Պուտինը չի պլանավորում առաջիկա օրերին այցելել Ստամբուլ․ Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի պլանավորում առաջիկա օրերին այցելել Ստամբուլ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նման ծրագրեր այս պահին չկան։ Ստամբուլում է գտնվում ռուսական պատվիրակություն, ռուս բանակցողների պատվիրակություն, որը սպասում է ուկրաինական կողմին, որն, իր հերթին, դեռևս այնտեղ չէ, - նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։ - Մենք չգիտենք, թե ինչպես կընթանան բանակցությունները։ Մեր պատվիրակությունը սպասում է ուկրաինացիներին, և նրանք դեռ չեն եկել։ Մենք պետք է սպասենք և տեսնենք, թե ինչպես կընթանան բանակցությունները, և, անկասկած, բոլորը պատրաստ կլինեն գործադրել բոլոր ջանքերը՝ դրանց արդյունավետ լինելու համար»։
Պեսկովը նաև ասել է, որ հստակ չեն Ստամբուլում ռուս-ուկրաինական բանակցությունների մեկնարկի ժամկետը, ինչպես նաև Կիևի պատվիրակության կազմը։
Մոսկվայի և Կիևի միջև բանակցությունների պատվիրակության կազմը նշանակվել էր մեկ օր առաջ։ Ինչպես 2022 թվականին, պատվիրակության ղեկավար է նշանակվել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։ Պատվիրակության կազմում ընդգրկվել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը, Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը և պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը։

Путин не планирует посещение Стамбула в ближайшие дни: Дмитрий Песков
Президент России Владимир Путин не планирует посещение Стамбула в ближайшие дни. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Никаких планов (по поездке Путина в Стамбул) в настоящий момент нет. В Стамбуле находится российская делегация, делегация российских переговорщиков, которая ждет украинскую сторону, которой, в свою очередь, пока нет. Мы не знаем, как пойдут переговоры. Наша делегация ожидает украинцев, и их пока нет. Нужно дождаться, как пойдут переговоры, и, безусловно, все будут готовы приложить максимум усилий для того, чтобы они были результативными», - отметил представитель Кремля
Песков также сообщил, что дата начала российско-украинских переговоров в Стамбуле, а также состав киевской делегации пока неизвестны.
Состав делегации на переговорах Москвы и Киева был определен днем ​​ранее. Как и в 2022 году, главой делегации назначен помощник президента Российской Федерации Владимир Мединский. В состав делегации также вошли заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Михаил Галузин, начальник Главного управления Генерального штаба Вооруженных Сил Российской Федерации Игорь Костюков и заместитель министра обороны Александр Фомин.