ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպել է քաղաքականության հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ
Համբուրգի կայուն զարգացման ամենամյա համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է քաղաքականության հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գայ Ռայդերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի «ՄԱԿ80» նախաձեռնության և դրա շրջանակներում հիմնարար բարեփոխումների իրականացման շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Հայաստանում ՄԱԿ գրասենյակի հետ արդյունավետ համագործակցությունը և անդրադարձել է 2026-2030 թթ. ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակային փաստաթղթի շուրջ տարվող աշխատանքներին ու Հայաստանում ՄԱԿ գործակալությունների կողմից իրականացվող ծրագրերին՝ ուղղված Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրագործմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են 2026 թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) աշխատանքներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջն է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով ՀՀ հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին և այս համատեքստում ընդգծելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրման կարևորությունը:

Замминистра иностранных дел Армении встретился с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам
В рамках ежегодной Гамбургской конференции по устойчивому развитию заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян встретился с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам Гаем Райдером.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, на встрече состоялся обмен мнениями по инициативе генерального секретаря ООН «ООН-80» и реализации фундаментальных реформ в ее рамках. Заместитель министра иностранных дел РА подчеркнул эффективное сотрудничество с офисом ООН в Армении и коснулся работы, проводимой по Рамочному документу партнерства ООН в области устойчивого развития на 2026-2030 годы, а также программ, реализуемых агентствами ООН в Армении, направленных на реализацию повестки в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Собеседники коснулись предстоящей в 2026 году в Армении 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (КС-17).
Роберт Абисогомонян проинформировал Гая Райдера о последних региональных событиях, подтвердив приверженность Армении мирной повестке и в этом контексте подчеркнув важность скорейшего подписания соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.