Մոսկվայում կայացել է «Հայաստանի պատմական քարտեզագրության ատլաս»-ի վերահրատարակության շնորհանդեսը
Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Հայաստանի պատմական քարտեզագրության ատլաս»-ի ֆաքսիմիլային վերահրատարակության հանդիսավոր շնորհանդեսը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ատլասը եզակի գիտական ժառանգություն է, որը ներառում է ավելի քան 500 պատմական քարտեզ՝ արտացոլելով Հայաստանի անցած ճանապարհը՝ սկսած Բաբելոնյան դարաշրջանից մինչև 20-րդ դարի կեսերը։
Ատլասի առաջին հրատարակությունը լույս է տեսել 1960 թվականին Ֆրանսիայում և հանդիսանում է ֆրանսիական ռազմածովային ուժերի հրամանատար, աշխարհագրագետ և քարտեզագիր Զատիկ Խանզադյանի (1886–1980) տասնամյակների նվիրական աշխատանքի արդյունքը։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել նախաձեռնության հեղինակ, նախագծի հովանավոր, «ՌՈՒՑՈԳ-Ինվեստ» հոլդինգի նախագահ, բարերար Ռուբեն Գրիգորյանը։ Նա ընդգծել է, որ վերահրատարակությունը համալրվել է Խանզադյանի կենսագրությամբ, քարտեզների մանրամասն մեկնաբանություններով և թարգմանվել է երեք լեզուներով՝ ֆրանսերեն, ռուսերեն և անգլերեն։
«Մենք հնագույն ժողովուրդ ենք և պետք է լինենք մեր պատմության լիարժեք գիտակիցը։ Անցյալը ճանաչելը կենսական է ապագայի ճիշտ ուղղություն ընտրելու համար»,- նշել է Գրիգորյանը։
«Թեքեյան» միության նախագահ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Միրզախանյանը կարևորել է ոչ միայն ատլասի վերահրատարակությունը, այլև դրա մատուցման բազմալեզու ձևաչափը։
«Խանզադյանը տասնամյակներ ի վեր հավաքել է հայկական պատմական քարտեզներ։ Նրա աշխատանքը առաջին անգամ լույս է տեսել ֆրանսերեն՝ նվիրված Սովետական Հայաստանի 40-ամյակին։ Պատահական չէ, որ 1967-ին նա դարձել է Հայաստանի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ՝ ընդամենը երեք նման անդամներից մեկը», – ընդգծել է Միրզախանյանը։
ՌԴ ԳԱԱ Էթնոլոգիայի եւ անթրոպոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսեյ Զագրեբինը իր խոսքում հատուկ ընդգծել է Զատիկ Խանզադյանի անհատականության մասշտաբը և նրա ստեղծած ատլասի համամարդկային արժեքը։
«Էթնիկական քարտեզագրությունն ունեցել է և՛ գիտական, և՛ քաղաքական, երբեմն՝ ռազմաքաղաքական նշանակություն։ Խանզադյանը իր գործով հիմնաքար է դրել ազգային ինքնության պահպանման գործում», – ասել է Զագրեբինը։
ՀՀ ԳԱԱ իսկական անդամ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանն իր ելույթում Խանզադյանին բնորոշել է որպես բացառիկ գիտնական, որի ժառանգությունը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես պատմագիտության, այնպես էլ ժամանակակից Հայաստանի ինքնության համար։
«Նրա աշխատանքների շարքում են Պաղեստինի, Սիրիայի և Լիբանանի պատմության առաջին խորքային քարտեզագրական ուսումնասիրությունները։ Նա մասնակցել է նաև հայկական պատվիրակության աշխատանքներին Եվրոպայում՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո հայկական դիրքորոշումը եվրոպացի առաջնորդներին ներկայացնելու նպատակով»,- նշել է Սաֆրաստյանը։
Շնորհանդեսի ավարտին ատլասի օրինակները նվիրաբերվել են մի շարք առաջատար մոսկովյան թանգարանների և գիտական հաստատությունների՝ այդ թվում՝ Ռուսաստանի ազգագրական թանգարանին, Արևելքի պետական թանգարանին, Ռուսաստանի պետական գրադարանին, Արևելյան գրականության կենտրոնին, ինչպես նաև ՌԴ ԳԱԱ աշխարհագրության ինստիտուտին և Ռուսաստանի պատմական ընկերությանը։

В Москве состоялась презентация переизданного Атласа исторической картографии Армении
В Москве состоялась торжественная презентация факсимильного переиздания Атласа исторической картографии Армении.
Как передает «Арменпресс», атлас является уникальным собранием научного наследия, вобравшим более 500 исторических карт, отражающих путь, пройденный Арменией от вавилонской эпохи до середины XX века.
Первое издание атласа было опубликовано во Франции в 1960 году и было результатом многолетней работы командующего французскими военно-морскими силами, географа и картографа Затик Ханзадян (1886-1980).
Мероприятие открыл автор инициативы, спонсор проекта, президент холдинга «РУЦОГ-Инвест», меценат Рубен Григорян. Он подчеркнул, что переиздание дополнено биографией Ханзадяна, подробными толкованиями карт и переведено на три языка: французский, русский и английский.
«Мы - древний народ, и мы должны знать свою историю. Знание прошлого имеет решающее значение для выбора правильного направления в будущем», - отметил Григорян.
Председатель Союза «Текеян», доктор исторических наук, профессор Рубен Мирзаханян отметил важность не только переиздания атласа, но и его многоязычности.
«Ханзадян собирал армянские исторические карты на протяжении десятилетий. Впервые его работа была опубликована на французском языке и была посвящена 40-летию Советской Армении. Неслучайно в 1967 году он стал иностранным членом НАН Армении, одним из трех таких членов», - подчеркнул Мирзаханян.
Директор Института этнологии и антропологии РАН, доктор исторических наук, профессор Алексей Загребин в своем выступлении особо подчеркнул масштаб личности Затика Ханзадяна и общечеловеческую ценность созданного им атласа.
«Этническая картография имела как научное, так и политическое, а иногда и военно-политическое значение. Своей работой Ханзадян заложил краеугольный камень в сохранении национальной идентичности», - сказал Загребин.
Действительный член Национальной академии наук Республики Армения, доктор исторических наук, профессор Рубен Сафрастян в своем выступлении охарактеризовал Ханзадяна как исключительного ученого, чье наследие имеет огромное значение как для исторической науки, так и для идентичности современной Армении.
«Среди его работ - первые в истории глубокие картографические исследования Палестины, Сирии и Ливана. Он также участвовал в работе армянской делегации в Европе, чтобы представить позицию Армении европейским лидерам после Первой мировой войны», - отметил Сафрастян.
По завершении презентации экземпляры атласа были переданы в дар ряду ведущих московских музеев и научных учреждений, среди которых Российский этнографический музей, Государственный музей Востока, Российская государственная библиотека, Центр восточной литературы, а также Институт географии РАН и Российское историческое общество.