Կարևոր փուլ՝ հայ-ֆրանսիական մշակութային երկխոսության համար. երկու երկրների ազգային գրադարանները փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Երևանում ապրիլի 29-ին մեկնարկած «Ֆրանսիա-Հայաստան. պատմական և մշակութային երկխոսություն» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի շրջանակում երկու երկրների ազգային գրադարանների ղեկավարներ Աննա Չուլյանը և Ժիլ Պեկուն ստորագրեցին փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այն նախատեսված է 3 տարով՝ հետագա երկարաձգման հնարավորությամբ:
Աննա Չուլյանը հայտնեց, որ համագործակցության կարևոր հուշագրեր են ստորագրվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի ազգային գրադարանների, Խարտիայի ազգային դպրոցի և «Կալֆա» ժամանակակից տեխնոլոգիաների կազմակերպության միջև:
«Դա մեր հաստատություններին կընձեռի համատեղ նախագծերի, թվայնացման, մասնագիտական փոխանակման և հետազոտական գործունեության իրականացման նոր հնարավորություններ: Մեր գիտաժողովը նվիրված է անցյալի մշակութային ու պատմական հարուստ ժառանգության ուսումնասիրությանը և դրա միջոցով երկկողմ կապերին ու համագործակցությանը նոր բովանդակություն հաղորդելուն: Հայաստանի ազգային գրադարանը 2024 թվականից շատ ակտիվ փոխգործակցում է Ֆրանսիայի նմանատիպ հաստատության հետ, որի ղեկավար Ժիլ Պեկուն ապրիլին պաշտոնավարումը սկսելու պահից պատրաստակամորեն արձագանքել է մեր բոլոր նախաձեռնություններին և առաջարկներին: Կարծում եմ, այսուհետ կունենանք Ֆրանսիայի ազգային գրադարանի հետ ապագա համագործակցության ուղենիշ՝ ներգրավվելով նաև այլ կազմակերպությունների»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնեց Աննա Չուլյանը:
Նա մանրամասնեց, որ համագործակցության շրջանակում նախատեսվում են մասնագետների փոխայցելություններ, վերապատրաստման գործընթացներ, երկու գրադարաններում առկա նյութերի թվային պատճենների և մատենագրության մասին տեղեկատվության փոխանակում, համագործակցություն թվայնացման ոլորտում, ինչպես նաև համատեղ ցուցահանդեսների, միջոցառումների, գիտաժողովների, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպում:
Գիտաժողովի գլխավոր բանախոս, Ավստրիայում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ժիլ Պեկուն «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց. «Կարևոր են մասնագիտական փոխայցելությունները՝ համագործակցության ուղիների մշակման համար: Երկրորդ ուղղությունը մասնավոր հիմնադրամների ներգրավմամբ թվայնացման գործընթացի կազմակերպումն է, որը նույնպես կարևոր է: Առաջին հերթին փորձելու ենք թվայնացնել Ֆրանսիայում հրատարակված հայկական մամուլի նմուշները, որոնց եզակի օրինակները գտնվում են միայն Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում: Նաև մտադիր ենք ցուցահանդեսներ և դասախոսություններ կազմակերպել:
Իսկ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, պատասխանելով «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, շատ պատկերավոր բնութագրեց նշմարվող համագործակցությունը.
«Շատ կարևոր փուլ է մեր երկրների միջև երկխոսության համար: Ազգային գրադարանները կարևոր հաստատություններ են. դրանք հայկական և ֆրանսիական մշակույթների գանձարաններից են: Հիմա ընձեռվում է բազմակողմանի համագործակցության հնարավորություն: Հայաստանի ազգային գրադարանում կա Ֆրանսիային առնչվող հարուստ հավաքածու, իսկ Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում առկա է հայկական հարուստ հավաքածու: Պատկերավոր ասած՝ այս համագործակցությամբ մշակույթի ոլորտում տեղի է ունենալու այն, ինչ, եթե մեր երկրների կենտրոնական բանկերը միավորեին իրենց ոսկու պահուստները: Սա վկայում է մեր երկրների կապերի սերտության և փոխվստահության աստիճանի մասին»:

Важный этап армяно-французского культурного диалога: национальные библиотеки двух стран подписали меморандум о взаимопонимании
На полях международной конференции «Франция-Армения: исторический и культурный диалог» руководители национальных библиотек двух стран Анна Чулян и Жиль Пеку подписали меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве. Как сообщает Арменпресс, он рассчитан на 3 года с возможностью дальнейшего продления.
Анна Чулян сообщила, что подписаны важные меморандумы о сотрудничестве между национальными библиотеками Армении и Франции, Национальной школой Хартий и организацией современных технологий «Калфа».
«Это предоставит нашим учреждениям новые возможности для совместных проектов, оцифровки, профессионального обмена и исследовательской деятельности. Наша конференция посвящена изучению богатого культурного и исторического наследия прошлого и, посредством этого, приданию нового содержания двусторонним связям и сотрудничеству.
Национальная библиотека Армении активно сотрудничает с аналогичным учреждением во Франции с 2024 года, а ее руководитель Жиль Пеку с момента вступления в должность в апреле с готовностью откликался на все наши инициативы и предложения. Я считаю, что отныне у нас будет ориентир для будущего сотрудничества с Национальной библиотекой Франции с привлечением и других организаций», - в беседе с Арменпресс сказала Анна Чулян.
Она уточнила, что сотрудничество включает взаимные визиты специалистов, стажировку, обмен информацией о цифровых копиях имеющихся в библиотеках материалов и библиографии, сотрудничество в области оцифровки, а также организацию совместных выставок, мероприятий, конференций и научных исследований.
Основной докладчик конференции, бывший посол Франции в Австрии Жиль Пеку в беседе с Арменпресс отметил:
«Профессиональные взаимные визиты важны для разработки путей сотрудничества. Второе направление — организация процесса оцифровки с привлечением частных фондов, что также важно. В первую очередь мы постараемся оцифровать образцы армянской прессы, изданной во Франции, уникальные экземпляры которой имеются только в Национальной библиотеке Франции. Мы также намерены организовать выставки и лекции».
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, отвечая на вопрос Арменпресс, очень образно описал сотрудничество:
«Это очень важный этап для диалога между нашими странами. Национальные библиотеки являются важными учреждениями: они являются сокровищницами армянской и французской культур. Теперь появилась возможность многостороннего сотрудничества. В Национальной библиотеке Армении имеется богатая коллекция, связанная с Францией, а в Национальной библиотеке Франции имеется богатая армянская коллекция. Образно говоря, при таком сотрудничестве в сфере культуры произойдет то же, что произошло бы, если бы центральные банки наших стран объединили свои золотые запасы. Это свидетельствует о тесноте связей и степени взаимного доверия между нашими странами».