Տեղի է ունեցել ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի ամենամյա նիստը
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը (Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան ՆՀԺԽ 2.0)» ծրագրի խորհրդի մայիսի 5-ին տեղի է ունեցած ամենամյա նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները, ՀՀ-ում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը, ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը, ներկայացուցիչներ ԱԺ աշխատակազմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական զարգացման ծրագրի գործունեությունն Ազգային ժողովում դժվար է թերագնահատել: Այն ընդգրկում է ծավալուն աշխատանք թե՛ մշտական հանձնաժողովների և թե՛ Ազգային ժողովի աշխատակազմի հետ: ԱԺ նախագահն առանձնացրել է մի քանի ոլորտ, որտեղ ծրագրի ներգրավվածությունը կենսական է եղել Ազգային ժողովի արդյունավետ գործունեության համար: Դրանց թվում են թվայնացման օրակարգի խթանումը, նախաօրենսդրական գործընթացներին աջակցությունը, երիտասարդների ներգրավման ծրագրերը, կարողությունների հզորացումն ու Ազգային ժողովի բարեփոխումների ռազմավարության նախապատրաստական աշխատանքները:
Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ ընթացիկ տարում այս ձեռքբերումների վրա կկառուցվեն հետագա քայլերը, և մատնանշել առաջնահերթ ուղղությունները՝ Ազգային ժողովի թվայնացման օրակարգի զարգացում, ԱԺ բարեփոխումների ռազմավարության ընդունման և իրագործման աջակցություն, հանրային քաղաքականության գործընթացների ամրապնդում, կանանց և երիտասարդների ներգրավման ընդլայնում, Ազգային ժողովի՝ որպես կանաչ խորհրդարանի կարողությունների զարգացում:
«Այս գործընթացներում մեզ համար անգնահատելի է Շվեդիայի և Կանադայի կառավարությունների աջակցությունը, ինչպես նաև ՄԱԶԾ խորհրդարանական զարգացման ծրագրի ներդրումը Հայաստանի խորհրդարանական ժողովրդավարության ամրապնդման գործում: Երախտապարտ եմ բոլոր գործընկերներին համատեղ աշխատանքի համար: Շնորհակալ եմ Ազգային ժողովի աշխատակազմին և վստահ եմ, որ հետագայում ևս խորհրդարանական զարգացման ծրագիրը շարունակելու է նպաստել Հայաստանի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը՝ ամրապնդելով թափանցիկ, արդյունավետ և ներառական խորհրդարանական համակարգ»,- ելույթի ավարտին ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Շվեդիան երկար ժամանակ եղել է հանձնառու գործընկեր՝ աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարմանը, թափանցիկությանն ու ներառականությանը: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը վկայությունն է Հայաստանի աներկբա հանձնառության՝ ամրապնդելու ժողովրդավարական հաստատությունները»,- ողջունելով խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ-ում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը: Նա նշել է, որ անցյալ տարի նշանակալի ձեռքբերումներ են արձանագրվել, որոնք առանցքային քայլեր են դեպի ավելի արձագանքողունակ, հաշվետու և քաղաքացիակենտրոն Ազգային ժողով: Ընդգծելով հանրային իրազեկման և ներառականության ուղղությամբ իրականացված գործողությունները՝ դեսպանը տեղեկացրել է, որ ծրագրի շրջանակում կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվել համաներառելու գենդերազգայուն քաղաքականությունները Հայաստանի խորհրդարանում: Պատրիկ Սվենսոնը կարևոր նախաձեռնություն է համարել նաև ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցած Կլիմայի փոփոխության և էներգետիկ անցման թեմայով համաժողովը: Նշվել է, որ համաժողովի ընթացքում ընդգծվել է բնապահպանական կայունության առումով օրենսդրական գործողություններ ձեռնարկելու հրատապ անհրաժեշտությունը: Դեսպանն ընդգծել է, որ Շվեդիան պատրաստ է շարունակելու աջակցել Հայաստանին՝ նշելով, որ արդիականացման ջանքերը կարևոր են Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման գործընթացներում:
«Ժողովրդավարությունը շարունակական գործընթաց է: Հայաստանում  ժողովրդավարության ուղղությամբ իրականացվող քայլերը տպավորիչ են: Հայաստանն ու Ազգային ժողովը կարևորագույն դերակատարում ունեն ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման հարցում»,- ասել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները՝ ընդգծելով Կանադայի մասնակցությունն ու աջակցությունը Հայաստանին:
ԱԺ տեղեկացմամբ՝ ՀՀ-ում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով ռազմավարական գործընկերներին աջակցության համար, նշել է, որ խորհրդարանները ժողովրդավարական կառավարման սիրտն են: «ՄԱԶԾ-ն ևս շարունակում է իր հանձնառությունը՝ աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական կառավարման, թափանցիկության և ներառական քաղաքականության մշակման գործընթացին»,- ասել է Նաթիա Նացվլիշվիլին՝ տեղեկացնելով, որ անցած տարվա ընթացքում էական քայլեր են իրականացրել ԱԺ ինստիտուցիոնալ կարողությունների ընդլայնման հարցում: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը նա բնութագրել է որպես կերպափոխիչ ծրագիր:
ՄԱԶԾ «Խթանելով ՀՀ ԱԺ արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը (Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան ՆՀԺԽ 2.0)» համակարգող Ռուզաննա Հայրապետյանը ներկայացրել է ծրագրի՝ 2024 թվականի հիմնական ձեռքբերումները, ինչպես նաև 2025 թվականի գործողությունների պլանը: Շնորհակալություն հայտնելով նախորդ տարի կատարված աշխատանքների համար՝ Ռուզաննա Հայրապետյանը նշել է, որ 2024 թվականին նախանշվել և հաստատվել է ՀՀ ԱԺ ռազմավարության տեսլականը: Իսկ 2025 թվականին արդեն առկա է ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, ինչպես նաև իրականացվելիք գործողությունների պլանը: Մանրամասն ներկայացնելով իրականացվող ծրագրերը` Ռուզաննա Հայրապետյանն անդրադարձել է գենդերային հավասարության և սոցիալական ներառականության, «Երիտասարդների խորհրդարան» ծրագրերին, կայուն զարգացման նպատակներին վերաբերող նոր գործիքակազմին, Հաշվեքննիչ պալատի թվայնացմանը, Հաշվեքննիչ պալատի մարդկային ռեսուրսների համակարգի արդիականացմանը: Նա տեղեկացրել է, որ 2025 թվականին տեղի են ունենալու կիբեռանվտանգության համատեքստում արհեստական բանականությանը վերաբերող մի շարք վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև մի շարք հարթակներում կկայանան քննարկումներ կլիմայի փոփոխությունների օրակարգի վերաբերյալ: Հարցուպատասխան ձևաչափի շրջանակում ծրագրի համակարգողը տվել է պարզաբանումներ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Ներկայացնելով ՀՀ Ազգային ժողովի նոր պաշտոնական ինտերնետային կայքէջի կառուցվածքը, տեսլականը՝ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանքներում և ծրագրերում անկյունաքարային է Հայաստանի Ազգային ժողովի և Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեության թվայնացման գործընթացների աջակցությունը:
Ամփոփելով՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի:
ՄԱԶԾ-ի «Խթանելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արձագանքման կարողությունները, արդյունավետությունը, թափանցիկությունն ու ներառականությունը» ծրագիրն իրականացվում է Շվեդիայի կառավարության, Կանադայի կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աջակցությամբ:

Состоялось ежегодное заседание Совета проекта ПРООН «Современный парламент для современной Армении»
Состоялось ежегодное заседание Совета проекта Программой развития ООН «Содействие оперативности, эффективности, прозрачности и инклюзивности» (Современный парламент для современной Армении, MAP 2.0).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в мероприятии приняли участие председатель НС Армении Ален Симонян, Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Республике Армения Патрик Свенссон, Чрезвычайный и Полномочный посол Канады в Республике Армения Эндрю Тернер, Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили, руководитель аппарата НС, генеральный секретарь Давид Аракелян, председатель Счетной палаты Атом Джанджугазян, представители аппарата НС.
Приветствуя участников заседания, спикер НС Ален Симонян выразил уверенность, что деятельность Программы парламентского развития в Национальном Собрании трудно переоценить. Она включает в себя обширную работу как с постоянными комиссиями, так и с аппаратом Национального Собрания. Председатель НС выделил несколько сфер, где участие проекта имело жизненно важное значение для эффективного функционирования Национального Собрания. К ним относятся продвижение повестки цифровизации, поддержка предзаконодательных процессов, проекты по вовлечению молодежи, наращивание потенциала и подготовительная работа по стратегии реформирования Национального Собрания.
Ален Симонян заверил, что в этом году на основе этих достижений будут строиться дальнейшие шаги, и выделил приоритетные направления: разработка повестки цифровизации Национального Собрания, поддержка принятия и реализации стратегии реформ НС, укрепление процессов государственной политики, расширение вовлеченности женщин и молодежи, развитие возможностей Национального Собрания как зеленого парламента.
«В этих процессах для нас неоценима поддержка правительств Швеции и Канады, а также вклад Программы парламентского развития ПРООН в укрепление парламентской демократии в Армении. Я благодарен всем партнерам за совместную работу. Я благодарен аппарату Национального Собрания и уверен, что Программа парламентского развития продолжит способствовать институциональному развитию Национального Собрания Армении и в будущем, укрепляя прозрачную, эффективную и инклюзивную парламентскую систему», - подчеркнул председатель НС.
«Швеция уже давно является преданным партнером в поддержке демократического управления, прозрачности и инклюзивности в Армении. Проект «Современный парламент для современной Армении» является свидетельством непоколебимой приверженности Армении укреплению демократических институтов», — сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Патрик Свенссон, приветствуя участников заседания Совета.
Он отметил, что в прошлом году были зафиксированы значительные достижения, которые являются ключевыми шагами на пути к более отзывчивому, подотчетному и ориентированному на граждан Национальному Собранию. Подчеркнув действия, предпринятые в направлении общественной осведомленности и инклюзивности, посол сообщил, что в рамках проекта были предприняты конкретные шаги по внедрению гендерно-чувствительной политики в парламент Армении.
Патрик Свенссон также счел важной инициативой конференцию по изменению климата и энергетическому переходу, проведенную в рамках программы. Было отмечено, что на конференции была подчеркнута настоятельная необходимость принятия законодательных мер в плане экологической устойчивости. Посол подчеркнул, что Швеция готова продолжать поддерживать Армению, отметив, что усилия по модернизации важны в процессах развития и укрепления демократии в Армении.
«Демократия — это непрерывный процесс. Шаги, предпринятые в направлении демократии в Армении, впечатляют. Армения и Национальное Собрание играют решающую роль в укреплении демократических институтов», — сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Канады в Армении Эндрю Тернер, подчеркнув участие и поддержку Канады Армении.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили, поблагодарив стратегических партнеров за поддержку, отметила, что парламенты являются сердцем демократического управления.
«ПРООН также продолжает свою приверженность поддержке процесса развития демократического управления, прозрачности и инклюзивной политики в Армении», — сказала Натия Нацвлишвили, сообщив, что за последний год были предприняты существенные шаги в расширении институциональных возможностей НС. Она охарактеризовала проект «Современный парламент для современной Армении» как преобразовательную программу.
Координатор проекта ПРООН «Поощрение отзывчивости, эффективности, прозрачности и инклюзивности» (Современный парламент для современной Армении, MAP 2.0) Рузанна Айрапетян представила основные достижения проекта за 2024 год, а также План действий на 2025 год.
Выразив благодарность за проделанную в прошлом году работу, Рузанна Айрапетян отметила, что видение стратегии НС было изложено и утверждено в 2024 году, а в 2025 году уже доступны проект стратегии и дорожной карты, а также План действий, которые будут реализованы.
Подробно представляя реализованные проекты, Рузанна Айрапетян коснулась новых инструментов, связанных с гендерным равенством и социальной инклюзивностью, программ Молодежного парламента, целей устойчивого развития, цифровизации Счетной палаты, модернизации кадровой системы Счетной палаты. Она сообщила, что в 2025 году будет проведен ряд обучающих курсов по искусственному интеллекту в контексте кибербезопасности, а также на ряде площадок пройдут обсуждения повестки дня по изменению климата. В рамках сессии вопросов и ответов координатор проекта дала разъяснения по проводимой работе.
Представляя структуру и видение нового официального сайта Национального Собрания, Давид Аракелян отметил, что краеугольным камнем совместной деятельности и проектов является поддержка процессов цифровизации деятельности Национального Собрания Армении и аппарата Национального Собрания.
Подводя итоги встречи, председатель НС Ален Симонян поблагодарил партнеров за поддержку, выразив надежду, что сотрудничество будет носить постоянный характер.
Проект ПРООН «Поощрение отзывчивости, эффективности, прозрачности и инклюзивности парламента Армении» поддерживается правительством Швеции, правительством Канады и Национальным Собранием Республики Армения.