Թրամփը հայտարարել է, որ Վատիկանը պատրաստ է հյուրընկալել ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը հետաքրքրություն է հայտնել Վատիկանում հյուրընկալել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում մայիսի 19-ի երեկոյան։
Թրամփը նշել է նաև, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո զրուցել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնիի, Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի և Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի հետ և նրանց տեղեկացրել, որ «Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունները կսկսվեն անմիջապես»։
«Վատիկանը, ի դեմս Հռոմի պապի, հայտարարել է, որ շատ հետաքրքրված կլինի բանակցությունների հյուրընկալմամբ։ Թող գործընթացը սկսվի», - հավելել է Թրամփը։
Նա Պուտինի հետ 2 ժամ տևած իր զրույցն անվանել է «գերազանց»։
Reuters-ը նշում է, որ Իտալիայի վարչապետ Մելոնիի գրասենյակը նույնպես հայտնել է ԱՄՆ նախագահի և ԵՄ ղեկավարների միջև հեռախոսազրույցի մասին՝ նշելով, որ աշխատանքներ են տարվում Մոսկվայի և Կիևի միջև անհապաղ բանակցություններ սկսելու և Ուկրաինայում արդար ու տևական խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ։
«Այս առնչությամբ Սրբազան հոր պատրաստակամությունը, հյուրընկալելու բանակցությունները Վատիկանում, դրական է համարվել», - գրված է Մելոնիի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։
Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը, որն ընտրվել է երկու շաբաթ առաջ, առաջին ամերիկացին է կաթոլիկների քահանայապետի գահին։
Վատիկանը դեռ չի պատասխանել Reuters-ի հարցմանը՝ մեկնաբանել բանակցությունները հյուրընկալելու մասին Թրամփի հայտարարությունը։

Трамп заявил, что Ватикан готов принять переговоры между Россией и Украиной
Президент США Дональд Трамп заявил, что Папа Римский Лев XIV выразил заинтересованность в проведении переговоров между Россией и Украиной в Ватикане. Как сообщает «Арменпресс», об этом он написал на своей платформе Truth Social вечером 19 мая.
Трамп также отметил, что после телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным он переговорил с президентом Украины Владимиром Зеленским, председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, президентом Франции Эммануэлем Макроном, премьер-министром Италии Джорджи Мелони, канцлером Германии Фридрихом Мерцем и президентом Финляндии Александром Стаббсом и сообщил им, что «Россия и Украина немедленно начнут переговоры о прекращении огня и об окончании войны».
«Ватикан, в лице папы Римского, заявил, что был бы очень заинтересован принять переговоры. Пусть же этот процесс начнется!», - добавил Трамп.
Он назвал свою двухчасовую беседу с Путиным «превосходной».
Reuters отмечает, что канцелярия премьер-министра Италии Мелони также сообщила о телефонном разговоре между президентом США и лидерами ЕС, отметив, что ведется работа по немедленному началу переговоров между Москвой и Киевом и установлению справедливого и прочного мира на Украине.
«Была позитивно расценена готовность папы Римского провести переговоры в Ватикане», - говорится в заявлении, опубликованном офисом Мелони.
Папа Лев XIV, избранный две недели назад, стал первым американцем, взошедшим на престол католического понтифика.
Ватикан пока не ответил на просьбу Reuters прокомментировать заявление Трампа о проведении переговоров.