ՀՀ ԱԳՆ-ն վերահաստատել է լրատվամիջոցների ազատության նկատմամբ ամուր հանձնառությունը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առիթով վերահաստատել է լրատվամիջոցների ազատության նկատմամբ ամուր հանձնառությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X-ի իր միկրոբլոգում այս մասին գրառում է կատարել ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը:
On #WorldPressFreedomDay, we reaffirm the strong commitment to media freedom as an important component for upholding the rights of our citizens. With the same rational, we continue the efforts towards countering disinformation & dealing with the challenges prompted by rapid… pic.twitter.com/yigaotg6kX
— Ani Badalyan, 🇦🇲 MFA Spokesperson (@ArmSpoxMFA) May 3, 2025
«Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առիթով մենք վերահաստատում ենք լրատվամիջոցների ազատության նկատմամբ մեր ամուր հանձնառությունը՝ որպես մեր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության կարևոր բաղադրիչ։ Նույն տրամաբանությամբ մենք շարունակում ենք ջանքերը՝ ուղղված ապատեղեկատվության դեմ պայքարին և սրընթաց տեխնոլոգիական առաջընթացի հետևանքով առաջացած մարտահրավերների հաղթահարմանը»,–նշել է խոսնակը:
ԱԳՆից հիշեցրել են՝ Հայաստանը նշանակալի նվաճումներ է գրանցել, այդ թվում՝ «Մամուլի ազատության ինդեքս» 2025–ում 9 դիրքով առաջխաղացում գրանցելով ու 34-րդ հորիզոնականը զբաղեցնելով, որը ժողովրդավարական դիմադրողականության և բարեփոխումների ջանքերի պարզ վկայություն է։

We reaffirm the strong commitment to media freedom: MFA
The Armenian Ministry of Foreign Affairs has reaffirmed its strong commitment to media freedom on the occasion of World Press Freedom Day, Foreign Ministry spokesperson said in a post on X.
"On World Press FreedomDay, we reaffirm the strong commitment to media freedom as an important component for upholding the rights of our citizens. With the same rational, we continue the efforts towards countering disinformation & dealing with the challenges prompted by rapid technological progress,'' she has posted.
According to the Foreign Ministry, Armenia has recorded notable achievements, including the advancement by 9 positions to 34th place in RSF-inter’s 2025 Press Freedom Index – a clear testament to democratic resilience & reform efforts.