Դոնալդ Թրամփի համոզմամբ՝ ԱՄՆ-ն կանխել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև միջուկային պատերազմը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ իր վարչակազմին հաջողվել է կանխել Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև միջուկային պատերազմը։
«Մենք պատրաստվում ենք առևտրային հարաբերություններ կառուցել Պակիստանի հետ։ Մեծ առևտուր ենք անելու նաև Հնդկաստանի հետ։ Այժմ բանակցություններ ենք վարում Հնդկաստանի հետ։ Շուտով կբանակցենք Պակիստանի հետ, և մենք դադարեցրել ենք միջուկային հակամարտությունը։ Կարծում եմ՝ միջուկային պատերազմը կարող էր սարսափելի լինել. միլիոնավոր մարդիկ կարող էին զոհվել», - ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին Թրամփն ասել է Սպիտակ տանը լրագրողների հետ հանդիպմանը։
Նա ընդգծել է, որ իր վարչակազմը նպաստել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լիակատար և անհապաղ հրադադարի հաստատմանը, ինչը երկու երկրների միջև վտանգավոր հակամարտության վերջն է դրել։

Трамп считает, что США предотвратили ядерную войну между Индией и Пакистаном
Президент США Дональд Трамп считает, что его администрации удалось предотвратить ядерную войну между Индией и Пакистаном.
"Мы собираемся вести большую торговлю с Пакистаном. Мы собираемся вести большую торговлю с Индией. Мы ведем переговоры с Индией прямо сейчас. Скоро мы будем вести переговоры с Пакистаном, и мы остановили ядерный конфликт. Я думаю, что ядерная война могла бы стать ужасной. Миллионы людей могли бы погибнуть", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказал Трамп, выступая перед журналистами в Белом доме.
"Моя администрация помогла в качестве посредника в полном и немедленном прекращении огня, я думаю, на постоянной основе, между Индией и Пакистаном, положив конец опасному конфликту двух стран, обладающих большим количеством ядерного оружия", - добавил американский лидер.