Վարչապետը կարևորում է ՄԱԿ-ի տարբեր մարմինների հետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է Տատյանա Մոլչանին Հայաստան կատարած այցի առիթով՝ կարևորելով Հայաստանի և ՄԱԿ-ի տարբեր մարմինների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ փոխգործակցության շարունակական զարգացումը։ Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի համակարգի դերակատարումը կայուն զարգացման նպատակների առաջմղման, բնապահպանական և տնտեսական ոլորտներում համագործակցության խորացման և կարողությունների զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի միջև համագործակցության ընդլայնման, համատեղ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել ոլորտային, մասնավորապես, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղություններով հետագա համագործակցության հնարավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործընթացում Հայաստանի առաջընթացին։
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության տեսլականը ենթակառուցվածքների արդիականացման և բարելավման ուղղությամբ, այդ թվում՝ տրանսպորտային, լոգիստիկ, էներգետիկ և թվային ոլորտներում։ Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որի նպատակն է տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակումը՝ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում 2026 թվականին անցկացվելիք Կենսաբազմազանության 17-րդ համաժողովին (COP17)՝ ընդգծելով դրա ռազմավարական նշանակությունը թե՛ տարածաշրջանի, թե՛ գլոբալ բնապահպանական օրակարգում։
Նշվում է, որ Տատյանա Մոլչանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով ՄԱԿ-ի եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ, մասնավորապես, կայուն զարգացման, ջրային ռեսուրսների կառավարման և շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղություններով։

Премьер-министр Пашинян принял исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя генерального секретаря ООН, исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) Татьяну Молчан.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Молчан в Армению, подчеркнув важность постоянного развития сотрудничества между Арменией и различными органами ООН, в том числе ЕЭК ООН. Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения высоко ценит роль системы ООН в продвижении целей устойчивого развития, углублении сотрудничества в экологической и экономической сферах, развитии потенциала.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, были обсуждены вопросы расширения сотрудничества Армении со структурами ООН, в том числе с ЕЭК ООН, а также реализации совместных программ. Были затронуты возможности дальнейшего сотрудничества в этом секторе, особенно в сферах энергетики и развития инфраструктуры, а также прогресс Армении в реализации Целей устойчивого развития ООН.
Премьер-министр Пашинян представил видение правительства Армении по модернизации и совершенствованию инфраструктуры, в том числе в сферах транспорта, логистики, энергетики и цифровых технологий. В этом контексте была затронута инициатива правительства Армении «Перекресток мира», направленная на разблокирование региональных транспортных маршрутов на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности.
Собеседники коснулись также 17-й Конференции по биологическому разнообразию (COP-17), которая состоится в Армении в 2026 году, подчеркнув ее стратегическое значение как в региональной, так и в глобальной экологической повестке.
Г-жа Молчан, в свою очередь, выразила благодарность за прием, подчеркнув готовность ЕЭК ООН продолжать сотрудничество с правительством Республики Армения, в частности, в сферах устойчивого развития, управления водными ресурсами и охраны окружающей среды.