Կարևոր փուլ՝ հայ-ֆրանսիական մշակութային երկխոսության համար. երկու երկրների ազգային գրադարանները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Երևանում ապրիլի 29-ին մեկնարկած «Ֆրանսիա-Հայաստան. պատմական և մշակութային երկխոսություն» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի շրջանակում երկու երկրների ազգային գրադարանների ղեկավարներ Աննա Չուլյանը և Ժիլ Պեկուն ստորագրեցին փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այն նախատեսված է 3 տարով՝ հետագա երկարաձգման հնարավորությամբ:
Աննա Չուլյանը հայտնեց, որ համագործակցության կարևոր հուշագրեր են ստորագրվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ազգային գրադարանների, Խարտիայի ազգային դպրոցի և «Կալֆա» ժամանակակից տեխնոլոգիաների կազմակերպության միջև:
«Դա մեր հաստատություններին կընձեռի համատեղ նախագծերի, թվայնացման, մասնագիտական փոխանակման և հետազոտական գործունեության իրականացման նոր հնարավորություններ: Մեր գիտաժողովը նվիրված է անցյալի մշակութային ու պատմական հարուստ ժառանգության ուսումնասիրությանը և դրա միջոցով երկկողմ կապերին ու համագործակցությանը նոր բովանդակություն հաղորդելուն: Հայաստանի ազգային գրադարանը 2024 թվականից շատ ակտիվ փոխգործակցում է Ֆրանսիայի նմանատիպ հաստատության հետ, որի ղեկավար Ժիլ Պեկուն ապրիլին պաշտոնավարումը սկսելու պահից պատրաստակամորեն արձագանքել է մեր բոլոր նախաձեռնություններին և առաջարկներին: Կարծում եմ, այսուհետ կունենանք Ֆրանսիայի ազգային գրադարանի հետ ապագա համագործակցության ուղենիշ՝ ներգրավվելով նաև այլ կազմակերպությունների»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնեց Աննա Չուլյանը:
Նա մանրամասնեց, որ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են մասնագետների փոխայցելություններ, վերապատրաստման գործընթացներ, երկու գրադարաններում առկա նյութերի թվային պատճենների և մատենագրության մասին տեղեկատվության փոխանակում, համագործակցություն թվայնացման ոլորտում, ինչպես նաև համատեղ ցուցահանդեսների, միջոցառումների, գիտաժողովների, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպում:
Գիտաժողովի գլխավոր բանախոս, Ավստրիայում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ժիլ Պեկուն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց. «Կարևոր են մասնագիտական փոխայցելությունները՝ համագործակցության ուղիների մշակման համար: Երկրորդ ուղղությունը մասնավոր հիմնադրամների ներգրավմամբ թվայնացման գործընթացի կազմակերպումն է, որը նույնպես կարևոր է: Առաջին հերթին փորձելու ենք թվայնացնել Ֆրանսիայում հրատարակված հայկական մամուլի նմուշները, որոնց եզակի օրինակները գտնվում են միայն Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում: Նաև մտադիր ենք ցուցահանդեսներ և դասախոսություններ կազմակերպել:
Իսկ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, պատասխանելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, շատ պատկերավոր բնութագրեց նշմարվող համագործակցությունը.
«Շատ կարևոր փուլ է մեր երկրների միջև երկխոսության համար: Ազգային գրադարանները կարևոր հաստատություններ են. դրանք հայկական և ֆրանսիական մշակույթների գանձարաններից են: Հիմա ընձեռվում է բազմակողմանի համագործակցության հնարավորություն: Հայաստանի ազգային գրադարանում կա Ֆրանսիային առնչվող հարուստ հավաքածու, իսկ Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում առկա է հայկական հարուստ հավաքածու: Պատկերավոր ասած՝ այս համագործակցությամբ մշակույթի ոլորտում տեղի է ունենալու այն, ինչ, եթե մեր երկրների կենտրոնական բանկերը միավորեին իրենց ոսկու պահուստները: Սա վկայում է մեր երկրների կապերի սերտության և փոխվստահության աստիճանի մասին»:

Within the framework of the two-day international conference entitled “France-Armenia: Historical and Cultural Dialogue”, which kicked off in Yerevan on April 29, the heads of the national libraries of Armenia and France, Anna Chulyan and Gilles Pecou, signed a memorandum of understanding and cooperation. The agreement, designed for three years with the possibility of extension, aims to deepen collaboration between the two institutions.
Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, noted that significant cooperation agreements have also been signed with the National Charter School and Kalfa Modern Technologies.
“This will open new opportunities for joint projects, digitization efforts, professional exchanges, and research activities,” she said. “Our conference is dedicated to studying the rich cultural and historical heritage of the past, and through it, to enriching bilateral ties and cooperation. The National Library of Armenia has been actively collaborating with its French counterpart since 2024. Since taking office in April, Gilles Pecou has shown readiness to support all our initiatives and proposals. I believe that from now on we will have a clear framework for future cooperation with the National Library of France, including collaboration with other organizations.”
Former French Ambassador to Austria and current Director of the National Library of France, Gilles Pecou, emphasized the importance of professional exchange visits in developing collaborative mechanisms.
“Professional mutual visits are essential for developing cooperation,” he said in an interview with Armenpress. “Another priority is the digitization process, which we aim to organize with the support of private foundations.”
According to Pecou, the initial focus will be on digitizing rare samples of the Armenian press published in France, many of which exist only in the archives of the National Library of France. Plans are also underway to organize exhibitions and public lectures as part of the collaboration.
French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies, highlighting the significance of the initiative.
“This is a very important stage in the dialogue between our two countries,” he said.
“National libraries are key institutions, treasures of Armenian and French cultures. Now, there is an opportunity for multilateral cooperation. The National Library of Armenia houses a rich collection related to France, while the National Library of France holds an extensive Armenian archive.”