ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը մասնակցել է Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծման խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված աշխատանքային հանդիպմանը
Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և բացման խոսքով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի շրջանակներում ստեղծվող նոր՝ Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված երկրորդ աշխատանքային հանդիպմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, իր խոսքում Ռոբերտ Աբիսողոմյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և ՄԱԿ միջազգային առևտրային իրավունքի հանձնաժողովի (UNCITRAL) միջև շարունակական համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու իր կառուցողական ներգրավվածությունը հանձնաժողովի աշխատանքներում:
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է մերօրյա փոխկապակցված համաշխարհային տնտեսության պայմաններում ներդրումային վեճերի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմների կարևորությունը՝ զարգացող և քիչ զարգացած երկրների համար ինստիտուցիոնալ կարողությունների խթանման, ներդրումային հոսքերի և կայուն տնտեսության ապահովման, ինչպես նաև ազգային զարգացման նպատակների կյանքի կոչման համատեքստում:
Անդրադառնալով Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկման գործընթացին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ կենտրոնը կամ դրա տարածաշրջանային գրասենյակը հյուրընկալելու առնչությամբ՝ աջակցելով ներդրումային վեճերի կարգավորմանն ուղղված արդար, ներառական և թափանցիկ մեխանիզմի ստեղծման նախաձեռնությանը:
Ծանոթագրություն. Միջազգային ներդրումային վեճերի լուծմանն ուղղված խորհրդատվական կենտրոնի գործարկմանը նվիրված երկրորդ աշխատանքային հանդիպումն անցկացվում է Երևանում ս.թ. մայիսի 6-ից 8-ը: Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի և ՄԱԿ միջազգային առևտրային իրավունքի հանձնաժողովի համատեղ ջանքերով: Քննարկումներին մասնակցում են հանձնաժողովի քարտուղար Աննա Ժուբան-Բրետը, քարտուղարության ներկայացուցիչները, ավելի քան 25 անդամ-պետությունների պատվիրակներ:

Замминистра иностранных дел Армении принял участие в рабочей встрече, посвященной запуску Консультативного центра по разрешению международных инвестиционных споров
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Роберт Абисогомонян принял участие и выступил со вступительной речью на второй рабочей встрече, посвященной запуску создаваемого в рамках ООН нового консультативного центра по разрешению международных инвестиционных споров.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА , в своем выступлении Роберт Абисогомонян подчеркнул важность продолжающегося сотрудничества между Республикой Армения и Комиссией ООН по праву международной торговли (UNCITRAL), подчеркнув приверженность Армении продолжению конструктивного участия в работе комиссии.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность эффективных механизмов урегулирования инвестиционных споров в современной взаимосвязанной глобальной экономике в контексте развития институционального потенциала развивающихся и наименее развитых стран, обеспечения инвестиционных потоков и устойчивой экономики, а также реализации национальных целей развития.
Говоря о процессе запуска Консультативного центра по разрешению международных инвестиционных споров, замминистра ИД Роберт Абисогомонян подтвердил готовность Армении принять центр или его региональный офис, поддержав инициативу по созданию справедливого, инклюзивного и прозрачного механизма урегулирования инвестиционных споров.
Примечание: В этом году, 6-8 мая, в Ереване проходит вторая рабочая встреча, посвященная запуску Консультативного центра по разрешению международных инвестиционных споров. Мероприятие было организовано совместными усилиями Министерства иностранных дел Республики Армения, Управления представителя РА по международно-правовым вопросам и Комиссии ООН по праву международной торговли. В обсуждениях принимают участие секретарь Комиссии Анна Жубан-Брет, представители секретариата и делегаты из более чем 25 государств-членов.