Եվրամիությունը Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրում է ակնկալում
Եվրամիությունն ակնկալում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շուտափույթ կստորագրեն երկու երկրների միջև արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ իր ու Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Կոշտայի ունեցած հանդիպումներին։
«Եվրոպական խորհրդի նախագահն ու ես շնորհավորեցինք Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության համաձայնագիրը վերջնականացնելու առթիվ։ Դա լուրջ առաջ քայլ է, և մենք ակնկալում ենք դրա շուտափույթ ստորագրումը։ Եվրամիությունը պատրաստ է ներդրում ունենալ տարածաշրջանային կապակցվածության մեջ և ամբողջ տարածաշրջանն ավելի մոտեցնել միմյանց և մեր Միությանը»,- գրել է նա։

Европейский союз ожидает скорейшего подписания мирного соглашения между Ереваном и Баку
Европейский союз ожидает, что Армения и Азербайджан вскоре подпишут уже согласованное мирное соглашение между двумя странами.
Как передает «Арменпресс», об этом в своем микроблоге в X написала председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, обратившись к встречам, которые она и председатель Европарламента Антонио Коста провели с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Председатель Европейского совета и я поздравили Армению и Азербайджан с довершением мирного соглашения. Это серьезный шаг вперед, и мы с нетерпением ждем его скорейшего подписания. Европейский союз готов внести свой вклад в региональную взаимосвязанность и сделать весь регион ближе друг к другу и к нашему Союзу», - написала она.