահարման հարցում շարունակական համագործակցության կարևորությունը:

Армения придает особое значение отношениям со странами Северной Европы и Балтии: министр ИД Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 июня принял политических глав и представителей внешнеполитических ведомств стран Северной Европы и Балтии.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на сообщение МИД Армении, встреча состоялась в рамках их регионального визита.
В начале встречи министр Мирзоян отметил:
“Этот визит проходит в то время, когда мы значительно углубляем отношения с североевропейскими и балтийскими странами. В этом контексте я вспоминаю первую встречу в таком формате - мою встречу с министрами иностранных дел ваших стран в рамках Министерской конференции ОБСЕ 2024 года, а также визит глав парламентов в Ереван уже в этом году. Это очень хорошее и многообещающее начало. Мы придаем особое значение отношениям со странами Северной Европы и Балтии, и на это есть очень простая причина: мы разделяем одни и те же ценности, а также взгляды на проблемы и перспективы, с которыми мы сталкиваемся”.
Затем министр Мирзоян представил шаги, предпринимаемые для реализации внешнеполитических приоритетов Республики Армения, и видение развития сотрудничества с международными партнерами на этом пути. Подробно обсуждались как усилия, предпринимаемые для нормализации и развития отношений с непосредственными соседями Республики Армения, так и конкретные инициативы, направленные на углубление всестороннего партнерства с ЕС.
Министр иностранных дел Армении коснулся повестки мира и подчеркнул важность подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном в контексте установления мира на Южном Кавказе.
Стороны обменялись мнениями о региональных событиях и вызовах, возникающих на пути укрепления демократии, подчеркнув важность постоянного сотрудничества на пути их преодоления.