Թրամփը մտադիր չէ ընդլայնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի խստացնում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, որպեսզի չխոչընդոտի ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տանը լրագրողների հետ Թրամփի հարցուպատասխանի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը։
«Ես կարծում եմ՝ կա ինչ-որ բան անելու հնարավորություն, և եթե այդպես վարվենք (ընդլայնենք պատժամիջոցները), ապա կարելի է ամեն բան շատ ավելի վատթարացնել», - բացատրել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ, նա հնարավոր է համարել, որ «կարող է գալ ժամանակ, երբ դա (պատժամիջոցների խստացումը) տեղի ունենա»։
Թրամփը նաև նշել է, որ իր համոզմամբ՝ Պուտինը խաղաղություն է ցանկանում։
Իր հերթին «Ինտերֆաքս» գործակալությունը նշում է, որ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը լրագրողներին հայտնել է, որ Մոսկվայի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների հարցը քննարկվել է նախագահների միջև հեռախոսազրույցի ժամանակ։
«Թրամփը հիշեցրել է, որ Սենատում սկզբունքորեն պատրաստ է նոր պատժամիջոցների մասին օրինագիծը, սակայն ինքն անձամբ պատժամիջոցների կողմնակից չէ, այլ կողմնակից է հասնել այս կամ այն պայմանավորվածության», - ասել է Ուշակովը։

Трамп не намерен расширять санкции против России
После телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным президент США Дональд Трамп заявил, что не будет ужесточать санкции против России, чтобы не препятствовать урегулированию российско-украинского конфликта. Как передает «Арменпресс», видеозапись ответа Трампа на вопросы журналистов в Белом доме передал Forbes Breaking News.
«Я думаю, что есть шанс что-то сделать, и если поступить так (расширить санкции), то можно сделать все намного хуже», - объяснил Трамп.
В то же время он не исключил, что «может наступить время, когда это (ужесточение санкций) произойдет».
Трамп также отметил, что, по его мнению, Путин хочет мира.
Агентство «Интерфакс» отмечает, что помощник президента РФ Юрий Ушаков сообщил журналистам, что вопрос новых санкций против Москвы обсуждался в ходе телефонного разговора президентов.
«Трамп упоминал, что в сенате в принципе готов законопроект по поводу новых санкций, но сам он сторонник не санкций, а сторонник достижения тех или иных договоренностей», - сказал Ушаков.