ՀՀ ԱԳՆ-ն կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը։
«Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կազմակերպում է «Երևանյան երկխոսություն» 2-րդ միջազգային համաժողովը:
Այս տարի քննարկումներն անցկացվելու են «Նավարկելով անհայտության միջով» խորագրի ներքո։ Երկխոսության շրջանակում անդրադարձ է կատարվելու գլոբալ նոր աշխարհաքաղաքական միտումների, խաղաղության և անվտանգության մարտահրավերների ու հեռանկարների, աճող տնտեսական հակասությունների և անորոշությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանային համագործակցության, այդ թվում՝ ընդլայնված կապուղիների և առևտրի միջոցով ընձեռնվող առավելությունների վերաբերյալ հարցերի։ Քննարկումների շրջանակներում կհասցեագրվեն նաև այն ուղիները, որոնք հնարավորություն են տալիս «բնության հետ ապրել ներդաշնակ», այդ թվում՝ առաջիկա COP30 և COP17 համաժողովների առաջնահերթությունները, ինչպես նաև խորությամբ կուսումնասիրվեն արհեստական բանականության՝ միաժամանակ վերափոխող և բարդ ազդեցությունները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Այսօրվա բարդ միջավայրը ձևավորվում է աշխարհաքաղաքական ու տնտեսական անորոշությունների միջով, որոնք ենթադրում են նշանակալի փոփոխություններ, բայց նաև ստեղծում են նոր հնարավորություններ։ Բաց և իմաստալից երկխոսությունն ունի էական նշանակություն արդյունավետ լուծումներ մշակելու հարցում։ Այս համատեքստում, սպասում եմ առաջիկա «Երևանյան երկխոսության» շրջանակներում ծրագրված քննարկումներին»,- ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Թեմատիկ քննարկումները կներառեն հետևյալ ուղղությունները՝ գլոբալ աշխարհաքաղաքական միտումներ, խաղաղության և անվտանգության դիլեմաներ, ԵՄ-ում և դրա հարևանությամբ առկա միտումները, հաղորդակցություններ. առևտուր և տրանսպորտ, արհեստական բանականության քաղաքականություն, կանաչ զարգացում։
Այս տարվա միջոցառումը կազմակերպվում է «Դիտորդ հետազոտական հիմնադրամի» (ORF) (Observer Research Foundation) հետ գործընկերությամբ, «Կազիմիր Պուլասկի» հիմնադրամի և Վարշավայի անվտանգության ֆորումի (Warsaw Security Forum) հետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության՝ Վերլուծության, պլանավորման և ռազմավարության կենտրոնի աջակցությամբ։

МИД Республики Армения организует II Международную конференцию «Ереванский диалог»
Министерство иностранных дел Армении организует Вторую международную конференцию «Ереванский диалог».
Как передает Арменпресс, по этому поводу с заявлением выступило Министерство иностранных дел Республики Армения.
«Мы рады сообщить, что Министерство иностранных дел Республики Армения организует 2-ю Международную конференцию «Ереванский диалог».
В этом году тема мероприятия —  «Путешествие сквозь неизвестность». В рамках конференции планируют обсудить глобальные геополитические тенденции, вызовы и перспективы мира и безопасности, растущие экономические противоречия и неопределённости, а также вопросы регионального сотрудничества, включая вопросы, связанные с расширенными каналами и выгодами, предоставляемыми посредством торговли. В ходе дискуссий также будут рассмотрены способы «жизни в гармонии с природой», включая приоритеты предстоящих конференций COP30 и COP17, а также подробно рассмотрены преобразующие и сложные воздействия искусственного интеллекта», - говорится в сообщении.
«Сегодняшняя сложная обстановка формируется под влиянием геополитической и экономической неопределенности, которая подразумевает существенные изменения, но также создает новые возможности. Открытый и содержательный диалог имеет решающее значение для разработки эффективных решений. В этом контексте я с нетерпением жду обсуждений, запланированных в рамках предстоящего «Ереванского диалога»», - отметил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
Тематические дискуссии будут включать следующие направления: глобальные геополитические тенденции, дилеммы мира и безопасности, тенденции в ЕС и по соседству, коммуникации: торговля и транспорт, политика искусственного интеллекта,
зеленое развитие.
В этом году мероприятие организовано в партнёрстве с Observer Research Foundation (ORF), в сотрудничестве с Фондом Казимира Пуласки и Варшавским форумом безопасности (Warsaw Security Forum), а также при поддержке Центра анализа, планирования и стратегии Министерства Европы и иностранных дел Франции.