ՀՀ ԱԳՆ-ն կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը։
«Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը:
Այս տարի քննարկումներն անցկացվելու են «Նավարկելով անհայտության միջով» խորագրի ներքո։ Երկխոսության շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու գլոբալ նոր աշխարհաքաղաքական միտումների, խաղաղության և անվտանգության մարտահրավերների ու հեռանկարների, աճող տնտեսական հակասությունների և անորոշությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության, այդ թվում՝ ընդլայնված կապուղիների և առևտրի միջոցով ընձեռնվող առավելությունների վերաբերյալ հարցերի։ Քննարկումների շրջանակներում կհասցեագրվեն նաև այն ուղիները, որոնք հնարավորություն են տալիս «բնության հետ ապրել ներդաշնակ», այդ թվում՝ առաջիկա COP30 և COP17 համաժողովների առաջնահերթությունները, ինչպես նաև խորությամբ կուսումնասիրվեն արհեստական բանականության՝ միաժամանակ վերափոխող և բարդ ազդեցությունները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Այսօրվա բարդ միջավայրը ձևավորվում է աշխարհաքաղաքական ու տնտեսական անորոշությունների միջով, որոնք ենթադրում են նշանակալի փոփոխություններ, բայց նաև ստեղծում են նոր հնարավորություններ։ Բաց և իմաստալից երկխոսությունն ունի էական նշանակություն արդյունավետ լուծումներ մշակելու հարցում։ Այս համատեքստում, սպասում եմ առաջիկա «Երևանյան երկխոսության» շրջանակներում ծրագրված քննարկումներին»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Թեմատիկ քննարկումները կներառեն հետևյալ ուղղությունները՝ գլոբալ աշխարհաքաղաքական միտումներ, խաղաղության և անվտանգության դիլեմաներ, ԵՄ-ում և դրա հարևանությամբ առկա միտումները, հաղորդակցություններ. առևտուր և տրանսպորտ, արհեստական բանականության քաղաքականություն, կանաչ զարգացում։
Այս տարվա միջոցառումը կազմակերպվում է «Դիտորդ հետազոտական հիմնադրամի» (ORF) (Observer Research Foundation) հետ գործընկերությամբ, «Կազիմիր Պուլասկի» հիմնադրամի և Վարշավայի անվտանգության ֆորումի (Warsaw Security Forum) հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության՝ Վերլուծության, պլանավորման և ռազմավարության կենտրոնի աջակցությամբ։

2nd edition of Yerevan Dialogue to take place 26-27 May
Hosted by the Armenian Foreign Ministry, the 2nd edition of Yerevan Dialogue forum will be held 26-27 May 2025 in Yerevan.
This year the discussions will be held under the title “Navigating the Unknown,” organizers have said.
The Dialogue will bring up the topics of new geopolitical tendencies, challenges and prospects for peace and security, rising economic confrontations and uncertainties as well as benefits of regional cooperation, including through enhanced connectivity and trade. It will address the ways “to live in harmony with the nature” , including priorities of the upcoming COP30 and COP17, as well deep dive on AI’s transformative yet complex implications.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan said: “Today’s complex landscape is shaped by geopolitical and economic uncertainties which imply major changes, but also forge new opportunities. Open and meaningful dialogue is essential for crafting effective solutions. In this context, I'm looking forward to the discussions at the upcoming Yerevan Dialogue."
The Panel discussions will be featuring the following topics: Global Geopolitical Trends; Peace & Security Dilemmas; Tendencies in EU & EU Neighborhood; Connectivity: Trade & Transportation ; AI Politics; Green Development.
This year the event is being held in partnership with the Observer Research Foundation, in cooperation with the Casimir Pulaski Foundation/ Warsaw Security Forum, and with the support of the Centre for Analysis, Planning and Strategy (CAPS) of the French Ministry for Europe and Foreign Affairs.