ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը մասնակցել է Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծման խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված աշխատանքային հանդիպմանը
Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և բացման խոսքով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի շրջանակներում ստեղծվող նոր՝ Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված երկրորդ աշխատանքային հանդիպմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, իր խոսքում Ռոբերտ Աբիսողոմյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և ՄԱԿ միջազգային առևտրային իրավունքի հանձնաժողովի (UNCITRAL) միջև շարունակական համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու իր կառուցողական ներգրավվածությունը հանձնաժողովի աշխատանքներում:
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է մերօրյա փոխկապակցված համաշխարհային տնտեսության պայմաններում ներդրումային վեճերի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմների կարևորությունը՝ զարգացող և քիչ զարգացած երկրների համար ինստիտուցիոնալ կարողությունների խթանման, ներդրումային հոսքերի և կայուն տնտեսության ապահովման, ինչպես նաև ազգային զարգացման նպատակների կյանքի կոչման համատեքստում:
Անդրադառնալով Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկման գործընթացին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ կենտրոնը կամ դրա տարածաշրջանային գրասենյակը հյուրընկալելու առնչությամբ՝ աջակցելով ներդրումային վեճերի կարգավորմանն ուղղված արդար, ներառական և թափանցիկ մեխանիզմի ստեղծման նախաձեռնությանը:
Ծանոթագրություն. Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված երկրորդ աշխատանքային հանդիպումն անցկացվում է Երևանում ս.թ. մայիսի 6-ից 8-ը: Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի և ՄԱԿ միջազգային առևտրային իրավունքի հանձնաժողովի համատեղ ջանքերով: Քննարկումներին մասնակցում են հանձնաժողովի քարտուղար Աննա Ժուբան-Բրետը, քարտուղարության ներկայացուցիչները, ավելի քան 25 անդամ-պետությունների պատվիրակներ:

Deputy FM participates in II Operationalization Meeting on launch of Advisory Centre on International Investment Dispute Resolution
On May 6, in Yerevan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Robert Abisoghomonyan participated and delivered opening remarks at the Second Operationalization Meeting dedicated to the launch of the Advisory Centre on International Investment Dispute Resolution, being established under the auspices of the UN, the foreign ministry said in a press release.
In his remarks, the Deputy Foreign Minister emphasized the importance of continuous cooperation between the Republic of Armenia and the UN Commission on International Trade Law (UNCITRAL), highlighting Armenia’s commitment to continue its constructive engagement in the work of the Commission.
The Deputy Foreign Minister emphasized the importance of effective mechanisms for investment dispute resolution in today’s interconnected global economy, in the context of promoting institutional capacity for developing and least developed countries, ensuring investment flows and economic stability, as well as advancing national development goals.
Touching upon the process of launching the Advisory Centre on International Investment Dispute Resolution, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan reiterated Armenia’s willingness to host the Centre or its regional office, supporting the initiative to establish a fair, inclusive and transparent mechanism for investment dispute resolution.
The Second Operationalization Meeting dedicated to the launch of the Advisory Centre on International Investment Dispute Resolution is taking place in Yerevan on May 6-8. The event was organized by the joint efforts of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the Office of the Representative on International Legal Matters and the UN Commission on International Trade Law. The discussions were attended by the Secretary of the UNCITRAL Ms. Anna Joubin-Bret, representatives of the Secretariat, and delegates from more than 25 member states.