Տեղի է ունեցել ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի ամենամյա նիստը
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը (Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան ՆՀԺԽ 2.0)» ծրագրի խորհրդի մայիսի 5-ին տեղի է ունեցած ամենամյա նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները, ՀՀ-ում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը, ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը, ներկայացուցիչներ ԱԺ աշխատակազմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական զարգացման ծրագրի գործունեությունն Ազգային ժողովում դժվար է թերագնահատել: Այն ընդգրկում է ծավալուն աշխատանք թե՛ մշտական հանձնաժողովների և թե՛ Ազգային ժողովի աշխատակազմի հետ: ԱԺ նախագահն առանձնացրել է մի քանի ոլորտ, որտեղ ծրագրի ներգրավվածությունը կենսական է եղել Ազգային ժողովի արդյունավետ գործունեության համար: Դրանց թվում են թվայնացման օրակարգի խթանումը, նախաօրենսդրական գործընթացներին աջակցությունը, երիտասարդների ներգրավման ծրագրերը, կարողությունների հզորացումն ու Ազգային ժողովի բարեփոխումների ռազմավարության նախապատրաստական աշխատանքները:
Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ ընթացիկ տարում այս ձեռքբերումների վրա կկառուցվեն հետագա քայլերը, և մատնանշել առաջնահերթ ուղղությունները՝ Ազգային ժողովի թվայնացման օրակարգի զարգացում, ԱԺ բարեփոխումների ռազմավարության ընդունման և իրագործման աջակցություն, հանրային քաղաքականության գործընթացների ամրապնդում, կանանց և երիտասարդների ներգրավման ընդլայնում, Ազգային ժողովի՝ որպես կանաչ խորհրդարանի կարողությունների զարգացում:
«Այս գործընթացներում մեզ համար անգնահատելի է Շվեդիայի և Կանադայի կառավարությունների աջակցությունը, ինչպես նաև ՄԱԶԾ խորհրդարանական զարգացման ծրագրի ներդրումը Հայաստանի խորհրդարանական ժողովրդավարության ամրապնդման գործում: Երախտապարտ եմ բոլոր գործընկերներին համատեղ աշխատանքի համար: Շնորհակալ եմ Ազգային ժողովի աշխատակազմին և վստահ եմ, որ հետագայում ևս խորհրդարանական զարգացման ծրագիրը շարունակելու է նպաստել Հայաստանի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը՝ ամրապնդելով թափանցիկ, արդյունավետ և ներառական խորհրդարանական համակարգ»,- ելույթի ավարտին ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Շվեդիան երկար ժամանակ եղել է հանձնառու գործընկեր՝ աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարմանը, թափանցիկությանն ու ներառականությանը: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը վկայությունն է Հայաստանի աներկբա հանձնառության՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական հաստատությունները»,- ողջունելով խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը: Նա նշել է, որ անցյալ տարի նշանակալի ձեռքբերումներ են արձանագրվել, որոնք առանցքային քայլեր են դեպի ավելի արձագանքողունակ, հաշվետու և քաղաքացիակենտրոն Ազգային ժողով: Ընդգծելով հանրային իրազեկման և ներառականության ուղղությամբ իրականացված գործողությունները՝ դեսպանը տեղեկացրել է, որ ծրագրի շրջանակում կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվել համաներառելու գենդերազգայուն քաղաքականությունները Հայաստանի խորհրդարանում: Պատրիկ Սվենսոնը կարևոր նախաձեռնություն է համարել նաև ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցած Կլիմայի փոփոխության և էներգետիկ անցման թեմայով համաժողովը: Նշվել է, որ համաժողովի ընթացքում ընդգծվել է բնապահպանական կայունության առումով օրենսդրական գործողություններ ձեռնարկելու հրատապ անհրաժեշտությունը: Դեսպանն ընդգծել է, որ Շվեդիան պատրաստ է շարունակելու աջակցել Հայաստանին՝ նշելով, որ արդիականացման ջանքերը կարևոր են Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման գործընթացներում:
«Ժողովրդավարությունը շարունակական գործընթաց է: Հայաստանում  ժողովրդավարության ուղղությամբ իրականացվող քայլերը տպավորիչ են: Հայաստանն ու Ազգային ժողովը կարևորագույն դերակատարում ունեն ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման հարցում»,- ասել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները՝ ընդգծելով Կանադայի մասնակցությունն ու աջակցությունը Հայաստանին:
ԱԺ տեղեկացմամբ՝ ՀՀ-ում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով ռազմավարական գործընկերներին աջակցության համար, նշել է, որ խորհրդարանները ժողովրդավարական կառավարման սիրտն են: «ՄԱԶԾ-ն ևս շարունակում է իր հանձնառությունը՝ աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման, թափանցիկության և ներառական քաղաքականության մշակման գործընթացին»,- ասել է Նաթիա Նացվլիշվիլին՝ տեղեկացնելով, որ անցած տարվա ընթացքում էական քայլեր են իրականացրել ԱԺ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ընդլայնման հարցում: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը նա բնութագրել է որպես կերպափոխիչ ծրագիր:
ՄԱԶԾ «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը (Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան ՆՀԺԽ 2.0)» համակարգող Ռուզաննա Հայրապետյանը ներկայացրել է ծրագրի՝ 2024 թվականի հիմնական ձեռքբերումները, ինչպես նաև 2025 թվականի գործողությունների պլանը: Շնորհակալություն հայտնելով նախորդ տարի կատարված աշխատանքների համար՝ Ռուզաննա Հայրապետյանը նշել է, որ 2024 թվականին նախանշվել և հաստատվել է ՀՀ ԱԺ ռազմավարության տեսլականը: Իսկ 2025 թվականին արդեն առկա է ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, ինչպես նաև իրականացվելիք գործողությունների պլանը: Մանրամասն ներկայացնելով իրականացվող ծրագրերը` Ռուզաննա Հայրապետյանն անդրադարձել է գենդերային հավասարության և սոցիալական ներառականության, «Երիտասարդների խորհրդարան» ծրագրերին, կայուն զարգացման նպատակներին վերաբերող նոր գործիքակազմին, Հաշվեքննիչ պալատի թվայնացմանը, Հաշվեքննիչ պալատի մարդկային ռեսուրսների համակարգի արդիականացմանը: Նա տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին տեղի են ունենալու կիբեռանվտանգության համատեքստում արհեստական բանականությանը վերաբերող մի շարք վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև մի շարք հարթակներում կկայանան քննարկումներ կլիմայի փոփոխությունների օրակարգի վերաբերյալ: Հարցուպատասխան ձևաչափի շրջանակում ծրագրի համակարգողը տվել է պարզաբանումներ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Ներկայացնելով ՀՀ Ազգային ժողովի նոր պաշտոնական ինտերնետային կայքէջի կառուցվածքը, տեսլականը՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանքներում և ծրագրերում անկյունաքարային է Հայաստանի Ազգային ժողովի և Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեության թվայնացման գործընթացների աջակցությունը:
Ամփոփելով՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի:
ՄԱԶԾ-ի «Խթանելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագիրն իրականացվում է Շվեդիայի կառավարության, Կանադայի կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աջակցությամբ:

Annual board meeting of UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project held
On May 5, the Annual Board Meeting of the Project “Fostering Responsiveness, Efficiency, Transparency and Inclusiveness” (Modern Parliament for a Modern Armenia, MAP 2.0) of the Armenian National Assembly of the UN Development Programme was held, in which the Armenian National Assembly President Alen Simonyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the Republic of Armenia Andrew Turner, the UNDP Resident Representative to RA Natia Natsvishvili, the RA NA Chief of Staff, Secretary General Davit Arakelyan, the Chairman of the RA Audit Chamber Atom Janjughazyan, representatives from the NA Staff participated, the Parliament’s office has said in a readout.
Welcoming the participants of the Board Meeting, the RA NA Alen Simonyan expressed his conviction that the activities of the Parliamentary Development Programme in the National Assembly are difficult to underestimate. It includes extensive work with both the Standing Committees and the Staff of the National Assembly. The NA President highlighted several areas where the involvement of the project has been vital for the effective functioning of the National Assembly. These include promoting the digitalization agenda, supporting pre-legislative processes, youth engagement projects, capacity building, and preparatory work on the National Assembly reform strategy.
Alen Simonyan assured that further steps will be built on these achievements this year and pointed out priority areas: development of the National Assembly’s digitalization agenda, support for the adoption and implementation of the NA reform strategy, strengthening public policy processes, expanding the involvement of women and youth, and developing the National Assembly’s capabilities as a green parliament.
“The support of the governments of Sweden and Canada, as well as the contribution of the UNDP Parliamentary Development Programme to strengthening parliamentary democracy in Armenia, is invaluable to us in these processes. I am grateful to all partners for their joint work. I am grateful to the Staff of the National Assembly, and I am confident that the Parliamentary Development Programme will continue to foster the institutional development of the National Assembly of Armenia in the future, strengthening a transparent, effective and inclusive parliamentary system,” the NA President underscored at the end of his speech.
“Sweden has long been a committed partner in supporting democratic governance, transparency and inclusiveness in Armenia. The Modern Parliament for a Modern Armenia Project is a witness to Armenia’s unwavering commitment to strengthening democratic institutions,” the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to the RA Patrick Svensson said, welcoming the participants of the Board Meeting. He noted that significant achievements were recorded last year, which are key steps towards a more responsive, accountable and citizen-centered National Assembly. Underlining the actions taken towards public awareness and inclusiveness, the Ambassador informed that concrete steps have been taken within the framework of the project to mainstream gender-sensitive policies in the Parliament of Armenia. Patrick Svensson also considered the Conference on Climate Change and Energy Transition, held within the framework of the programme, as an important initiative. It was noted that the Conference emphasized the urgent need to take legislative action in terms of environmental sustainability. The Ambassador underlined that Sweden is ready to continue supporting Armenia, noting that modernization efforts are important in the processes of developing and strengthening democracy in Armenia.
“Democracy is an ongoing process. The steps taken towards democracy in Armenia are impressive. Armenia and the National Assembly have a crucial role to play in strengthening democratic institutions,” the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to the RA Andrew Turner said, stressing the participation and support of Canada to Armenia.
The UNDP Resident Representative to the RA Natia Natsvishvili, thanking the strategic partners for support, noted that parliaments are the heart of democratic governance. “The UNDP also continues its commitment to support the process of developing democratic governance, transparency and inclusive policies in Armenia,” Natia Natsvishvili said, informing that during the last year essential steps have been taken in expanding the NA institutional capacities. She described the Modern Parliament for a Modern Armenia project as a transformative programme.
The Project Coordinator of the UNDP “Fostering Responsiveness, Efficiency, Transparency and Inclusiveness” (Modern Parliament for a Modern Armenia, MAP 2.0) Ruzanna Hayrapetyan presented the key achievements of the Project for 2024, as well as the Action Plan for 2025.
Expressing her gratitude for the work done last year, Ruzanna Hayrapetyan noted that the vision of the RA NA strategy was outlined and approved in 2024. And in 2025, the draft strategy and roadmap, as well as the Action Plan to be implemented, are already available. Presenting the implemented projects in detail, Ruzanna Hayrapetyan touched upon the new tools related to gender equality and social inclusion, Youth Parliament programs, sustainable development goals, digitalization of the Audit Chamber, modernization of the human resources system of the Audit Chamber. She informed that in 2025, a number of training courses regarding the artificial intelligence in the context of cybersecurity will be held, as well as discussions on the climate change agenda will be held on a number of platforms. Within the framework of the Q&A session, the Project Coordinator gave clarifications on the work being carried out.
Introducing the structure and the vision of the new official Internet website of the RA National Assembly, Davit Arakelyan noted that the cornerstone of joint activities and projects is the support for the digitalization processes of the activities of the National Assembly of Armenia and the National Assembly Staff.
Summarizing the Meeting, the RA NA President Alen Simonyan thanked the partners for the support, expressing hope that the cooperation will be of continuous character.
The UNDP “Fostering Responsiveness, Effectiveness, Transparency, and Inclusiveness of the Armenian Parliament” project is supported through the Government of Sweden, the Government of Canada, and the National Assembly of the Republic of Armenia.