Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում շատ շտապ բեկում է անհրաժեշտ. Ռուբիո
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կորոշի, թե Միացյալ Նահանգները որքան ժամանակ կզբաղվի Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության կարգավորմամբ, ուստի բանակցություններում բեկումը «շատ շուտ է անհրաժեշտ»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ասել է Fox News-ի հետ զրույցում։
«Որոշումը, թե մենք ևս որքան ժամանակ կհատկացնենք այս հարցին, կընդունի նախագահ Թրամփը», - ասել է նա։
Ռուբիոն հավելել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի դիրքորոշումներն «արդեն մոտեցել են, բայց դեռ հեռու են միմյանցից, իսկ բեկումն անհրաժեշտ է շատ շուտ»։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարության ղեկավարը հավելել է, որ անհրաժեշտ է ընդունել այն փաստը, որ «Ուկրաինան չի կարողանա Ռուսաստանին հետ հրել այնտեղ, որտեղ նրանք գտնվում էին 2014 թվականին»։
Իր հերթին, ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չի պատրաստվում շարունակ կատարել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում միջնորդի դերը, և որ եկել է Մոսկվայի և Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների ժամանակը:

Срочно необходим прорыв в переговорах по Украине - Рубио
Президент США Дональд Трамп примет решение о том, как долго Соединенные Штаты будут участвовать в урегулировании конфликта между Россией и Украиной, поэтому прорыв в переговорах «нужен очень скоро». Как сообщает Арменпресс, об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио в интервью Fox News.
«Решение о том, сколько еще времени мы посвятим этому вопросу, примет президент Трамп», — сказал он.
Рубио добавил, что позиции России и Украины «уже сблизились, но они все еще далеки друг от друга, и прорыв необходим очень скоро».
В то же время госсекретарь США добавил, что необходимо смириться с тем, что «Украина не сможет отбросить Россию туда, где она была в 2014 году».
В свою очередь, представитель Госдепартамента США Тэмми Брюс заявила, что Вашингтон не намерен продолжать играть роль посредника в переговорах между Россией и Украиной, и что настало время для прямых переговоров между Москвой и Киевом.