Զելենսկին Եվրոպային կոչ է արել ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Եվրոպային կոչ է արել ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերել այն երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին, որոնց ազատությունը խոչընդոտվում է Ռուսաստանի կողմից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Վոլոդիմիր Զելենսկին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Ուկրաինայի արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Օլեգ Իվաշչենկոյի հետ հանդիպման արդյունքներով։
«Կարծում ենք, որ Եվրոպան պետք է զգալիորեն ավելի շատ աջակցի յուրաքանչյուր ժողովրդի, որին Ռուսաստանը կառչել է ատամներով և փորձում է բաց չթողնել դեպի ազատություն։ Սա հատկապես արդիական է Հայաստանի համար` այդ երկրում ընտրություններին ընդառաջ։ Սա պարզապես մեկ կամ մյուս քաղաքական ընտրության հարց չէ։ Խոսքը ժողովրդի՝ իրենց ապագան ընտրելու հիմնարար իրավունքի մասին է։ Եվրոպան ունի անհրաժեշտ կարողություններ՝ պահպանելու այն հիմնարար կանոնները, որոնք միշտ աշխատել են և կշարունակեն աշխատել՝ անվտանգությունը սատարելու համար»,-ասված է նրա գրառման մեջ։

Президент Украины призывает Европу оказывать Армении больше поддержки
Президент Украины Володимир Зеленский призвал Европу оказать большую поддержку тем странам, включая Армению, свободе которых препятствует Россия.
Как сообщает Арменпресс, об этом Владимир Зеленский написал на своей странице в Facebook по итогам встречи с главой Службы внешней разведки Украины Олегом Иващенко.
«Считаем, что Европе стоит значительно больше поддерживать каждый из тех народов, в кого Россия вцепилась своими зубами и пытается не отпустить на свободу. Сейчас это особенно касается Армении — накануне выборов в этой стране. Это вопрос не просто о том или ином политическом выборе народа, а о фундаментальном праве народа самостоятельно выбирать для себя будущее. Европа имеет необходимые возможности, чтобы поддержать основополагающие правила, которые всегда работали и будут работать на безопасность. Будут наши соответствующие предложения в работе с партнерами. Спасибо всем, кто помогает!», — говорится в его публикации.