Իրանական կողմը պլանավորում է Փեզեշքիանի այցը Հայաստան
Իրանի փոխարտգործնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն հայտնել է, որ իրանական կողմը պլանավորում է ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի այցը Երևան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իրանցի պաշտոնյան ասել է «Երևանյան երկխոսություն–2025» միջազգային համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում:
Իրանի փոխարտգործնախարար Սայիդ Խաթիբզադե
Փոխնախարարը շեշտել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները շատ լավ մակարդակի վրա են, իրականացվում են դիվանագիտական ամենաբարձր մակարդակի փոխայցեր: Իրանցի փոխնախարարը նշել է, որ հենց այս շաբաթվա ընթացքում ևս հինգ պաշտոնական պատվիրակություններ պետք է այցելեն Հայաստան՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նախորդ շաբաթ այցելել է Իրան:
«Այժմ մենք պլանավորում ենք երկրի ղեկավարի այցը Երևան: Երկու մայրաքաղաքների միջև իրականացվում են քաղաքական խորհրդակցություններ, իսկ ինչ վերաբերում է հարաբերությունների տնտեսական ոլորտին, ապա դրանք գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա և առաջիկայում, երբ արդեն փոխադրումների զրո տոկոս տոկոսադրույքն իրականացվի, տնտեսական համագործակցությունը թռիչքային աճ կարձանագրի»,-նշել է իրանցի պաշտոնյան՝ հավելելով, որ լավ համագործակցություն է ձևավորվել նաև նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Փոխնախարարի խոսքով՝ զբոսաշրջության, մշակութային ոլորտում, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև կապն անընդհատ զարգանում է:
«Հուսով եմ, որ որոշ խոչընդոտներ հարթելուց հետո՝ հատկապես Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո մենք բազմաթիվ նախագծեր և ծրագրեր կիրականացնենք, որոնք մինչ այս պահը կյանքի չեն կոչվել»,-շեշտել է Սայիդ Խաթիբզադեն:

Иранская сторона планирует визит президента Ирана Масуда Пезешкиана в Ереван
Заместитель министра иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде сообщил, что иранская сторона планирует визит президента Ирана Масуда Пезешкиана в Ереван.
Как сообщает Арменпресс, об этом замминистра заявил в ходе брифинга с журналистами в рамках международного форума «Ереванский диалог-2025».
Заместитель министра подчеркнул, что отношения между двумя странами находятся на очень хорошем уровне, осуществляются визиты на самом высоком дипломатическом уровне. Замглавы МИД Ирана отметил, что на этой неделе Армению посетят еще пять официальных делегаций, и напомнил, что на прошлой неделе Иран посетил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Сейчас мы планируем визит главы государства в Ереван. Между двумя столицами ведутся политические консультации, а что касается экономической сферы отношений, то они находятся на очень высоком уровне, и в ближайшем будущем, когда будет введена нулевая процентная ставка на транспорт, экономическое сотрудничество покажет стремительный рост», — отметил Хатибзаде, добавив, что хорошее сотрудничество налажено и в сфере новейших технологий.
По словам заместителя министра, связи между двумя народами постоянно развиваются в сфере туризма и культуры.
«Я надеюсь, что после преодоления некоторых препятствий, особенно после подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, мы реализуем многочисленные проекты и программы, которые до сих пор не были реализованы», — подчеркнул Саид Хатибзаде.