Շվեյցարացի խորհրդարանականները մեկնարկում են նոր հարթակ՝ ի պաշտպանություն արցախահայության վերադարձի իրավունքի
Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում 2025 թվականի մայիսի 26-ին իր աշխատանքներն է մեկնարկելու «Շվեյցարիայի խաղաղության նախաձեռնությանն» աջակցող 19 պատգամավորներից կազմված միջկուսակցական հանձնախումբն՝ օժանդակելու արցախահայության վերադարձի իրավունքի իրացման համար միջազգային անհրաժեշտ մեխանիզմներ կենսագործելու մասին՝ Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատի մարտի 18-ի որոշմանը, ինչը երկրի գործադիր իշխանության համար ունի իրավակիրառ պարտադիր նշանակություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից, մանրամասնելով, որ նախաձեռնության նպատակն է աջակցել Շվեյցարիայի հանձնառությանը՝ «հնարավորություն տալու Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ներկայացուցիչների միջև բաց երկխոսության՝ միջազգային վերահսկողության ներքո կամ միջազգային նշանակալի դերակատարների ներկայությամբ՝ բանակցելու պատմականորեն բնակված հայ բնակչության անվտանգ և համատեղ վերադարձի շուրջ»:
Միջկուսակցական լայն աջակցություն ունեցող հանձնախումբը գլխավորում են Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Ստեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատտը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթներ կունենան հանձնախմբի համանախագահները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի նախագահ Վարդան Օսկանյանը, Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը, Շվեյցարիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը և Միջազգային քրիստոնեական համերաշխության կազմակերպության հանրային հարցերով տնօրեն դոկտոր Ջոել Վելդկամպը:

Swiss Peace Initiative for Nagorno Karabakh to launch in Bern to support right of return of Armenians
On May 26, a cross-party committee of 19 parliamentarians in support of the Swiss Peace Initiative for Nagorno Karabakh will be launched in Bern, the capital of Switzerland.
The Swiss Peace Initiative is based on Motion 24.4259, passed by the Swiss Parliament, which instructs the Federal Council to "organize an international peace forum on the Nagorno-Karabakh conflict in order to facilitate an open dialogue between Azerbaijan and representatives of the Nagorno-Karabakh Armenians and to negotiate the safe return of the historically resident Armenian population."
The committee, which has broad cross-party support, is led by National Councillor Erich Vontobel (EDU, Zurich) and National Councillor Stefan Müller-Altermatt (The Center Party, Solothurn).
The event will feature presentations from Vontobel and Müller-Altermatt, as well as Vartan Oskanian, the former foreign minister of Armenia and current Chairman of the Committee for the Defense of the Fundamental Rights of the People of Nagorno Karabakh, Vardan Tadevosyan, the Director of the Lady Cox Rehabilitation Centre (formerly in Nagorno Karabakh), Sarkis Shahinian, the Gen. Sec. of the Parliamentary Friendship Group Switzerland-Armenia, and Dr. Joel Veldkamp, Christian Solidarity International’s (CSI) Director for Public Advocacy.